ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Δε μπορεί να σηκώσει κεφάλι...

Δε μπορεί να σηκώσει κεφάλι...

Ούτε τώρα δε μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς ο ΟΦΗ. Σε ένα παιχνίδι που χαρακτηριζόταν τελικός οι κρητικοί δε μπόρεσαν να ανταποκριθούν των περιστάσεων και έμειναν στο 0-0 με την ΑΕΛ. Παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού ο ΟΦΗ.

Το συγκρότημα του Χάιμε Βέρα εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πάρει από τα πρώτα λεπτά την κατοχή, να βάλει στα καρέ της την ΑΕΛ και να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα. Κάτι το οποίο όμως το πέτυχε κατά το ήμισυ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν ποδόσφαιρο κατοχής, προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες, αλλά έμειναν στις προϋποθέσεις.

Μπορεί η πρώτη καλή στιγμή για τους κρητικούς να ήρθε στο 6' με την κεφαλιά του Φερέιρα που πέρασε άουτ, ωστόσο έπειτα από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν άψογα κάθε διάδρομο προς τα καρέ του Κρίστινσον, με αποτέλεσμα να μη μπορεί ο ΟΦΗ να δημιουργήσει κάποιο ρήγμα.

Σε ένα κάκιστο πρώτο μέρος, από πλευράς φάσεων, ΟΦΗ και ΑΕΛ έμειναν στο μηδέν, με τη μεγαλύτερη στιγμή να έρχεται στο 47'. Κοροβέσης και Νέιρα συνδυάστηκαν άψογα, με τον δεύτερο να μπαίνει μέσα στην περιοχή, να δίνει στον Σακόρ, ωστόσο το σουτ του σταμάτησε πάνω στο σώμα του Μπράλιτς.

Από κείνο το σημείο όμως, οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμό και δε μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Ο Χάιμε Βέρα προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο των Γιακουμάκη και Ναμπί στα τελευταία λεπτά, ωστόσο φάνηκε πως ήταν ανέτοιμοι.

Ο ΟΦΗ πίεζε και στο τελευταίο λεπτό έφτασε μια ανάσα από το γκολ, ωστόσο ο Πέρσον απέναντι στον Κρίστινσον δε μπόρεσε να σκοράρει. Το μηδέν έμεινε μέχρι το φινάλε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και τον ΟΦΗ να μη μπορεί να κερδίσει ένα παιχνίδι το οποίο θεωρούνταν... τελικος!

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Γιαννούλης (46' Πέρσον), Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Μπράουν, Σακόρ, Νάστος (77' Ναμπί), Νέιρα, Κοροβέσης, Βαζ (72' Γιακουμάκης), Φερέιρα.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Μόρας, Λεοζίνιο (79'Γιακιμόφσκι), Μπέρτος, Μπράγιτς, Ζίβκοβιτς, Νούνιτς, Γκοΐκοβιτς (62' Σετσέροβιτς), Φατιόν, Ντέλετιτς (90' Γρομητσάρης).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

90' Αλλαγή για τη Λάρισα. Στη θέση του Ντέλετιτς πέρασε ο Γρομητσάρης.

88' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Πέρσον απέναντι στον Κρίστινσον δε μπόρεσε να σκοράρει.

79' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Λεοζίνιο πέρασε ο Γιακιμόφσκι.

77' Στη θέση του Νάστου πέρασε ο Ναμπί.

76' Σουτ του Γιακουμάκη, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.

72' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, στη θέση του Βαζ πέρασε ο Γιακουμάκης.

62' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Γκοίκοβιτς πέρασε ο Σετσέροβιτς.

47' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κοροβέσης από τα αριστερά πασάρει στον Νέιρα, εκείνος μπήκε μέσα στην περιοχή, έδωσε στον Σακόρ, όμως ο Μπράλιτς έβαλε την κόντρα και απομάκρυνε τη μπάλα.

46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος με μια αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Γιαννούλη μπαίνει ο Πέρσον.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

45' Κεφαλιά πάσα του Νέιρα προς τον Φερέιρα, ωστόσο ο τελευταίος δε μπορεί να σκοράρει από τη μικρή περιοχή.

44' Σουτ από τον Ντέλετιτς, η μπάλα άουτ.

27' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νέιρα, η μπάλα ψηλά άουτ.

8' Σουτ του Ποτουρίδη μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Κρίστινσον εύκολα.

6' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Κοροβέσης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Φερέιρα πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει άουτ.

1' Έναρξη του παιχνιδιού