ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΚΥΠΕΛΛΟ | Συνεχίζεται σήμερα η 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Συνεχίζεται σήμερα η 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

image

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίζεται σήμερα η 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Υπενθυμίζεται ότι στη συγκεκριμένη φάση του θεσμού συμμετέχουν 22 ομάδες, οι 13 που προκρίθηκαν από την 4η και οι 9 ομάδες της πρώτης κατηγορίας που στο πρωτάθλημα της προηγούμενης σεζόν τερμάτισαν στις θέσεις 6 ως 12 μαζί με τον Βόλο που προβιβάστηκε φέτος στην Α’ Εθνική.

Στην πέμπτη φάση οι ομάδες θα αγωνιστούν σε διπλούς αγώνες, ενώ πριν την κλήρωση είχαν χωριστεί σε γκρουπ δυναμικότητας.

Στα πρώτα χρονικά παιχνίδια της ημέρας, ο Ολυμπιακός Βόλου υποδέχεται τον Πανιώνιο και η Καλαμάτα την ΑΕΛ. Οι Βολιώτες θα αποτελέσουν δύσκολο «εμπόδιο» για τους Νεοσμυρνιώτες που δεν τα πάνε καλά τη φετινή σεζόν στη Super League 1, μετά την απαγόρευση μεταγραφών που τους επιβλήθηκε και την ποινή αφαίρεσης έξι βαθμών. Από την πλευρά της, η Λάρισα είναι θεωρητικά το μεγάλο φαβορί του αγώνα στην Καλαμάτα, όμως το Κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων και κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για την έκβαση ενός αγώνας.

Στις 17:15 υπάρχει στο πρόγραμμα η αναμέτρηση του ΟΦΗ στην Καβάλα, με τους Κρητικούς να έχουν το πρώτο λόγο για την πρόκριση και να έχουν το προβάδισμα για την παρουσία τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τέλος, στις 19:30, η Παναχαϊκή υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, με τον Γιώργο Δώνη να κάνει περιορισμένο ροτέισον και να ξεκινάει τον Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης και τον νεοαποκτηθέντα Φάουστο να κάνει σήμερα το ντεμπούτο του κόντρα στους Αχαιούς.

Το πρόγραμμα της 5ης φάσης του Κυπέλλου

Τρίτη 29 Οκτωβρίου

Απόλλων Λάρισας-Ξάνθη 2-1
(50’ Ναζίμ, 83’ Μπρέμπος - 45’ Λισγάρας)

Πανσερραϊκός-Βόλος 1-1
(70’ Γιανναράκης - 90’ Τσαούσης)

ΠΑΣ Γιάννινα-Βέροια 1-0
(47’ Παμλίδης)

Τετάρτη 30 Οκτωβρίου

Ολυμπιακός Βόλου-Πανιώνιος (15:00)
Καλαμάτα-ΑΕΛ (15:00)
Καβάλα-ΟΦΗ (17:15)
Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός (19:30)

Πέμπτη 31 Οκτωβρίου

Ιαλυσός-Παναιτωλικός (15:00)
Πλατανιάς-Αστέρας Τρίπολης (15:00)
Αιολικός-Λαμία (17:15)
Τρίκαλα-Εργοτέλης (19:30)

Οι επαναληπτικοί

3-5/12

Πανιώνιος-Ολυμπιακός Βόλου
Παναθηναϊκός-Παναχαϊκή
Βόλος-Πανσερραϊκός
Βέροια-ΠΑΣ Γιάννινα
Εργοτέλης-Τρίκαλα
Αστέρας Τρίπολης-Πλατανιάς
Ξάνθη-Απόλλων Λάρισας
Παναιτωλικός-Ιαλυσός
ΑΕΛ-Καλαμάτα
ΟΦΗ-Καβάλα
Λαμία-Αιολικός

 

Εγγραφή RSS για αυτά τα σχόλια Σχόλια (0 σχολιάστηκε):

Σχολιάστε το άρθρο comment
Παρακαλώ εισάγετε τον κωδικό που βλέπετε στην εικόνα:
  • email Αποστολή σε φίλο
  • print Εμφάνιση εκτύπωσης
  • Plain text Απλό κείμενο
Δεν υπάρχουν λέξεις κλειδιά για αυτό το άρθρο
0
Sporfm

Powered by IT Development