ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | «Εκτέλεσε» την ΤΣΣΚΑ ο Καλάθης, νίκη για Φενέρ και Μπασκόνια

«Εκτέλεσε» την ΤΣΣΚΑ ο Καλάθης, νίκη για Φενέρ και Μπασκόνια

Με την μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού, την ανατροπή της Φενέρ στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και την επικράτηση της Μπασκόνια ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής.

Με «ήρωα» τον Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Μόσχα, απέναντι στην ΤΣΣΚΑ με 77-78.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και δεν εγκατέλειψε ποτέ το σκορ, καθώς σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης πίεζε, παρά τα όποια λάθη υπήρχαν.

Οι πράσινοι, στην πρώτη περίοδο, παρόλο που έκαναν ένα καλό ξεκίνημα βρίσκονταν πίσω με 20-18, ενώ στη συνέχεια έκαναν αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα να χάσουν ακόμα περισσότερο την αυτοσυγκέντρωσή τους και να βρεθούν πίσω έως και με δέκα πόντους (49-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά της «ομάδας του στρατού» να κάνει αρκετά λάθη, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να φτάσει την διαφορά του ματς στον πόντο (59-58).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αυτό στο οποίο οι φιλοξενούμενοι «χαμογέλασαν», ακόμα και αν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της περιόδου«κυνηγούσαν» την Ρωσική ομάδα.

Πενήντα έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Ντεσόν Τόμας βάζει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με 74-74.

Στη συνέχεια, η ΤΣΣΚΑ ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές, αφού είχε προηγηθεί φάουλ, περνώντας και πάλι μπροστά, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Γκιστ κερδίζει βολές και εκείνος, όμως ευστοχεί σε μία από τις δύο.

Στα 9,9’’ η ΤΣΣΚΑ ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές που κέρδισε και δίνει την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να βγάλει ολοκληρωμένη επίθεση, έτσι μετά από σωστή πάσα του Παπαπέτρου ο Καλάθης σουτάρει από τα 8,5 μέτρα και με την βοήθεια του ταμπλό πετυχαίνει το τρίποντο και δίνει στους «πράσινους» μία τεράστια νίκη.

Για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ο Ροντρίγκεζ ξεχώρισε με 23 πόντους, ενώ από τους νικητές ο Τόμας είχε 12 και ο Καλάθης που χάρισε το θετικό αποτέλεσμα στον Πανθηναϊκό είχε 11 πόντους με 9 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 59-58, 77-78

Στην Τουρκία, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, κόντρα στην Μπαρτσελόνα και επικράτησε με 88-82.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία «κυνηγούσε» το παιχνίδι για 31’ λεπτά, με καταλυτικούς τους Κώστα Σλούκα και Μπόμπι  Ντίξον, οι οποίοι είχαν 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, έφτασε τελικά στην 22η νίκη της στην διοργάνωση σε 26 αγωνιστικές.

Από τους «Καταλανούς» ξεχώρισε με 15 πόντους ο Μπλάζιτς.

Δεκάλεπτα: 16-23, 37-38, 52-61, 88-82

Τέλος, με την άνετη επικράτηση της Μπασκόνια απέναντι στην Μπούντουτσνοστ, με 82-62 ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι από τα μέσα της δεύτερης περιόδου πήραν τα ηνία του αγώνα και έτσι έφτασαν σε μία εύκολη και συνάμα σημαντική νίκη για την συνέχεια στην διοργάνωση.

Από τους νικητές, οι οποίοι συνεχίζουν να αγωνίζονται  με βασικές απουσίες, ο Γκαρίνο πέτυχε 16 πόντους σε 22’ λεπτά συμμετοχής, ενώ από τους Μαυροβούνιους ο Νόρις Κόουλ είχε 17, με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Δεκάλεπτα:23-15, 39-34, 64-49, 82-62