ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Νίκη-ανάσα για Ηρόδοτο, συνεχίζει σε τροχιά μπαράζ ο Πλατανιάς

Νίκη-ανάσα για Ηρόδοτο, συνεχίζει σε τροχιά μπαράζ ο Πλατανιάς

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ηρόδοτος απέναντι στον ήδη υποβιβασμένο Αιγινιακό με σκορ 4-2, για την 28η αγωνιστική της FootballLeague, στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο Πλατανιάς συνέχισε το νικηφόρο σερί του, επικρατώντας 4-3 της Παναχαϊκής και συνεχίζει στην δεύτερη θέση που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου. Ο Εργοτέλης δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις καθώς αντιμετώπιζε τον Αήττητο Σπάτων ο οποίος έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ηρόδοτος στην Νέα Αλικαρνασσό καθώς επικράτησε 4-2 του Αιγινιακού και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά για του γηπεδούχους καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 12’ με γκολ του Ζαννάκη, όμως έφεραν το ματς στα ίσια πριν την ανάπαυλα με γκολ του Ηλιάδη. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρόδοτος έκανε την ανατροπή με τον Γραικό, ενώ σημείωσε και τρίτο τέρμα, με εύστοχο πέναλτι του Νύκταρη. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στο 74’ με τον Έππα αλλά λίγα λεπτά αργότερα ο Γκούφα κλείδωσε την νίκη για τους «Κρητικούς».

Την 5η διαδοχική του νίκη σημείωσε ο Πλατανιάς, ο οποίος επικράτησε 4-3 επί της Παναχαϊκής στα «Περιβόλια». Η «Χανιώτικη» ομάδα πέτυχε 2 γρήγορα γκολ, στο 3’ και στο 8’ με τον Νίλι ενώ δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου μείωσαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μωραΐτη. Στο δεύτερο μέρος ο Πλατανιάς βρήκε ξανά ένα γρήγορο γκολ, μόλις στο 49’ με τον Λουκίνα, πριν κάνει 4 τα τέρματα για τους «Κρητικούς» ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Μιγκέλ. Το μόνο που κατάφεραν οι «Πατρινοί», ήταν να μειώσουν σε 4-3 με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Ελευθεριάδη.