ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Άργησε αλλά τα κατάφερε η Δαμάστα απέναντι στον Ρούβα

Άργησε αλλά τα κατάφερε η Δαμάστα απέναντι στον Ρούβα

Τη νίκη με 4-1 πήρε η Δαμάστα στην έδρα της, με αντίπαλο τον Ρούβα για την 23η αγωνιστική της Α2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να πήραν τους τρεις σημαντικούς βαθμούς για την συνέχεια του πρωταθλήματος, παρόλα αυτά όλο το «σκηνικό» της αναμέτρησης διαδραματίστηκε στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με το δοκάρι, μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 26ο λεπτό.

Από εκεί και μετά, μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους η Δαμάστα είχε τις ευκαιρίες της με τον Κλαπάκη στο 39ο και 43ο λεπτό, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας του Ρούβα έδιωξε τον κίνδυνο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν προς τα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μανώλη Φρουδάκη μπήκε ακόμα πιο δυνατά στην αναμέτρηση.

Έτσι, στο 55’ είχε την πρώτη της ευκαιρία για να σκοράρει, μετά από λάθος απομάκρυνση της άμυνας των φιλοξενούμενων, ενώ αμέσως μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μανουσάκη χάθηκε ακόμα μία μεγάλη φάση.

Στη συνέχεια, ο Τζουβάρας είχε την δική του ευκαιρία να πετύχει το γκολ στο 65ο λεπτό, όμως η μπάλα κατέληξε και πάλι άουτ.

Στο 78΄ η πρωτοπόρος Δαμάστα, κατάφερε εν τέλει να «ανοίξει» το σκορ με σουτ του Μαρκάκη μέσα από την περιοχή και δύο λεπτά αργότερα ο Απλαδάς με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή διπλασίασε το προβάδισμα.

Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και την κατοχή υπέρ τους, με αποτέλεσμα να «ηρεμήσουν» και να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα για τρίτη φορά με τον Τσανη στο 83ο λεπτό.

Μάλιστα, η ομάδα του Ρούβα στο 91΄ κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με τον Τασούδη.

Το τελικό 4-1 για την Δαμάστα, διαμόρφωσε ο Απλαδάς με όμορφη, απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Δαμάστα: Μαργαρίτης, Χαλκιαδάκης, Αποστολάκης, Γενιτσαρίδης, Μπιμπίρης, Μανουσάκης, Τζουβάρας, Βερούσι, Απλαδάς, Κλαπάκης, Μαρκάκης

Αναπληρωματικοί: Σερλιδάκης, Γαργανουράκης, Ντίνος, Κατσέλης, Γεωργαλάς, Σαρρής, Τσανης

Ρούβας: Beqaj, Φουκάκης, Προκοπάκης, Ιερωνυμάκης, Τερζίδης, Ξημεράκης, Γιαννακόπουλος, Πρίφτη

Αναπληρωματικοί: Νικολάου, Καψάλης, Μαυρογιαννάκης, Μαστραντωνάκης, Ιωάννου, Κουτάντος, Τσιμπλοστεφανάκης