ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | BASKET LEAGUE | Δεν... παραδίνεται το Ρέθυμνο!

Δεν... παραδίνεται το Ρέθυμνο!

Οι Κρητικοί πήραν μεγάλο «διπλό» στη Λήμνο επί του Ηφαίστου (77-80) και πατάνε... γερά στα πόδια τους! Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έφτασε τους 30 βαθμούς στο πρωτάθλημα και ελπίζει πλέον βάσιμα στην παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, με τους ηττημένους να παραμένουν, πάντως, σε... τροχιά οκτάδας!

Το Ρέθυμνο πλέον είναι σε θέση ισχύος, καθώς υπερτερεί της Κύμης στην ισοβαθμία και αν η ομάδα της Εύβοιας δεν κάνει μία νίκη παραπάνω από τους Κρητικούς, θα είναι αυτή που θα ακολουθήσει τον Κολοσσό στην Α2. Το Ρέθυμνο έχει να παίξει με Περιστέρι (εντός) και Άρη (εκτός), ενώ η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού έχει ακόμη να παίξει Λαύριο (εντός) και Παναθηναϊκό (εκτός)

Συνέχισε από εκεί που είχε... μείνει ο Χίκι με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Μπέιντερ (17 π.), Μπαρτ (14 π.) και Ντάνιελς (11 π.). Το... πάλεψαν οι γηπεδούχοι που είχαν κορυφαίους τους Γκότσερ (13 π.), Έβανς (13 π.), Μπράζελτον (12 π.) και Χαριτόπουλο (11 π.).

Ο Έβανς έδωσε σκορ στο ματς και το πρώτο προβάδισμα στον Ήφαιστο, με τους Λημνιώτες να το κρατάνε σταθερά στο πρώτο επτάλεπτο έστω και με μικρή διαφορά (18-16). Ωστόσο, ο Χίκι με το τρίτο τρίποντό του στην πρώτη περιόδο έφερε το Ρέθυμνο σε θέση οδηγού, ενώ λίγο αργότερα σκόραρε ακόμη ένα για το +6 των Κρητικών (18-24). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -4 (20-24) αλλά είδαν τους φιλοξενούμενους με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου να... ξεφεύγουν (22-32).

Ένα γρήγορο 7-0 από τον Ήφαιστο έφερε το ματς στο τρίποντο τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με το Ρέθυμνο να ξεφεύγει ξανά αλλά να μην καταφέρνει να κρατήσει τη διαφορά στη ανάπαυλα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +3 (37-40). Πόντο πόντο συνέχιζαν και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι δύο ομάδες. Με τους Χίκι και Τζόουνς να σκοράρουν το Ρέθυμνο πήρε... ανάσα και πήγε στο +6 αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με το ίδιο σερί και έφεραν το σκορ στα ίσα (49-49). Δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου δε, ο Ήφαιστος πήρε προβάδισμα ξανά μετά από το 7ο λεπτό της πρώτης περιόδου (53-52), το οποίο κράτησε για λίγο καθώς οι φιλοξενούμενοι... μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων (56-59).

Το Ρέθυμνο έδειχνε αποφασισμένο για τη νίκη, ενώ την ίδια ώρα τα καλά νέα από τη Θεσσαλονίκη και το Άρης-Κύμη είχαν φτάσει στα αυτιά των Κρητικών. Μπέιντερ και Μπαρτ βγήκαν... μπροστά για τους φιλοξενούμενους και κουβάλησαν την ομάδα τους στην τέταρτη περίοδο, που πήραν ένα καλό προβάδισμα εξ αρχής και το διατήρησαν μέχρι το τέλος. Κάπως έτσι και παρότι οι γηπεδούχοι το πάλεψαν στο φινάλε, δεν κατάφεραν με το σουτ του Φρεϊμάνις από τα εννιά μέτρα να σκοράρουν και γνώρισαν την εντός έδρας ήττα (77-80), με το Ρέθυμνο να παίρνιε το ροζ φύλλο αγώνα και να ανεβαίνει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-40, 56-59, 77-80

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13, Έβανς 13 (9 ριμπάουντ), Γουίγκινς 6, Μπρέιζελτον 12, Φρεϊμάνις 9, Μανωλόπουλος, Μούρτος 5, Σταμάτης 5, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 11, Σμιθ 3

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 2, Μπαρτ 14, Κλάντον 4 (8 ριμπάουντ), Χίκι 19, Ντάνιελς 11, Σιγκούνας 6, Καλογιαννίδης, Ραζής, Μπάντερ 17, Τζόουνς 7