ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | «Έσωσε» τον βαθμό ο Γιουχτας, δεν τα κατάφερε ο ΟΦΙ

«Έσωσε» τον βαθμό ο Γιουχτας, δεν τα κατάφερε ο ΟΦΙ

Ολοκληρώθηκε η… μισή 20η αγωνιστική για τον 5ο όμιλο της Γ Εθνικής. Λόγω απαγόρευσης απόπλου αναβληθήκαν τρεις αναμετρήσεις (οι όποιες αναμένεται πότε θα οριστούν από την ΕΠΟ) ενώ στις υπόλοιπες τρεις τα αποτελέσματα δεν ήταν και τα ιδανικότερα για τις κρητικές ομάδες.

Στην Σαλαμίνα ο Αμπελακιακός υποδέχτηκε τον Γιούχτα, στο ντεμπούτο του Μανώλη Παπαματθαιάκη στο πάγκο της ομάδας των Αρχανών. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σταφσουλάι ο όποιος όμως ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ. Ο Γιουχτας κατάφερε να «σώσει» το βαθμό της ισοπαλίας στο 90ο λεπτό με το πλασέ του Κουσίδη. Η ισοπαλία αφήνει τους αρχανιώτες 2 βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Κορυφή στην οποία «σκαρφάλωσε» ο Ιωνικός που επικράτησε 2-0 του ΟΦΙεράπετρας στην Νίκαια. Τα τέρματα των Πογοσιάν και Κατσικογιάννη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ήταν αρκετά για τους πειραιώτες για να πανηγυρίσουν ακόμη μια σπουδαία νίκη που τους «εκτοξεύει» στην πρώτη θέση της κατάταξης. Από την πλευρά του ο ΟΦΙ σε ακόμα ένα ντέρμπι αποδείχτηκε «λίγος» και είδε τον Ιωνικό να τον προσπερνά στην μάχη της ανόδου.

Στο Ρέθυμνο η Επισκοπή συνέχισε την «ξέφρενη» πορεία των τελευταίων αγωνιστικών και επιβλήθηκε με 1-0 του ΠΟΑ. Το καθοριστικό γκολ σημείωσε ο Γεωργούλης με κεφαλιά στο 80ο λεπτό.

Πλέον , με 6 αγωνιστικές να απομένουν για το «φινάλε», η αγωνιά κορυφώνεται και στις δυο άκρες του βαθμολογικού πίνακα με πολλά «ντέρμπι» που θα καθορίσουν τις μάχες παραμονής και ανόδου ενόψει.