ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | SUPER LEAGUE | Μεγάλη ανατροπή και νίκη σωτηρίας για τον ΟΦΗ

Μεγάλη ανατροπή και νίκη σωτηρίας για τον ΟΦΗ

Μπορεί ο ΟΦΗ να βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 42ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα, παρόλα αυτά με αυτογκόλ του ίδιου στη συνέχεια αλλά και με ένα γκολ του Σασί και του Γιακουμάκη, επικράτησε με 1-3 για την 28η αγωνιστική και πλέον βρίσκεται σε θέση μπαράζ!

Πολύ σκληρός για να… πεθάνει αποδεικνύεται ο ΟΦΗ, ο οποίος παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, τελικά κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 1-3 και έφτασε τους 28 βαθμούς.

Με το μεγάλο «διπλό» και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του ΠΑΣ Γιάννινα, οι Κρητικοί ανέβηκαν στη 13η θέση, δηλαδή την θέση μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία, με τους Ηπειρώτες να είναι ένα πόντο πίσω τους.

Την ίδια ώρα, το «τριφύλλι» έκανε μια τραγική εμφάνιση, κυρίως στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την ήττα του Άρη και να μειώσει την διαφορά του από την πέμπτη θέση, που παραμένει στους πέντε βαθμούς.

Ο Μακέντα άνοιξε το σκορ στο 42’ για τον Παναθηναϊκό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, όμως ο ίδιος ήταν αυτός που έβαλε στο παιχνίδι ξανά τον ΟΦΗ, με αυτογκόλ στο 57ο λεπτό. Μάλιστα , στην επανάληψη μετά από προσπάθεια του Σασί στο 71’, ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα, για να έρθει ο Γιακουμάκης δύο λεπτά πριν το 90 και να κάνει το 3-1, με τον Νέιρα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις:
Παναθηναϊκός (3-4-3): Διούδης, Παντελάκης, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Αποστολάκης (61’ Καμπετσής), Δώνης, Στάικος, Χατζηθεοδωρίδης, Άλτμαν (28’ Κάτσε), Μακέντα, Μουνιέ (68’ Αρμενάκας).

ΟΦΗ (4-2-3-1): Σωτηρίου, Μπράουν, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νάστος, Νέιρα, Κουτσιανικούλης (46’ Ντίνας), Σασί (78’ Γιακουμάκης), Βαζ (88’ Κυριακίδης), Φερέιρα.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας).