ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Επική ανατροπή και πρόκριση η Γιουνάιτεντ, στους «8» στην παράταση η Πόρτο

Επική ανατροπή και πρόκριση η Γιουνάιτεντ, στους «8» στην παράταση η Πόρτο

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 3-1 στο Παρίσι την Παρί Σεν Ζερμέν και έκανε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του UEFA Champions League, περνώντας στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Πρόκριση και για την Πόρτο, η οποία έγινε η δεύτερη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τους «8».

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρά τις πάμπολλες απουσίες που είχε, τα έδωσε όλα και κατάφερε να νικήσει με 3-1 στο «Παρκ Ντε Πρενς» και να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 στο «ΟλντΤράφορντ». Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, έπειτα από λανθασμένο γύρισμα προς τα πίσω του Κέχρερ το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Λουκάκου και έκανε το 0-1.

Οι «Παριζιάνοι» απάντησαν μετά από 10 λεπτά με εύκολο γκολ του Μπερνάτ, ο όποιος βρέθηκε μόνος του μπροστά από το τέρμα του Ντε Χέα  μετά από παράλληλη πάσα του Εμπαπέ. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι άσκησαν ασφυκτική πίεση στους αντιπάλους τους αλλά οι «Κόκκινοι Διάβολοι» ήταν αυτοί που πήραν «κεφάλι» στο σκορ πάλι με τον Λουκάκου που πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Μπουφόν στο σουτ του Ράσφορντ.

Το παιχνίδι μετά ισορρόπησε, η Παρί είχε δοκάρι στο 84΄με τον Μπερνάτ και στο 90΄, ο διαιτητής Σκόμινα καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Γιουνάιτεντ σε χέρι του Κιμπεμπέ. Ο ΜάρκουςΡάσφορντ δεν αστόχησε και έστειλε την Γιουνάιτεντ στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Πόρτο ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο «Ολύμπικο», πήγε το ματς στην παράταση και εκεί κατάφερε να πετύχει το γκολ που την έστειλε στους «8» της διοργάνωσηςμε συνολικό σκορ 3-1. Οι Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ που τους έδινε προβάδισμα πρόκρισης με τον Σοάρες, αλλά μετά από 10 λεπτά, ο Ντε Ρόσι έφερε το μάτς στα ίσια με πέναλτι. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52’, ο Μαρεγκά σκόραρε και έμεινε το 2-1 μέχρι τέλους πηγαίνοντας το παιχνίδι στην Παράταση. Στο 117΄, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Τέλες ευστόχησε στέλνοντας την Πόρτο στα προημιτελικά.