ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Με διπλό «χτύπημα» του Απλαδά απέδρασε απ’ το Μαρτινέγκο η Δαμάστα

Με διπλό «χτύπημα» του Απλαδά απέδρασε απ’ το Μαρτινέγκο η Δαμάστα

Τη νίκη με 1-2 στο γήπεδο του Εργοτέλη πήρε η Δαμάστα, απέναντι στους Νέους Εργοτέλη για την 22η αγωνιστική της Α2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ.

Μεγάλο «τρίποντο» πήρε η ομάδα του Μανώλη Φρουδάκη, η οποία με πρωταγωνιστή τον Απλαδά γύρισε ένα δύσκολο ματς λίγο πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών.

Αρχικά, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, με το γκολ του Μπερνίκου, ο οποίος έκανε το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι Νέοι Εργοτέλη δεν εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενουμένων, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα, που ίσως να τους έδινε τη νίκη.

Έτσι, η ομάδα της Δαμάστας μετά από τις αρκετές χαμένες φάσεις, άδραξε την ευκαιρία και λίγο πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 87ο λεπτό από τον Απλαδά, ενώ η μεγάλη και σημαντική ανατροπή έγινε με ένα εκπληκτικό σουτ και πάλι από τον ίδιο παίκτη.

Μάλιστα, να σημειωθεί ότι η Δαμάστα είχε και ένα δοκάρι με τον Ντίνο στο 60΄.

Συνθέσεις των ομάδων:

ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Ψιμόπουλος, Μανωλιτσάκης, Γκούρο (90’ Μαυρής), Μαυράκης, Γιαπετζάκης (90’ Λίλο), Μεχμετάι, Μπερνίκου, Σελαμάι, Βαρσάμης, Δρίτσας (79’ Κεβάνι), Σταματάκης (82’ Πασπαλάκης).

ΔΑΜΑΣΤΑ: Μαργαρίτης, Βερούσι (46’ Ντίνος), Αποστολάκης (67’ Σερλιδάκης), Απλαδάς, Μπιμπίρης, Μανουσάκης (91’ Μουλακάκης), Τζουβάρας, Γεωργαλάς, Χαλκιαδάκης, Κλαπάκης (91’ Γαργανουράκης), Μαρκάκης.