ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Με δυνατό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε εκτός έδρας η Δαμάστα

Με δυνατό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε εκτός έδρας η Δαμάστα

Με σχετική άνεση η ομάδα του Μανώλη Σουτζή πήρε το «διπλό» στο γήπεδο του ΠΟΑ, απέναντι στο Λίντο με 0-3, για την 26η αγωνιστική της Α2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ.

Μετά από την ήττα στο ντέρμπι με τον Ο.Φ.Αρκαλοχωρίου, η Δαμάστα θέλει να ξεκινήσει ένα νέο σερί νικών, ώστε να κάνει το μεγάλο βήμα της κατάκτησης του πρωταθλήματος, αλλά και της ανόδου στην Α1.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι σε συνδυασμό με την ιστορική πρόκριση στο κύπελλο μπήκαν στην αναμέτρηση με ανεβασμένο το ηθικό και  με βλέψεις για τη νίκη, όπως και έγινε.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα παρά τις όποιες ευκαιρίες υπήρχαν, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος του ματς, πριν καν προλάβουν να συμπληρωθούν οκτώ λεπτά παιχνιδιού, ο Χριστοφής δέχθηκε κόκκινη κάρτα για την ομάδα του Λίντο, μένοντας έτσι με δέκα παίκτες από πολύ νωρίς.

Στη συνέχεια, η Δαμάστα εκμεταλλευόμενη την αριθμητική υπεροχή των παικτών της, κατάφερε να «ανοίξει» το σκορ με τον Ντίνο στο 66ο λεπτό και επτά λεπτά αργότερα να διπλασιάσει το προβάδισμα με τον Τσαΐνη.

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Βερούσι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λίντο: Ζαχαριουδάκης, Δροσάτος, Κυριακάκης, Χριστοφής, Μηλιαράκης, Νικολαόυ, Παπαδάκης, Ζηδιανάκης, Μαρκατάτος

Αναπληρωματικοί: Παπαδάκης, Γκότσης, Λιανέρης, Χατζηνικολάου, Καργάκης, Νικηφόρος

Δαμάστα: Μαργαρίτης, Χαλκιαδάκης, Απλαδάς, Μπιμπίρης, Γενιτσαρίδης, Βερούσι, Τζουβάρας, Ντίνος, Τσαΐνης, Κλαπάκης, Μαρκάκης

Αναπληρωματικοί: Γεωργαλάς, Μουλακάκης, Αποστολάκης, Κατσέλης, Μανουσάκης, Σαρρής, Σερλιδάκης