ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Δύσκολα στο τέλος η Ρεάλ, θρίαμβος στο Λονδίνο για την Τότεναμ

Δύσκολα στο τέλος η Ρεάλ, θρίαμβος στο Λονδίνο για την Τότεναμ

Για την φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ συναντήθηκαν απόψε τα ζευγάρια Τότεναμ Ντόρτμουντ και Άγιαξ-Ρεάλ Μαδρίτης, προσφέροντας γκολ και πλούσιο θέαμα.

Το σύνολο του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο των "Βεστφαλών", διαλύοντας τους με 3-0. Στο Άμστερνταμ, και με λύτρωση στα τελευταία λεπτά, η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το "διπλό", επικρατώντας με 1-2.

Στο «Γουέμπλεϊ»  Τότεναμ και Ντόρτμουντ διασταύρωσαν τα ξίφη τους, παρουσιάζοντας εξίσου καλή εικόνα στο πρώτο 45λεπτο,χωρίς όμως να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Τα "σπιρούνια" μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, και έπειτα από σέντρα του Βερτόνγκεν,  ο Σον άνοιξε εύκολα το σκορ. Ο Βέλγος αμυντικός μάλιστα, έγραψε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ στο 83ο λεπτό, πριν ο Φερνάντο Γιορέντε διαμορφώσει το 3-0 στο 87'.

Ο Άγιαξ όντας ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ταλιαφίκο, όμως με τη βοήθεια του VAR, ο διαιτητής Σκομίνα δεν καταλόγισε το γκολ, καθώς ο Τάντιτς παρεμπόδισε τον Κουρτουά.
Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, και ενώ οι "Μερένχες" ανέβαζαν ρυθμούς, ο Μπενζεμά παγώνει το "Γιόχαν Κρόιφ Αρένα", βρίσκοντας δίχτυα μετά από εξαιρετική ενέργεια του Βινίσιους.
Στο 75ο λεπτό, ο Χακίμ Ζιγιέχ ισοφάρισε για τον "Αίαντα", ο οποίος παρόλη την εξαιρετική του εμφάνιση σχεδόν σε όλο το ματς, είδε την Ρεάλ να δραπετεύει με τη νίκη στο 87' με γκολ του Ασένσιο, έπειτα από σέντρα του Καρβαχάλ.