ΑΡΧΙΚΗ | ΗΡΟΔΟΤΟΣ | Νίκη-ανάσα για Ηρόδοτο!

Νίκη-ανάσα για Ηρόδοτο!

Η ομάδα απο την Νέα Αλικαρνασσό νίκησε 4-1 την υπό διάλυση Σπάρτη που κατέβηκε με 10(!) παίκτες στην αναμέτρηση. Ζωντανός για την παραμονή ο Ηρόδοτος που βρίσκεται στο -1 απο τα Τρίκαλα.

Όσο κερδίζει… ελπίζει. Αυτή είναι η αλήθεια για τον Ηρόδοτο. Σήμερα βέβαια το εμπόδιο ήταν κάτι παραπάνω από εύκολο, μιας και η Σπάρτη δεν κατάφερε να συμπληρώσει ούτε 11αδα. Κάτι που το συναντάς μόνο στην Ελλάδα…

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος ο Ηρόδοτος δεν είχε διάθεση για αστειάκια και στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Αγγελόπουλο. Βέβαια η φιλοξενούμενη ομάδα λίγα λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι με τον Καινούργιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 1-1.

Παρόλα αυτά με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Ηρόδοτος πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Μπαρέττα. 10 λεπτά αργότερα η Κρητική ομάδα «κλείδωσε» στην ουσία τον αγώνα όταν ο Ηλιάδης «σέρβιρε» στον Αγγελούδη με τον τελευταίο να κάνει το 3-1. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Όπως είναι λογικό ο Ηρόδοτος που νικούσε με 3-1 κόντρα σε μια ομάδα που δεν είχε ούτε αλλαγή και επί της ουσίας αγωνίζεται στο πρωτάθλημα για την… τιμή των όπλων κατέβασε ταχύτητα. Με αλλά λόγια σεβάστηκε τον αντίπαλο του, που δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα από τον αγώνα. Το μόνο αξιοσημείωτο από το δεύτερο 45λεπτό ήταν ένα όμορφο γκολ του Σιαλμά(που σκόραρε με ανάποδο ψαλίδι) διαμορφώνοντας το 4-1 σκορ που ήταν και το τελικό στην αναμέτρηση.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Λυρώνης): Κασμερίδης, Γιαλούσης, Γραικός (58' Σιαλμάς), Χατζηλιάδης, Ζιώγας, Αργκιλέσι, Νύκταρης, Μπαρέτας, Ηλιάδης, Γκούφας, Αγγελούδης

ΣΠΑΡΤΗ (Βάλης): Σφέτσος, Καλούσης, Φραγκούλης, Μαρσέλ, Τιέντσε, Τουρέ, Ζαχαριουδάκης, Δανδάκος, Καινούργιος, Φόμο.