ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Μέσω πλεϊ-οφ και πλεϊ-άουτ θα κριθεί ο τίτλος και η παραμονή αντίστοιχα στην Α1 ΕΠΣΗ

Τριτωνία, Τύλισος, Φαιστός και Αγία Βαρβάρα θα είναι πλέον τα ζευγάρια που θα αγωνιστούν για τα πλεϊ-άουτ του πρωταθλήματος, μετά και από την ολοκλήρωση της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α1 PWM MEDICAL κατηγορίας.

Πιο συγκεκριμένα,  στο Πανεπιστήμιο η Μινωική επικράτησε με 3-2 απέναντι στην ομάδα των Μοιρών, ενώ στην Ελιά, Ρωμανός και Α.Ε.Κατσαμπά μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας με το παιχνίδι να παραμένει στο 1-1.

Στο γήπεδο του Εργοτέλη, ο Πόρος πήρε εύκολα τη νίκη με 4-0 επί της Τυλίσου.

Το σκορ για τους γηπεδούχους «άνοιξε» ο Καστελλιανάκης ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των σαράντα πέντε.

Στο δεύτερο μέρος ο Ξηρός διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 57' και στη συνέχεια ο  Πολυχρονάκης έκανε το 3-0 έντεκα λεπτά αργότερα.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Λεμονιάς στο 77’.

Στους Αγίους Δέκα, η Γόρτυνα πήρε την εντός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στην Αγ. Βαρβάρα, ενώ στα Μάλια, ΠΑΝΟΜ και Ανθεστίων έμειναν στο 3-3 σε μία δυνατή «μάχη».

Στο Τυμπάκι, ο Αλμυρός πήρε το «διπλό» με 0-2 απέναντι στην τοπική ομάδα.

Στον Κρουσώνα, ο Π.Α.Ο.Κ. επικράτησε 3-1 απέναντι στην Τριτωνία, ωστόσο ο Ζαρός ήταν καταιγιστικός στην έδρα του, καθώς πέτυχε έξι τέρματα απέναντι στην Φαιστό, παίρνοντας έτσι την εμφατική νίκη με 6-1.