ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | "Πληγώθηκε" στο τέλος

"Πληγώθηκε" στο τέλος

Ο Εργοτέλης προηγήθηκε δυο φορές στην Λάρισα, έδειξε οτι είναι καλύτερη ομάδα από τον Απόλλωνα, αλλά με ένα γκολ στο 90 δεν κατάφερε να γυρίσει το Ηράκλειο με το διπλό. Σπουδαία εμφάνιση από τον Τσέλιο που είχε ενα γκολ και μια ασσιστ, με τον Εργοτέλη να παραμένει "ζωντανός" για την υπόθεση 2η θέση.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τσέλιος «σέρβιρε» στον Μανουσάκη, με τον τελευταίο να χρήζεται σκόρερ για το 0-1.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση είχαν την κατοχή της μπάλας και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους από τους γηπεδούχους. Στην μοναδική ευκαιρία που πραγματοποίησε η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να σκοράρει. Και αυτό έγινε στο 40ο λεπτό όταν ο Μπραμπίγια βρέθηκε απέναντι από τον Κατσιμήτρο, και με ένα διαγώνιο σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του τερματοφύλακα του Εργοτέλη.

Στο δέυτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε η ίδια. Ο Εργοτέλης απείλησε όταν ο Μπουρσέλης έκανε ένα δυνατό σουτ, με τον Μαντζάρη να μπλοκάρει με δυσκολία. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-1 όταν ο Σκούπρας όντας αμαρκάριστος έκανε ένα πλασέ με την μπάλα να περνά λίγα μέτρα έξω από την εστία του Κατσιμήτρου.

Στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης ο Εργοτέλης μπήκε ξανά σε θέση οδηγού όταν ο πολυτιμότερος παίκτης των Κρητικών ο Τσέλιος «τρύπωσε» στην μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα και με ένα ήρεμο πλασέ έκανε το 1-2. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Εργοτέλης θέλησε να κρατήσει το υπερ του προβάδισμα και προσπάθησε να παίξει με τον χρόνο προκειμένου να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο που θα τον έφερναν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μάλιστα στο 87ο λεπτό ο Ροβίθης πήγε να «τελειώσει» το παιχνίδι όταν βγήκε απέναντι από τον Μάντζαρη, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να αποκρούσει εντυπωσιακά. Έτσι μοιραία ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους, με τον Χατζή να ισοφαρίζει στο 90 με κεφαλιά.