ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Χωρίς ουσία ο Εργοτέλης, γνώρισε την ήττα από τον Απόλλωνα με 2-0

Χωρίς ουσία ο Εργοτέλης, γνώρισε την ήττα από τον Απόλλωνα με 2-0

Σημαντική νίκη για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ο οποίος άρχισε «με το δεξί» τις υποχρεώσεις του ως προπονητής, για 6η φορά, στον πάγκο του Απόλλωνα Σμύρνης.

Έτσι η ομάδα του ήταν αυτή που ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας πλέον 23 βαθμούς. Στην αντίπερα όχθη, ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν είχε ουσία στο παιχνίδι του. Έτσι, μετά από τρία νικηφόρα αποτελέσματα με αντιπάλους τη Δόξα Δράμας, τα Χανιά και τον Απόλλων Λάρισας, ήρθε η δίκαιη ήττα με 0-2 απέναντι σε μια σαφώς πιο ποιοτική και με περισσότερες επιλογές ομάδα.

Ορεξάτες ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες θέλοντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Καλά στημένες οι άμυνες από τους δύο προπονητές. Στο 14’ ήταν η πρώτη ευκαιρία του αγώνα από μία μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κολ αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία του Καλογεράκη. Στα επόμενα λεπτά ο Εργοτέλης κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του με τους φιλοξενούμενους όμως να πιέζουν ψηλά και να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τυχόν λάθη της ομάδας του Γιάννη Ταουσιάνη. Η πίεση του Απόλλων είχε ως αποτέλεσμα να φτάσει στον δρόμο προς τα δίχτυα κάνοντας το 1-0 στο 28’ όταν ο Μπετινέλι βγήκε τετ α τετ απέναντι από τον Καλογεράκη, έκανε το σουτ, με τον Κρητικό γκολκίπερ να βρίσκει την μπάλα αλλά αυτό να μην είναι αρκετό για να αποσοβήσει το γκολ εις βάρος της ομάδας του. Ο Εργοτέλης είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 38’ όταν ο Ροβίθης έκανε κάτι μεταξύ σουτ και γυρίσματος προς τον Έφορντ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χουάντερσον. Το σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, Γιώργου Λάμπρου, που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, βρήκε τον Εργοτέλη πίσω στο σκορ με 1-0 απέναντι σε έναν καλά στημένο Απόλλωνα διαθέτοντας την ποιότητα να σκοράρει ακόμα και όταν δεν είναι ιδιαίτερα απειλητικός, όπως και έγινε.

Ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο, στο 49’ σε άλλη μια αντεπίθεση του Απόλλωνα ο Μπετινέλι προτίμησε να τελειώσει μόνος του την φάση με τον Καλογεράκη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Αμέσως μετά, στο ίδιο λεπτό, ήρθε η απάντηση από τον Εργοτέλη χάνοντας σημαντική ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπαρέτα να καταλήγει στην αγκαλιά του Χουάντερσον. Ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Συνεχόμενες χαμένες ευκαιρίες από τον Εργοτέλη. Η Κρητική ομάδα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, ενώ από την άλλη, αρκετά ήταν τα λάθη για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ που όμως δεν τα πλήρωσε. Όσο περνούσαν τα λεπτά και η αναμέτρηση έφτανε στο τέλος της, η φιλοξενούμενοι προτίμησαν να κλειστούν στα καρέ τους θέλοντας να διασφαλίσουν το 1-0 και τους τρεις βαθμούς. Ο Εργοτέλης ήταν υποχρεωμένος να ρισκάρει ανεβάζοντας τις γραμμές του ώστε να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση. Ωστόσο δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός. Μάλιστα, ο Απόλλων είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 0-2 και να τελειώσει το ματς στο 86’ όταν ο Βάρκαςξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, βγήκε τετ α τετ, αλλά ο Προβυδάκης απέκρουσε σε κόρνερ. Από το κόρνερ, ο Ζησόπουλος έκανε την κεφαλιά με το χέρι του Μπάτζιου να αλλοιώνει την πορεία της. Ακαριαία ο διαιτητής Λάμπρου υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Απόλλων Σμύρνης. Στην εκτέλεση ο Μπετινέλι δεν αστόχησε και με δεύτερο δικό του τέρμα έγραψε το 0-2 υπέρ των φιλοξενούμενων το οποίο ήταν και τελικό σκορ.

Κίτρινες κάρτες: Μπετινέλι 15’, Μαρκόφσκι 61’, Γκίνο 64’, Μπρους 64’, Χουάντερσον 67’, Προβυδάκης 85’

Εργοτέλης(Γιάννης Ταουσιάνης):Καλογεράκης, Προβυδάκης, Σπίριακ, Μπάτζιος, Μπότε, Μπουρσέλης(Μπουτσάκης 31’), Μπρους(Μανουσάκης 81’), Τσέλιος, Μπαράτα, Ροβίθης, Έφορντ

Απόλλων Σμύρνης(Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Κύργιας, Ζησόπουλος, Λαρέα, Κολ, Μπετινέλι, Γκίνο, Βάρκας(Αγρόδημος 89’), Βιτλής, Ιωαννίδης[(Γιαννιτσάνης 54’)Τσαμπούρης 75], Μαρκόφσκι