ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Νίκη με το μυαλό στον… ΠΟΑ για την Δαμάστα

Νίκη με το μυαλό στον… ΠΟΑ για την Δαμάστα

Την νίκη με 3-0 πανηγύρισε η Δαμάστα στην έδρα της, απέναντι στο Ασήμι για την 27η αγωνιστική της Α2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ.

Ακόμα μία εντός έδρας επικράτηση σημείωσε η ομάδα του Μανώλη Σουτζή, αυτή τη φορά με αντίπαλο το Ασήμι.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας σε ήρεμο ρυθμό, κατάφεραν να «ανοίξουν» το σκορ στο 30ο λεπτό του ματς με τον Γενιτσαρίδη, μετά από βαθιά μπαλιά του Χαλκιαδάκη, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους με όμορφο σουτ του Τσαΐνη έξω από την περιοχή.

Μάλιστα, η Δαμάστα συνέχισε την πίεση της και έφτασε κοντά στο τρίτο τέρμα με τον Ντίνο, παρόλα αυτά ο Ντάγκινης έκανε την επέμβαση και έδιωξε τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες, δίχως να απειλήσουν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία.

Από εκεί και έπειτα, οι παίκτες του Μανώλη Σουτζή δημιούργησαν και πάλι κάποιες φάσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα, μέχρι να έρθει η στιγμή που ο Ντίνος θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα και θα διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Έτσι, οι πρωτοπόροι της Α2 ξεπέρασαν ακόμα ένα εμπόδιο και πλέον έχουν ήδη στραμμένο το βλέμμα τους, στην δύσκολη αναμέτρηση που θα ακολουθήσει την Τετάρτη, με τον ΠΟΑ για την ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Συνθέσεις των ομάδων:

Δαμάστα: Μαργαρίτης, Αποστολάκης, Χαλκιαδάκης, Μπίμπιρης, Γενιτσαρίδης, Βερούσι, Ντίνος, Γεωργαλάς, Απλαδάς, Μαρκάκης, Τσαΐνης

Αναπληρωματικοί: Κλαπάκης, Μουλακάκης, Σερλιδάκης, Κατσέλης, Τζουβάρας, Σαρρής, Κοκορέλιας

Ασήμι: Ντάγκινης, Χατζηπαυλίδης Ι., Δασκαλάκης, Χατζηπαυλίδης Α., Σαριδάκης, Τζαφέρι, Κρουσταλάκης, Μαζιτζής, Χαλκιαδάκης Ι., Γοραντωνάκης, Χαλκιαδάκης Μ.

Αναπληρωματικοί: Σταυρουλάκης, Μιχελάκης, Παξιμαδάς