ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Δύσκολο ξεκίνημα, καλό φινάλε στο πρόγραμμα του Εργοτέλη

Δύσκολο ξεκίνημα, καλό φινάλε στο πρόγραμμα του Εργοτέλη

image

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του νέου πρωταθλήματος της Super League 2.Με τον Εργοτέλη στις πρώτες αγωνιστικές να αντιμετωπίζει δύο ομάδες που υποβιβάστηκαν από την superleague και ενδιάμεσα στο Κρητικό ντέρμπι τον Πλατανιά,

Ολοκληρώθηκε η κλήρωση της Superleague 2, εκτός έδρας η πρεμιέρα για Εργοτέλη και Χανιά με Απόλλων Σμύρνης και Πόντου αντίστοιχα, υποδέχεται τον Λεβαδειακό ο Πλατανιάς.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Σμύρνης του Νίκου Παπαδόπουλου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ενώ την 2η αγωνιστική θα διεξαχθεί το πρώτο κρητικό ντέρμπι (Εργοτέλης - Πλατανιάς).

Όλες οι ομάδες έδωσαν το «παρών» στη διαδικασία, εξαιρουμένου του Εργοτέλη (ο οποίος είχε ενημερώσει για την απουσία του καθώς βρίσκεται στην Αίγυπτο για φιλικά). 

Διαμορφώθηκε λοιπόν το πρόγραμμα της φετινής διοργάνωσης, με την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας (22η) να διεξάγεται στις 16 Φεβρουαρίου και τα πλέι-οφ και πλέι-άουτ που θα ακολουθήσουν να γίνονται στο διάστημα 1 Μαρτίου-10 Μαΐου. 

Υπενθυμίζεται ότι στα πλέι-οφ θα συμμετέχουν όσες ομάδες τερματίσουν στις θέσεις 1-6 και στα πλέι-άουτ εκείνες που θα πάρουν τις θέσεις 7-12. 

Ο πρώτος της τελικής βαθμολογίας θα ανέβει απευθείας, ο δεύτερος θα παίξει μπαράζ με τον 13ο της Super League 1 και οι δυο τελευταίοι θα υποβιβαστούν.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

1η – 12η αγωνιστική

  • Δόξα Δράμας – Καραϊσκάκης
  • Απόλλων Πόντου – Χανιά
  • Απόλλων Λάρισας – Κέρκυρα
  • Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης
  • Παναχαϊκή – ΠΑΣ Γιάννινα
  • Πλατανιάς – Λεβαδειακός

 

2η – 13η αγωνιστική

  • Απόλλων Πόντου – Δόξα Δράμας
  • Καραϊσκάκης – Απόλλων Λάρισας
  • Χανιά – Απόλλων Σμύρνης
  • Κέρκυρα – Παναχαϊκή
  • Εργοτέλης – Πλατανιάς
  • Λεβαδειακός – ΠΑΣ Γιάννινα

 

3η – 14η αγωνιστική

  • Δόξα Δράμας – Απόλλων Λάρισας
  • Απόλλων Σμύρνης – Απόλλων Πόντου
  • Παναχαϊκή – Καραϊσκάκης
  • Πλατανιάς – Χανιά
  • Λεβαδειακός – Κέρκυρα
  • ΠΑΣ Γιάννινα – Εργοτέλης

 

4η – 15η αγωνιστική

  • Απόλλων Σμύρνης – Δόξα Δράμας
  • Απόλλων Λάρισας – Παναχαϊκή
  • Απόλλων Πόντου – Πλατανιάς
  • Καραϊσκάκης – Λεβαδειακός
  • Χανιά – ΠΑΣ Γιάννινα
  • Εργοτέλης – Κέρκυρα

 

5η – 16η αγωνιστική

  • Δόξα Δράμας – Παναχαϊκή
  • Πλατανιάς – Απόλλων Σμύρνης
  • Λεβαδειακός – Απόλλων Λάρισας
  • ΠΑΣ Γιάννινα – Απόλλων Πόντου
  • Εργοτέλης – Καραϊσκάκης
  • Κέρκυρα – Χανιά

 

6η – 17η αγωνιστική

  • Πλατανιάς – Δόξα Δράμας
  • Παναχαϊκή – Λεβαδειακός
  • Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα
  • Απόλλων Λάρισας – Εργοτέλης
  • Απόλλων Πόντο – Κέρκυρα
  • Καραϊσκάκης – Χανιά

 

7η – 18η αγωνιστική

  • Δόξα Δράμας – Λεβαδειακός
  • ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς
  • Εργοτέλης – Παναχαϊκή
  • Κέρκυρα – Απόλλων Σμύρνης
  • Χανιά – Απόλλων Λάρισας
  • Καραϊσκάκης – Απόλλων Πόντου

 

8η – 19η αγωνιστική

  • ΠΑΣ Γιάννινα – Δόξα Δράμας
  • Λεβαδειακός – Εργοτέλης
  • Πλατανιάς – Κέρκυρα
  • Παναχαϊκή – Χανιά
  • Απόλλων Σμύρνης – Καραϊσκάκης
  • Απόλλων Λάρισας – Απόλλων Πόντου

 

9η – 20ή αγωνιστική

  • Δόξα Δράμας – Εργοτέλης
  • Κέρκυρα – ΠΑΣ Γιάννινα
  • Χανιά – Λεβαδειακός
  • Καραϊσκάκης – Πλατανιάς
  • Απόλλων Πόντου – Παναχαϊκή
  • Απόλλων Λάρισας – Απόλλων Σμύρνης

 

10η – 21η αγωνιστική

  • Κέρκυρα – Δόξα Δράμας
  • Εργοτέλης – Χανιά
  • ΠΑΣ Γιάννινα – Καραϊσκάκης
  • Λεβαδειακός – Απόλλων Πόντου
  • Πλατανιάς – Απόλλων Λάρισας
  • Παναχαϊκ – Απόλλων Σμύρνης

 

11η – 22η αγωνιστική

  • Χανιά – Δόξα Δράμας
  • Καραϊσκάκης – Κέρκυρα
  • Απόλλων Πόντου – Εργοτέλης
  • Απόλλων Λάρισας – ΠΑΣ Γιάννινα
  • Απόλλων Σμύρνης – Λεβαδειακός
  • Παναχαϊκή – Πλατανιάς
 

Εγγραφή RSS για αυτά τα σχόλια Σχόλια (0 σχολιάστηκε):

Σχολιάστε το άρθρο comment
Παρακαλώ εισάγετε τον κωδικό που βλέπετε στην εικόνα:
  • email Αποστολή σε φίλο
  • print Εμφάνιση εκτύπωσης
  • Plain text Απλό κείμενο
Δεν υπάρχουν λέξεις κλειδιά για αυτό το άρθρο
0
Χαλκιαδάκης
Powered by IT Development