ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΣΤΙΒΟΣ | Καλές εμφανίσεις από τους Έλληνες αθλητές στο Γκάβλε

Καλές εμφανίσεις από τους Έλληνες αθλητές στο Γκάβλε

Στο αγώνες Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Γκάβλε, η ελληνική ομάδα, ήδη από την πρώτη μέρα, εξασφάλισε θέσεις σε τελικούς.

Ο Μίλτος Τεντόγλου στον προκριματικό του μήκους με ένα και μοναδικό άλμα που στα 7,80 μ. (1,8), πήρε την απευθείας πρόκριση για τον τελικό.

Στον τελικό του μήκους ωστόσο δεν θα συμμετέχει ο Θανάσης Παπαδόπουλος που έμεινε για λίγα εκατοστά εκτός 12άδας.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης προκρίθηκε με την έβδομη επίδοση στον  τελικό θα χρειαστεί να ξεπεράσει το φετινό του 19,18 μ., προκειμένου να διεκδικήσει μια θέση ψηλά στην τελική κατάταξη.

Εύκολη υπόθεση ήταν για τον Εμμανουήλ Καραλή η πρόκριση στον τελικό του επί κοντώ. Ο Έλληνας πρωταθλητής  ξεκίνησε και ολοκλήρωσε τον αγώνα του στα 5,20 μ., ύψος που αποδείχθηκε δύσκολο για αρκετούς μετέχοντες κι έτσι ο πήχης δεν χρειάστηκε να ανέβει υψηλότερα.

Ο Κώστας Ζήκος και ο Σωτήρης Γκαραγκάνης συμμετείχαν στον ημιτελικό των 100 μ., ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν επιδόσεις ανάλογες των δυνατοτήτων τους.

Ο Ζήκος έτρεξε στην πρώτη ημιτελική σειρά όπου τερμάτισε στην όγδοη θέση με 10.87. Στη δεύτερη ημιτελική σειρά συμμετείχε ο Γκαραγκάνης, ο οποίος τερμάτισε στην έκτη θέση με 10.80 (-1,4).