ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Θρίαμβος για ΠΟΑ, ξανά στην κορυφή ο ΟΦΙεράπετρας

Θρίαμβος για ΠΟΑ, ξανά στην κορυφή ο ΟΦΙεράπετρας

Ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ Εθνικής με σπουδαία αποτελέσματα για τους εκπροσώπους της Κρήτης.

Τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη πήρε ο ΠΟΑ με σκορ 3-0 απέναντι στο μέχρι πρότινος πρωτοπόρο Εθνικό. Οι «ατσαλενιώτες» με αύτη την επικράτηση ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη , ενώ έριξαν και την ομάδα του Εθνικού από την κορυφή, θέση που ανακατέλαβε ο ΟΦΙεράπετρας που διέλυσε με 4-1 την Νεάπολη στο λασιθιώτικο ντέρμπι.

Ταυτόχρονα, ακόμα ένα σπουδαίο αποτέλεσμα για την Επισκοπή που έφυγε με το άνετο «διπλό» με 1-3 μέσα στον Πειραιά επί του Ατρόμητου.

Στο Μαρτινέγκο ο ΠΟΑ υποδέχτηκε τον Εθνικό και παρά τις κακές καιρικές συνθήκες ο κόσμος άκουσε το κάλεσμα της διοίκησης και έδωσε βροντερό πάρων. Η ομάδα ανταπέδωσε πλήρως και παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο ΠΟΑ προηγήθηκε με σουτ του Καϊμακαμούδη ενώ έχασε και άλλες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μανώλη Σκύβαλου ήταν πιο εύστοχη και με τα γκολ του Καρβελά στο 57 και ξανά του –κορυφαίου της αναμέτρησης- Καϊμακαμούδη στο 74, συμπληρώθηκε το τελικό 3-0 που ανεβάζει τους «ατσαλενιώτες» στους 21 βαθμούς και εκτός επικίνδυνης ζώνης και ταυτόχρονα «εκθρονίζει» τον Εθνικό.

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα επέστρεψε ο ΟΦΙεράπετρας ο όποιος επικράτησε πολύ εύκολα με 4-1 της Νεάπολης στο ντέρμπι του Λασιθίου. Τα γκολ για τους γηπεδούχος πέτυχαν οι Παπαδόπουλος, Μαρτσάκης χ2 και Βιγιαφάνε ενώ το γκολ της τιμής για την Νεάπολη σκόραρε ο Βασιλόπουλος.

Την εξαιρετική της πορεία τις τελευταίες αγωνιστικές συνέχισε η Επισκοπή. Νέο της «θύμα» ο Ατρόμητος Πειραιά τον οποίο κέρδισε εύκολα με 1-3. Τα γκολ για τους ρεθυμνιώτες πέτυχαν ο Τίρα, ο Κατσικοκέρης και ο Καταλίν ενώ για τους «καταδικασμένους» σε υποβιβασμό πειραιώτες σκόραρε ο Συράκος.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ που επιβλήθηκε με 2-1 του Αμπελακιακού και μάλιστα με ανατροπή. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 26′ με τον Σταμουσφλάι, ωστόσο οι Χανιώτες κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, του Τσίτα στο 48 και του Μποτωνάκη στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δυο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια του για την άνοδο άφησε ο  Ιωνικός στην έδρα της Παλαιόχωρας. Το τελικό 0-0 τον αφήνει 2 βαθμούς μακριά από τον πρωτοπόρο ΟΦΙ (ενόψει και του μεταξύ τους ντέρμπι)  ενώ και η Παλαιόχωρα χάνει έδαφος στην μάχη της παραμονής.

Τέλος, στην πειραϊκή μονομαχία ανάμεσα στην Προοδευτική και το Κερατσίνι το τελικό σκορ ήταν 2-2 με τους γηπεδούχους να παίρνουν το βαθμό της ισοπαλίας στα τελευταία λεπτά .