ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | Επτά μέρες 46 μετάλλια!

Επτά μέρες 46 μετάλλια!

image

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν χτες το βράδυ στην Πάτρα οι 2οι Παράκτιοι Μεσογειακοί Αγώνες ένας νέος θεσμός που «αγκαλιάστηκε» από τις χώρες της Μεσογείου οι οποίες λαμβάνουν μέρος.

Για την Ελλάδα, η διοργάνωση αυτή, έχει το καλύτερο αποτέλεσμα μιας και η χώρας μας με 110 αθλητές και αθλήτριες κατέλαβε την πρώτη θέση στον πίνακα μεταλλίων με 19 χρυσά, 16 ασημένια και 11 χάλκινα μετάλλια, 46 στο σύνολο.

Στη δεύτερη θέση του τελικού πίνακα κατατάχθηκε η Ιταλία με 39 (15 χρυσά -13 ασημένια- 11 χάλκινα) και στην τρίτη η Γαλλία με 32 (13-7-12) Ακολούθησαν -με κριτήριο κατάταξης τον αριθμό των χρυσών μεταλλίων- η Ισπανία με 18 (6-5-7), η Πορτογαλία με 6 (1-5-0), η Τουρκία με 4 (1-0-3), η Αλβανία με 1 (1-0-0), η Τυνησία με 6 (0-4-2), η Κροατία με 5 (0-3-2), η Συρία με 3 (0-1-2), η Κύπρος με 2 (0-1-1), το Μονακό με 2 (0-0-2) και το Σαν Μαρίνο με 1 (0-0-1)

Συνολικά από τις 26 χώρες που έλαβαν μέρος στους Αγώνες, κατέκτησαν μετάλλιο οι 13.

Τα περισσότερα μετάλλια στην Πάτρα κατέκτησε ο Τάσος Μυλωνάκης στο άθλημα της τεχνικής κολύμβησης με τρία χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο.
Αναλυτικά τα μετάλλια πήραν:

Χρυσά
1. Σοφία Κτενά, 50μ άπνοια
2. Τάσος Μυλωνάκης, 100μ επιφάνεια
3. Ειρήνη Δεληγιάννη, 200μ επιφάνεια
4. Στέφανος Αντωνιάδης, 100μ διπλά πέδιλα και οι
5. Γιάννης Πιπινιάς, Ειρήνη Δεληγιάννη, Σοφία Κτενά και Τάσος Μυλωνάκης στα
4Χ100μ επιφάνεια μικτή
6. Τετράκωπος με πηδαλιούχο με τους Πέτρο Μπαλλή-Γιάννη Πεκόπουλο-Τσικαρδάνη-Παναγιώτη Υψηλάντη-Μιχάλη Καλέντζη και Παναγιώτα Γκέκα
7. Γιάννης Πιπινιάς, 50μ άπνοια
8. Χρήστος Μπόνιας, 50μ διπλά πέδιλα
9. Ειρήνη Δεληγιάννη, 100μ επιφάνεια
10. Κωνσταντίνος Δρoυγούτης, 200μ διπλά πέδιλα
11. Τάσος Μυλωνάκης, 200μ επιφάνεια
12. Κωνσταντίνος Δρυγούτης, 2χμ open water διπλά πέδιλα
13. Αναστασία Πολίτου, 4χμ open water επιφάνεια
14. Βeach handball γυναικών
15. Βeach handball ανδρών
16. Nίκος Πλυτάς, φιγούρες, θαλάσσιο σκι
17. Φίλιππος Κύπριος, σλάλομ, θαλάσσιο σκι
18. Kύριλλος Μπινεμπάουμ, 80κ. beach wrestling
19. Αικατερίνη-Ειρήνη Πιτσιάβα 70κ beach wrestling

Ασημένια
1. Ευδοξία Θωμάκου, 200μ διπλά πέδιλα
2. Χρήστος Μπόνιας, 100μ διπλά πέδιλα
3. Γιάννης Πιπινιάς, 100μ επιφάνεια
4. Ζωή Φίτσιου, μονό σκιφ του rowing beach racing
5. σκυταλοδρομία rowing beach racing με τους Κων/νο Χαζηπατέρα, Ζωή Φίτσιου, Ευσεβία Πρίγκου, Βαρβάρα Στρατή, Παναγιώτη Τσιβόγλου, Κων/νο Ζιντιρίδη
6. Τάσος Μυλωνάκης, 50μ άπνοια
7. Στέφανος Αντωνιάδης, 50μ διπλά πέδιλα
8. Σοφία Κτενά, 100μ διπλά πέδιλα
9. Ιωάννα Παναγιωτίδου, 400μ επιφάνεια
10. 4Χ50 μικτή διπλά πέδιλα (Θωμάκου-Κτενά-Αντωνιάδης-Μπόνιας)
11. Μάριος Αρμουτσής, 4χμ open water επιφάνεια
12. 4x2χμ μικτή open water με τους Μάριο Αρμουτσή, Γιάννη Πιπινιά, Αναστασία Πολίτου και Ευδοξία Θωμάκου
13. Φώτης Παπαδάκης, 70κ beach wrestling
14. Γιώργος Κουλουχίδης, 80κ beach wrestling
15. Γρηγόρης Κριαρίδης, 90κ. beach wrestling
16. Ζωή Χατσατούροβα, 70κ beach wrestling

Χάλκινα
1. Ευδοξία Θωμάκου, 2χμ διπλά πέδιλα
2. Γιώργος Αρνιακός, 5χμ ανοιχτής θαλάσσης στην κολύμβηση
3. Αγγελική Ανδριοπούλου, φιγούρες θαλάσσιο σκι
4. 5χμ μικτή σκυτάλη ανοιχτής θαλάσσης με τους Δημήτρη Μανιό, Γιώργο Αρνιακό και Στυλιανή Ελευθερία Απλάντη
5. Beach volley γυναικών (Β. Αρβανίτη – Π. Καραγκούνη)
6. Αγγελική Ανδριοπούλου, σλαλομ, θαλάσσιο σκι
7. Αικατερίνη Ανδρεοπούλου, wakeboard, θαλάσσιο σκι
8. Νίκος Πλυτάς, wakeboard, θαλάσσιο σκι
9. Nίκο Αρουζμανίδης, 70κ beach wrestling
10. Αγόρω Παπαβασιλείου, 70κ beach wrestling
11. Παρθένα Νένα Λυκοπούλου, 70κ beach wrestling

 

Εγγραφή RSS για αυτά τα σχόλια Σχόλια (0 σχολιάστηκε):

Σχολιάστε το άρθρο comment
Παρακαλώ εισάγετε τον κωδικό που βλέπετε στην εικόνα:
  • email Αποστολή σε φίλο
  • print Εμφάνιση εκτύπωσης
  • Plain text Απλό κείμενο
0
Sporfm

Powered by IT Development