ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΒΟΛΕΪ | Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε στην Αλεξανδρούπολη ο ΟΦΗ

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε στην Αλεξανδρούπολη ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ φιλοξενήθηκε στην Αλεξανδρούπολη από τον Εθνικό, θέλοντας να επιστρέψει στις νίκες έπειτα από την εντός έδρας από τον Φοίνικα Σύρου. Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη βρήκε απέναντι της έναν αρκετά μαχητικό Εθνικό, κατάφερε παρόλα αυτά να φύγει από την έδρα των Θρακών με τη νίκη, επικρατώντας με 3-1.

Το πρώτο σετ έληξε, με τη διαφορά να μην ξεπερνά τους 3 πόντους. Ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα αλλεπάλληλα λάθη των γηπεδούχων, μένοντας συνεχώς πίσω στο σκορ και ισοφαρίζοντας κατά διαστήματα. Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη είχε την ευκαιρία δύο φορές να «κλέψει» το σετ, την πρώτη πραγματοποιώντας ένα σερί 3-0, κάνοντας το 24-22, 24-25, και τη δεύτερη σε παρόμοια καμπή του παιχνιδιού, με το σκορ στο 25-26. Εν τέλει, οι Κρητικοί επικράτησαν με 27-29.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, το οποίο αποσιώπησε ο Εθνικός με ένα εξαιρετικό σερί 5-0, περνώντας μπροστά με 15-12. Ο ΟΦΗ έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση και οι δύο ομάδες ήταν από κοντά στο σκορ,  όμως στο τέλος «γέλασε» η ομάδα της Θράκης, κατακτώντας το πρώτο της σετ για την φετινή σεζόν, με 25-22.

«Χέρι-χέρι» πήγαν στο σκορ και στο τρίτο σετ, με τους γηπεδούχους να αποκτούν δύο φορές προβάδισμα 4 πόντων, τα οποία κατάφερε γρήγορα να ισορροπήσει ο ΟΦΗ. Η ομάδα του Ηρακλείου στο τέλος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία του σετ πόιντ, φτάνοντας στο 25-27, και πανηγυρίζοντας το δεύτερο της σετ.

Με εναλλαγές στο προβάδισμα και μικρές διαφορές κύλησε και το τέταρτο σετ, το οποίο ήταν και το τελευταίο. Εθνικός και ΟΦΗ πήγαιναν μαζί μέχρι το τέλος, εκεί που με ένα γρήγορο σερί 3-0, οι Ηρακλειώτες έφτασαν από το 20-21, στο 20-24. Την οποία…υπόνοια αντίδρασης των γηπεδούχων «σκέπασε» η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη, φτάνοντας στο 21-26 και φεύγοντας με μία πολύτιμη νίκη από την Αλεξανδρούπολη.

Τα σετ: 27-29, 25-22, 25-27, 21-26

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας 20π. (19/46επ., 1 μπλοκ, 73%υπ., 41%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 11 (6/13επ., 5 μπλοκ), Χατζόπουλος 12 (2/8επ., 8 μπλοκ), Μπίκος 6 (4/12επ., 57%υπ., 25%αρ.), Παπάζογλου 2 (2 μπλοκ), Χρηστουηλίας 14 (13/37, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ. - 55%υπ., 26%αρ.), Πιτακούδης.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 17π. (14/32επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 80%υπ., 45%αρ.), Στοροζίλοφ 1 (1 άσσος), Ουρτάδο 8 (8/16επ.), Καρατζάς 11 (6/19επ., 5 μπλοκ), Καραμπαλί 19 (17/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 10 (10/27επ., 69%υπ., 31%αρ.) / Γκαράς (λ. - 74%υπ., 48%αρ.), Τεφτσής (λ), Κομητούδης, Κοσκινάς, Τσέλιος 9 (7/11επ., 2 μπλοκ), Τσούλαφιτς.

10. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0 (1-21)

* Το Ηρακλής - ΠΑΟΚ διεκόπη στο 2-1 υπέρ του «δικεφάλου». Για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει ο αθλητικός δικαστής της ΕΣΑΠ.