ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΣΤΙΒΟΣ | Γεννημένος για... νίκες

Γεννημένος για... νίκες

Ο Μίλτος Τεντόγλου αναδείχθηκε νικητής στο μήκος με 8,30 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας.

Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε τον αγώνα με προσπάθεια στα 7,00 μ., συνέχισε με άκυρο και στην τρίτη προσπάθεια και στη συνέχεια με 8,30 μ. "καθάρισε" με συνοπτικές διαδικασίες τον αγώνα.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Μιχάλης Αναστασάκης, που ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην τρίτη θέση της σφυροβολίας με καλύτερη βολή στα 75,77 μέτρα. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου ξεκίνησε με 74,43 μ. πέτυχε 75,77 μ. στη δεύτερη προσπάθεια του και ήταν άκυρος στις άλλες δύο βολές του, χάρισε δέκα βαθμούς στη χώρα μας.

Τα 100 μ. των γυναικών είχαν απρόβλεπτα τα οποία επηρέασαν την Ραφαέλα Σπανουδάκη. Η αθλήτρια μας τερμάτισε στην έβδομη θέση με 11.84 (-2,5), ωστόσο νωρίτερα, στην πρώτη κούρσα έτρεξε περίπου 70 μ. ως να γίνει αντιληπτή η ανάκληση για άκυρη εκκίνηση.

Ο Κώστας Μπανιώτης ξεπέρασε τα 2,12 μ. στο ύψος και κατέλαβε την όγδοη θέση, που του χάρισαν πέντε βαθμούς. Ο πρωταθλητής μας είχε έγκυρο άλμα στα 2,07 μ. και 2,12 μ. και στη συνέχεια απέτυχε να ξεπεράσει τα 2,17 μέτρα.

Στην 11η θέση των 3.000 μ. τερμάτισε η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη, που έχασε την 10η θέση πάνω στη γραμμή τερματισμού από την Σουηδή αθλήτρια. Η Κοτσαχείλη τερμάτισε σε 10.22.66 και συνέτριψε το 10.25.90 που ήταν το ρεκόρ της από φέτος, γεγονός που καθιστά πετυχημένη την παρουσία της στη διοργάνωση.

Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου δεν βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι έμεινα στην 12η θέση των 800 μ. με 2.09.12, επίδοση μακριά από το φετινό της 2.04.56.