ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΒΟΛΕΪ | Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ

Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ

Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη υπέταξε την μαχητική Ελπίδα Αμπελοκήπων με σκορ 3-0, κάνοντας ένα σπουδαίο βήμα στην υπόθεση της παραμονής του στη Volley League. Καταλύτης του αγώνα, η επανεμφάνιση των Καραμπαλί και Τσούλαφιτς στο παιχνίδι των Κρητικών.

Ο ΟΦΗ είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο σετ, μέχρι και το 18-10, εκεί που οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν σε 21-17. Αυτό δεν ήταν αρκετό όμως, καθώς οι «ασπρόμαυροι» με πρωταγωνιστή τον Καραμπαλί, έφτασαν στο 25-17.

Το δεύτερο σετ βρήκε πιο έτοιμη την Ελπίδα Αμπελοκήπων, με τη μεγαλύτερη διαφορά που αναπτύχθηκε, να είναι το 14-11 υπέρ του ΟΦΗ. Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» σε όλο το σετ, με τους Αθηναίους να φτάνουν μάλιστα στο σημείο να προηγούνται με 20-21. Δύο συνεχόμενα μπλοκ του ΟΦΗ και λάθη των φιλοξενούμενων, έδωσαν πάραυτα την δυνατότητα στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν το δεύτερο σετ.

Παρόμοιο σκηνικό και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, μέχρι που οι Κρητικοί ανέβασαν τη διαφορά στους έξι πόντους, με τον πίνακα του σκορ να γράφει 16-10. Η Ελπίδα ωστόσο βρήκε απαντήσεις, μειώνοντας στον πόντο, και με ένα εκπληκτικό σερί έφτασε στο 17-16. Τις όποιες ελπίδες όμως των φιλοξενούμενων για κάτι καλύτερο, «έσβησε» ο Μίλος Τσούλαφιτς, δίνοντας στην ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη την πολυπόθητη νίκη.

Ο ΟΦΗ πλέον στρέφει το βλέμμα του στο δύσκολο παιχνίδι που τον περιμένει για την 6η αγωνιστική, στο οποίο θα υποδεχθεί τον Φοίνικα Σύρου.

Τα σετ: 25-17, 25-23, 25-21