ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο, 100αρα για Ρεάλ

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο, 100αρα για Ρεάλ

Με την εκτός έδρας νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης και της Αναντολού Εφές, την επικράτηση της Ζαλγκίρις στην Λιθουανία και της Γκραν Κανάρια στην Ισπανία, αλλά και την ήττα του Ολυμπιακού στο Μιλάνο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Την ήττα με 66-57 από την Αρμάνι Μιλάνο δέχθηκε ο Ολυμπιακός στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής και έτσι εξακολουθεί να βρίσκεται σε περιπέτεια σχετικά με την είσοδο του στα play off της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η Ιταλική ομάδα έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα με 19-10 στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ πίεσαν, ισοφαρίζοντας το σκορ και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 23-23.

Από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και υποχρέωσαν τους «ερυθρόλευκους» στην 13η ήττα τους για φέτος.

Για ακόμη μία φορά από τους παίκτες του Πιανιτζάνι, κορυφαίος ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την μεριά των ηττημένων, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57

Στη Ρωσία, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με το εμφατικό 75-100 απέναντι στην Χίμκι.

Οι γηπεδούχοι οι οποίοι μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου «πάλευαν» να παραμείνουν κοντά στο σκορ με την αντίπαλη ομάδα, εν τέλει λύγισαν μετά τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα η «Βασίλισσα» να… πάρει φόρα και να γίνει ασταμάτητη.

Έτσι, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο παίζοντας σωστά το παιχνίδι της, κατάφερε να φθάσει σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα με άνεση.

Από την πλευρά των νικητών, ο Κοζέρ ξεχώρισε όντας καυτός από την γραμμή των 6.75, με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής, ενώ από τους γηπεδούχους o Αλεξέι Σβεντ είχε 21 πόντους σε 29 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 22-24, 38-51, 50-70, 75-100

Στο Κάουνας, η ομάδα του Σάρας πήρε τη νίκη απέναντι στην σκληρή Μπάγερν Μονάχου με 85-79.

Σε μία δυνατή αναμέτρηση σαν και αυτή, η Ζαλγκίρις ξεκίνησε ιδανικά, καθώς βρισκόταν μπροστά από το πρώτο δεκάλεπτο, έτσι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και σταδιακά κατάφερε να αγγίξει μέχρι και την διαφορά των 18 πόντων.

Για τους Λιθουανούς, ο Γκριγκόνις πέτυχε τους περισσότερους πόντους, έχοντας 18, σε 29 λεπτά συμμετοχής, ενώ από τους Βαυαρούς ο Τζέντοβιτς είχε 17, με 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 22-20, 48-35, 69-53, 85-79

Στο Ισραήλ, η Αναντολού Εφές πήρε το «διπλό» κόντρα στην Μακάμπι Τελ-Αβίβ με 71-79.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να έκαναν μία δυνατή αρχή και να βρίσκονταν μπροστά στο σκορ, όμως από τα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου άρχισαν να χάνουν τον έλεγχο του ματς και έτσι γνώρισαν την εντός έδρας ήττα.

Μεγάλη εμφάνιση για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε ο Ταρίκ Μπλακ, με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Από την Εφές, ο Μίσιτς πέτυχε 15 πόντους, ενώ μεγάλη ήταν και η βοήθεια των Μοερμάν και Μπομπουά με 13 πόντους και οι δύο.

Δεκάλεπτα: 18-13, 41-39, 58-58, 71-79

Τέλος, η Γκραν Κανάρια επικράτησε άνετα απέναντι στην Νταρουσάφακα με 84-64.

Η Τουρκική ομάδα προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 15-18, παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να κρατήσει το παιχνίδι, καθώς η Ισπανική ομάδα πήρε τα ινία με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Σε αυτήν την εύκολη νίκη της ομάδας των Κανάριων Νησιών απέναντι στον ουραγό της διοργάνωσης, ο Μάρκους Έρικσον είχε 16 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Όζμιζρακ είχε 11.

Δεκάλεπτα: 15-18, 37-30, 60-47, 84-64