ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου για Δαμάστα

Ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου για Δαμάστα

Σημαντική και ιστορική νίκη-πρόκριση πήρε η Δαμάστα στην έδρα της, απέναντι στον Μαραθώνα με 2-0 για την προημιτελική φάση του κυπέλλου «ΦΗΜΗ» της ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Μανώλη Σουτζή, κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη κόντρα στον Μαραθώνα, με αποτέλεσμα να φθάσει στην ιστορική πρόκριση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Σε μία πολύ σημαντική αναμέτρηση σαν και αυτή για τις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Τσαΐνης έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από όμορφη παράλληλη σέντρα του Απλαδά.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους δεν υπήρξαν αξιόλογες φάσεις, ενώ οι δύο ομάδες αγωνίζονταν κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες, λόγω της βροχόπτωσης, έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έληξε με 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Δαμάστας πέτυχε και πάλι ένα γρήγορο γκολ, ξανά με τον Τσαΐνη, αυτή τη φορά με σουτ εκτός περιοχής στο 52ο λεπτό.

Από εκεί και μετά, οι παίκτες του Μ. Σουτζή είχαν την ευκαιρία να τριπλασιάσουν το προβάδισμα στο 74’, όταν ο Μπιμπίρης πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, έτσι το 2-0 παρέμεινε μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Συνθέσεις των δύο ομάδων:

Δαμάστα: Μαργαρίτης, Χαλκιαδάκης, Αποστολάκης, Μπιμπίρης, Γενιτσαρίδης, Μανουσάκης (75' Βερούσι), Τζουβάρας, Απλαδάς (60' Κλαπάκης), Ντίνος, Τσαΐνης (81' Γεωργαλάς), Μαρκάκης

Μαραθώνας: Μακαρώνας, Νταντουτάκης, Πασσάς (55' Ξυλούρης), Κατσουλάκης (67' Νεμπαβλάκης), Σταματάκης, Μάτσα, Κοτζαγιώτης, Ρογδάκης, Λουμπάκης, Λυκούδης, Ρομπάκης