ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Και του χρόνου στην Γ’εθνική ο ΠΟΑ!

Και του χρόνου στην Γ’εθνική ο ΠΟΑ!

Στόχος επετεύχθη! Ο ΠΟΑ χρειαζόταν να φύγει με τουλάχιστον ένα βαθμό από την έδρα της Νεάπολης για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία, και το κατάφερε αυτό και…με το παραπάνω, παίρνοντας την νίκη με σκορ 3-0.

Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος και το μόνο που χρειαζόταν η ομάδα του Ατσαλένιου ήταν ένας βαθμός για να παραμείνει στην Γ’εθνική. Μεγάλο πλεονέκτημα για τους «Κρητικούς» αυτός ο εκτός έδρας αγώνας με την Νεάπολη, καθώς οι γηπεδούχοι βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας και είναι ήδη υποβιβασμένοι.

Ο ΠΟΑ εκμεταλλεύτηκε την βαθμολογική αδιαφορία των ουραγών και από τα πρώτα λεπτά πήρε αυτό που ήθελε από το ματς. Μόλις στο 5ο λεπτό, άνοιξε το σκορ έπειτα από πολύ ωραίο σουτ του Καρλίτο, λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή. Από εκεί και πέρα είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και λίγα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα «ξαναχτύπησε», αυτήν την φορά με τον Πετράκη με κοντινό πλασέ από την μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος απλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το χρυσό αποτέλεσμα με κάποια ανεβάσματα και για τρίτο τέρμα, κάτι που το πέτυχαν στο 83’ με μακρινό σουτ του Καϊμακαμούδη, το 8ο για την πρώτο σκόρερ της ομάδας.

Την επόμενη Κυριακή, κλείνει το πρωτάθλημα ο ΠΟΑ με τον Ιωνικό στον Ατσαλένιο.