ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Λύγισε ο Εργοτέλης, μεγάλη νίκη για Ηρόδοτο

Λύγισε ο Εργοτέλης, μεγάλη νίκη για Ηρόδοτο

Ο Εργοτέλης δεν τα κατάφερε κόντρα στον Πλατανιά καθώς ηττήθηκε 1-0 ενώ ο Ηρόδοτος πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή που τον οδήγησε και στην νίκη με 2-1 απέναντι στον ΑΟΧ/ Κισσαμικό στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Football League.

Ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος όταν έπρεπε δηλαδή έως να πετύχει το γκολ που έψαχνε και κατάφερε να λυτρωθεί για την εικόνα αυτή με ένα γκολ του Λουκίνα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Σε αυτό το κομβικό σημείο ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος όμως οι ''κιτρινόμαυροι'' φαίνεται να μην βρίσκονταν στην καλύτερη τους μέρα και παρ' όλη την υπεροχή τους έως το 90' δεν έφτασαν στην ισοφάριση.

Απ' την άλλη ο Ηρόδοτος στην Νέα Αλικαρνασσό πέτυχε μια σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή κόντρα στον ΑΟΧ. Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με το γκολ του Αρναρέλλη στο 15' ωστόσο χρειάστηκαν να περάσουν αρκετά λεπτά έως το 78' όπου ο Ηρόδοτος με τον Ζαμπορόφσκι έφτασε στην ισοφάριση.

Η ολική ανατροπή ήρθε λίγα λεπτά μετά με τον Πίντο όπου στο 86' βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του αυτό το υπερπολύτιμο τρίποντο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΕ Καραϊσκάκης-Παναχαϊκή 0-1
88’ Πολίμος

Σπάρτη-Ηρακλής 0-1
74' Oρφανίδης

Βόλος-Τρίκαλα 1-1
68' πεν. Πίτου Γκαρσία - 18' Τσιμίκας

Αήττητος Σπάτων-Απόλλων Λάρισας 2-2
15' Ζαφειράκης, 56' Ρούνεϊ - 8' Χατζής, 73' πεν. Μπραμπίγια

Πλατανιάς-Εργοτέλης 1-0
45'+1 Λουκίνας

Ηρόδοτος-ΑΟΧ-Κισσαμικός 2-1
78' Ζαμπορόφσκι, 86' Πίντο - 15' Αρναρέλλης