ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Α2 ΕΠΣΗ: Ακόμα μια νίκη για Δαμάστα και Ο.Φ.Α., ήττα για Δία

Α2 ΕΠΣΗ: Ακόμα μια νίκη για Δαμάστα και Ο.Φ.Α., ήττα για Δία

Στο τέλος της έφτασε και η 28η αγωνιστική της A2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ, μετά την ολοκλήρωση των σημερινών προγραμματισμένων αναμετρήσεων.

Στη Χερσόνησο, η Δαμάστα έφυγε με το «διπλό» από τη έδρα του Γουβών ΠΑΟ, επικρατώντας με 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι «άνοιξαν» το σκορ στο 39ο λεπτό τους ματς με τον Τσαΐνη, κάνοντας το 1-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα των Γουβών βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με τον Κωτουλα στο 63’, όμως οι φιλοξενούμενοι ένα λεπτό αργότερα πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον γκολ του Μανουσάκη.

Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Τζουβάρας στο 74ο λεπτό.

Στο Ασήμι, ο Μαραθώνας επικράτησε εύκολα με 0-2 απέναντι στην τοπική ομάδα, ενώ στον Άγιο Μύρωνα, το Αθλόπολις έφτασε άνετα στην νίκη με 5-0, επί του Ηρακλή Νιπιδιτού.

Στο Αρκαλοχώρι, ο Ο.Φ.Α. πήρε το «τρίποντο» κόντρα στην ομάδα των Καμινίων, νικώντας με 3-0, με αποτέλεσμα να δώσει συνέχεια στο σερί των θετικών αποτελεσμάτων, αλλά και στο «κυνήγι» της πρώτης θέσης.

Οι νικητές «άνοιξαν» το σκορ με τον Τριανταφυλλάκη στο 63ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Φρόκου.

Το 3-0 για την ομάδα του Αρκαλοχρίου έκανε ο Δαγκωνάκης, δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα.

Στην Αγία Βαρβάρα, ο Ρούβας κατάφερε να πάρει μία δύσκολη νίκη με 4-2 επί του Κεραυνού.

Σε ακόμα μία δύσκολη εντός έδρας νίκη έφτασαν οι Νέοι Εργοτέλη, καθώς επικράτησαν με 3-2 απέναντι στον Δία, με γκολ του Πασπαλάκη στο 85ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν με τον Ντραγκότι μόλις στο 5ο λεπτό του ματς, παρόλα αυτά στο 25’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Στεφανάκη και στη συνέχεια γύρισαν το παιχνίδι, με τον Μπερνίκου στο 33’.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Δία το πάλεψαν, με αποτέλεσμα ο Ντραγκότι να βρει και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα στο 78’ και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Ωστόσο, ο Πασπαλάκης «μίλησε» για τους γηπεδούχους την κρίσιμη ώρα, αφού πέτυχε το γκολ για την ομάδα του στο 85ο λεπτό, δίνοντας έτσι μία όμορφη νίκη στους Νέους Εργοτέλη.

Τέλος, το Λίντο πήρε εύκολα τη νίκη στην έδρα του με 4-1 κόντρα στις Ελπίδες, με δύο γκολ του Τσαφαντάκη και δύο του Λιανέρη.