ΑΡΧΙΚΗ | ΗΡΟΔΟΤΟΣ | Μια στιγμή αρκούσε για τον Πλατανιά... ώστε να διασύρει τον Ηρόδοτο

Μια στιγμή αρκούσε για τον Πλατανιά... ώστε να διασύρει τον Ηρόδοτο

Ο Πλατανιάς ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του Κρητικού ντέρμπι κόντρα στον Ηρόδοτο, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο σε μικρό χρονικό διάστημα, εκεί όπου οι ''κυανόλευκοι'' διαμαρτύρονται έντονα για αποφάσεις του διαιτητή.

Σε ένα μέτριο από άποψης θεάματος παιχνίδι, οι Χανιώτες έφτασαν σε ακόμη μια μεγάλης διάστασης νίκη μετά το 7-0 της περασμένης αγωνιστικής φιλοδωρόντας με τέσσερα γκολ τον Ηρόδοτο στην παγωμένη Νέα Αλικαρνασσό λόγω των κακών καιρικών συνθηκών.

Στο πρώτο μέρος οι φάσεις ήταν λιγοστές ωστόσο ο ρυθμός ανέβαινε διαρκώς αλλά οι παίχτες και των δύο ομάδων δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν.

Στην επανάληψη, ο Πλατανιάς έπειτα από τράβηγμα του Ανδρέου στον Λουκίνα, ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα ενώ έβγαλε και την κόκκινη κάρτα απ' το τσεπάκι του.

Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από ποδοσφαιριστές και τεχνικό επιτελείο του Ηροδότου αλλά ο κ. Βλάχος δεν άλλαζε απόφαση.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο ίδιος ο Λουκίνας όπου ευστόχησε. Υπήρξε μια ολιγόλεπτη διακοπή και πάλι για διαμαρτυρίες κάτι που αποσυντόνισε τελείως τον Ηρόδοτο.

Αυτήν την αμηχανία για αντίδραση εκμεταλλεύτηκε ο Πλατανιάς και γρήγορα διπλασίασε τα τέρματα του με τον Λουκίνα από λάθος της άμυνας.

Όμως το παιχνίδι δεν σταμάτησε στο 72' αφού δύο λεπτά μετά ο Καραγκούνης ανέβασε κι' άλλο τον δείκτη του σκορ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Παπουτσογιαννόπουλος με πλασέ στις καθυστερήσεις, ανεβάζοντας τον Πλατανιά στην δεύτερη θέση εν αντιθέσει με τον Ηρόδοτο που παραμένει στην ζωνη του υποβιβασμού.

Hρόδοτος (Λυρώνης)Ξενοδόχοφ, Γιαλούσης, Γραικός, Χατζηλιάδης, Ανδρέου, Παπαγγελής, Κασαπάκης, Νύκταρης, Μουκίδης, Μπαρέτας, Γκούφας

Πλατανιάς (Τάτσης): Γκοτ, Καραγκούνης, Ουές, Τσαμούρης, Ρουσάκης, Μποσέτι, Παπανικολάου, Λουκίνας, Μπιανκόνι, Νίλι, Κόρτσραμ