ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Και τώρα Μπαράζ!

Και τώρα Μπαράζ!

Ο ΟΦΗ με μια ψυχωμένη εμφάνιση πέρασε νικηφόρα(0-2) από το Περιστέρι, νικώντας τον Ατρόμητο και πλέον καλείται να περάσει ένα-τελευταίο-εμπόδιο προκειμένου να ανανεώσει το ραντεβού του με την μεγάλη κατηγορία.

Όλοι οι ποδοσφαιριστές του Χάιμε Βέρα πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, μην υστερώντας κανείς. Νέιρα και Σάσι τα γκολ της νίκης του ΟΦΗ, που αγωνίστηκε στο Περιστέρι χωρίς τον βασικό του επιθετικό τον Γιακουμάκη.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Ατρόμητος είχε την κατοχή της μπάλας, με τον ΟΦΗ να έχει ένα πιο αμυντικό ρόλο στο παιχνίδι. Η ομάδα του Περιστερίου έφτανε μέχρι την μεγάλη περιοχή της Κρητικής ομάδας, συναντώντας μια συμπαγή αμυντική διάταξη από την φιλοξενούμενη ομάδα.

Στο 21ο πρώτο λεπτό ο ΟΦΗ στην πρώτη του καλη στιγμή στο παιχνίδι κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Πιο συγκεκριμένα ο Βαζ εκτέλεσε το κόρνερ με την μπάλα να στρώνεται στον Νέιρα, και τον τελευταίο με ένα δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι. Από εκεί και πέρα η Κρητική ομάδα ανέβασε την απόδοση της στον αγωνιστικό χώρο, με διάθεση να πετύχει ακόμη ένα τέρμα.

Το παιχνίδι πήρε ένα πιο άγριο ρυθμό με τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρά στο όριο του αντιαθλητικού ορισμένες φορές, με τον διαιτητή της αναμέτρησης όμως να μην βγάζει κάποια κάρτα. Όπως ήταν λογικό μετά την επίτευξη του γκολ ο ΟΦΗ θέλησε να «παγώσει» τον αγώνα αφού το 0-1 ήταν ένα σκορ που τον ικανοποιούσε στο έπακρο. Με αυτόν τον τρόπο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΟΦΗ να είναι ο οδηγός της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος θέλησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ως εκ τούτου ήταν πιο απειλητικός και δραστήριος στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα στο 64ο λεπτό ο Ρισβάνης έκανε μια κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου.

Ο Ατρόμητος πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, αλλά η ομάδα που κατάφερε να σκοράρει ήταν ο ΟΦΗ. Πιο συγκεκριμένα οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια μακρινή μπαλιά που ξεκίνησε από τα στόπερ με τον Σάσι να κάνει την κάθετη κίνηση, να μπαίνει σφήνα στην άμυνα του Ατρομήτου και με ένα όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ, νίκησε τον Μέγιερι για να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του.

Εκείνη την στιγμή στα αυτιά των ποδοσφαιριστών της Κρητικής ομάδας ήχησαν καλά και άσχημα νέα. Από την μια ο ΠΑΟΚ με τη νίκη του στα Γιάννενα, «εριξε» την τοπική ομάδα, από την άλλη ο Αστέρας Τρίπολης με την νίκη που πέτυχε απέφυγε τα μπαράζ, στέλνοντας τον ΟΦΗ σε αυτά.

Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί με τις δυο ομάδες να μην έχουν κάποιο άλλο κίνητρο. Με αυτόν τον τρόπο ο ΟΦΗ με ένα ντεμαράζ νικών στις τελευταίες αγωνιστικές, τερμάτισε στην 13η θέση που του δίνει την δυνατότητα να δώσει αγώνες μπαράζ προκειμένου να βρίσκεται και του χρόνου στην Super League.