ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Στον τελικό ο ΠΟΑ επικρατώντας με 1-3 στην Δαμάστα

Στον τελικό ο ΠΟΑ επικρατώντας με 1-3 στην Δαμάστα

Η ομάδα του Μανώλη Σουτζή έκανε την προσπάθειά της, έπαιξε δυνατά, βρήκε το γκολ, παρόλα αυτά όμως οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν δυνατότερα και δίκαια πήραν την νίκη με 1-3 αλλά και το εισιτήριο της πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου «ΦΗΜΗ» της ΕΠΣΗ.

Αρχικά, το παιχνίδι ήταν κλειστό μεταξύ των δύο, με τον ΠΟΑ βέβαια να προσπαθεί να πιέσει λίγο περισσότερο, χωρίς όμως να υπάρξει κάποια ιδιαίτερη φάση για γκολ.

Στο πρώτο μέρος δεν υπήρξε κάποιο τέρμα, ενώ στο δεύτερο η εικόνα το παιχνιδιού ήταν διαφορετική και από τις δύο πλευρές.

Η ομάδα του Ατσαλένιου στην επανάληψη ήταν εκείνη που πίεσε πρώτη με κεφαλιά του Κενδριστάκη και λίγο αργότερα με προβολή του Ξεπαπαδάκη μετά από σέντρα του Καρλίτος, με τη μπάλα βέβαια να καταλήγει άουτ.

Στο 77 ο ΠΟΑ «άνοιξε» το σκορ στο παιχνίδι με τον Ξυλούρη, ο οποίος λίγα λεπτά πριν είχε εισέλθει ως αλλαγή από τον Σκύβαλο.

Στη συνέχεια, η Δαμάστα βρήκε άμεση απάντηση, καθώς ισοφάρισε με κεφαλιά του Γιαλυτάκη που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή, όμως και πάλι ο ΠΟΑ τρία λεπτά αργότερα πήρε το προβάδισμα  με γκολ του Ξεπαπαδάκη.

Το τελικό 1-3 για τους νικητές «έγραψε» ο Ξυλούρης μετά από ένα μακρινό όμορφο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Μαργαρίτη, έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν το εισιτήριο για τον τελικό, εκεί που θα συναντήσουν τον Ρωμανό την Μ. Τετάρτη.

Οι συνθέσεις:

Δαμάστα (Σουτζής): Μαργαρίτης, Απλαδάς (76' Γιαλυτάκης), Μπιμπίρης,Γενιτσαρίδης, Χαλκιαδάκης, Μανουσάκης (17' Γεωργαλάς), Μαρκάκης, Τζουβάρας, Ντίνος (62' Κοκορέλιας), Νίνο, Τσαΐνης (62' Κλαπάκης).

ΠΟΑ (Σκύβαλος): Μανουσάκης, Καρβελάς, Πατηνιώτης(87' Ρωμανάκης), Παπαδομιχελάκης, Πολυζάς (75' Πετράκης), Σαμουηλίδης (87' Πλουσής), Κερμενίδης, Καρλίτος, Καϊμακαμούδης, Κενδριστάκης (67' Ξυλούρης), Ξεπαπαδάκης