ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Με χατ – τρικ Κλαπάκη, η Δαμάστα «πάτησε» το Ζαρό

Με χατ – τρικ Κλαπάκη, η Δαμάστα «πάτησε» το Ζαρό

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Δαμάστα απέναντι στον Ζαρό, καθώς επικράτησε με 3-0 στην έδρα της για την Γ’ φάση του Κυπέλλου ''ΦΗΜΗ" της ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Μανώλη Φρουδάκη απέδειξε πως φέτος διανύει μία εξαιρετική σεζόν, επικρατώντας με 3-0 στο Κύπελλο απέναντι στον πρωτοπόρο της Α1 κατηγορίας, το Ζαρό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, προσπαθώντας να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, έτσι με τη κατάλληλη πίεση και επίθεση ήρθε το πρώτο γκολ, από τον Κλαπάκη στο 31ο λεπτό.

Στη συνέχεια, δεν υπήρξε κάποιο άλλο τέρμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια  με το δείκτη του σκορ να γράφει 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ζαρού δεν κατάφερε και πάλι να πετύχει κάποιο γκολ, αντιθέτως δέχτηκε ακόμα δύο.

Αρχικά, το δεύτερο τέρμα στον αγώνα πέτυχε ξανά ο Κλαπάκης στο 70ο λεπτό, αυτή τη φορά από λάθος του τερματοφύλακα, ενώ μάλιστα τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα για την ομάδα του, σημειώνοντας χατ – τρικ και σφραγίζοντας μία μεγάλη νίκη κόντρα σε ένα πολύ δύσκολο αντίπαλο, που τους έδωσε και το «εισιτήριο» για την ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΗ.

Ζαρός: Χατζιδάκης, Γιαννακάκης, Κουρουθιανάκης, Χαμαλάκης, Καλεμάκης, Φραγκιαδουλάκης, Χριστοφοράκης, Έντμοντ, Καλομοίρης, Παραθύρας, Αλμπαντάκης

Αναπληρωματικοί: Ποτηράκης, Λεμονάκης, Κόκκινος,Φιλιουδάκης, Ξεκαρδάκης, Γιατρομανωλάκης, Χαραλαμπάκης

Δαμάστα: Μαργαρίτης, Βερούσι, Αποστολάκης, Γενιτσαρίδης, Μπιμπίρης, Μανουσάκης, Τζουβάρας, Γεωργαλάς, Απλαδάς, Κλαπάκης, Μαρκάκης

Αναπληρωματικοί: Ντίνος, Σερλιδάκης, Γαργανουράκης, Κατσέλης, Τσάφκα, Σαρρής, Χαλκιαδάκης