ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Με ελληνική «πινελιά» στην κορυφή η ΤΣΣΚΑ

Με ελληνική «πινελιά» στην κορυφή η ΤΣΣΚΑ

Μετά από μία δύσκολη χρονιά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι η ομάδα που τελικά καταφέρνει να κατακτήσει τον τίτλο και το πολυπόθητο τρόπαιο της Ευρωλίγκας, επικρατώντας με 83-91 στην Ισπανία απέναντι στην Αναντολού Εφές.

Η Ρωσική ομάδα ξεκίνησε αρκετά δυνατά και με σημαντικό παράγοντα τα 6/9 τρίποντα προηγήθηκε στο πρώτη περίοδο με 20-29.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσουν στη μεγαλύτερη διάρκεια, παίρνοντας μια διαφορά 14 πόντων.

Παρόλα αυτά, η Εφές απέδειξε πως έφτασε δίκαια στον τελικό και πως ήταν ικανή να διεκδικήσει τον τίτλο, καθώς έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους (42-44) και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με την ψυχολογία ανεβασμένη ενόψει της συνέχειας.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η Εφές με δύο καλές άμυνες και ένα εύστοχο σουτ από τη γραμμή των 6,75 κατάφερε να περάσει μπροστά, έστω και προσωρινά (45-44).

Ωστόσο, στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ πήρε και πάλι διψήφιο προβάδισμα με τους Κλάιμπερν και Χίγκινς να είναι «καυτοί» από την γραμμή του τρίποντου. Βέβαια, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατάφερε ξανά να πλησιάσει τους αντιπάλους της με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου από τον Σέιν Λάρκιν.

Στη τελευταία περίοδο, η Εφές πίεσε ακόμα περισσότερο και έτσι ροκάνισε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, όμως η «ομάδα του στρατού» ξανά ξέφυγε στο σκορ με τρίποντο του Ντε Κόλο.

Από εκεί και μετά, το παιχνίδι βρισκόταν σε τεντωμένο σχοινί με τους Ρώσους να έχουν το προβάδισμα, το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι και το τέλος του αγώνα και να κατακτήσουν τον τίτλο με 83-91.

Από τους νικητές οι Ουίλ Κλάιμπερν και Κόρι Χίγκινς ήταν κορυφαίοι με 20 πόντους αμφότεροι, ενώ από την Τουρκική ομάδα ο Σέιν Λάρκιν για ακόμα μία φορά έκανε μεγάλη εμφάνιση με 29 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 20-29, 42-44, 62-68, 83-91