ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Δεν ήταν αυτός που έπρεπε ο Εργοτέλης, ισοπαλία με Ηρακλή

Δεν ήταν αυτός που έπρεπε ο Εργοτέλης, ισοπαλία με Ηρακλή

Ο Εργοτέλης έχασε την μεγάλη του ευκαιρία να διεκδικήσει την δεύτερη θέση στην Football League, καθώς στο Παγκρήτιο κόντρα στον Ηρακλή άφησε βαθμούς μένοντας στο 1-1 με τα γκολ να μπαίνουν στα τελευταία λεπτα.

Οι ''κιτρινόμαυροι'' δεν ήταν αυτοί που έπρεπε αν αναλογιστεί κανείς την κρισιμότητα του παιχνιδιού, αφήνοντας στους φιλοξενούμενους πολλούς χώρους για να απειλήσουν κάτι που συνέβη αρκετές φορές ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.

Εκεί ο Εργοτέλης δεν έδειξε πολλά θετικά χαρακτηριστικά καθώς φαινόταν εντελώς έξω απ' τα νερά του. Ο ''Γηραιός'' απειλούσε διαρκώς με τους γηπεδούχους να φαίνεται να έχουν περισσότερο παθητικό ρόλο αν και προς το τέλος φάνηκε να ισοροπούν τα πράγματα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν πολύ κακός και οι φάσεις λιγοστές. Έως το 79' όπου ο Εργοτέλης πέτυχε το γκολ.

Από μια στημένη φάση, η μπάλα ήρθε στα καρέ του Κάχριμαν ο Μαζουλουξής έκανε ένα ωραιότατο κοντρόλ και μια ακόμη πιο ωραία προσποίηση στους αμυντικούς και με ένα άψογο πλασέ σκόραρε, ανοίγοντας το σκορ.

Εκεί φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στην νίκη. Όμως πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Ηρακλής σε μια κόντρα έβγαλε τον Κλέιτον τετ α τετ και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Μια ισοπαλία που δεν συμφέρει τον Εργοτέλη, όπου σήμερα είδε την δεύτερη θέση και τα μπαράζ ανόδου να απομακρύνονται κατά πολύ.

Οι συνθέσεις:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: (Νικόδημος Παπαβασιλείου) Καλογεράκης, Bahanack, Μπουρσέλης (Ροβίθης 66'), Μαζουλουξης, Μπάτζιος, Οικονόμου, Bruce, Τσέλιος, Ιατρούδης, Efford, Μανουσάκης (Μπουτσάκης 59')

ΗΡΑΚΛΗΣ: ( Marcello Troisi) Kahriman, Munoz, Βιτλης, Κουτρουμανος, Παναγιωτουδης, Silva Cleyton, Καθαριος (Κωστούλας 80'), Στάμου, Perrone, Ντούνης, Ροβας (Gnabouyou 76')