ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ | Το «Ηράκλειο» είχε τη…χάρη, 70-56 τη Νίκη Β.

Το «Ηράκλειο» είχε τη…χάρη, 70-56 τη Νίκη Β.

Αποφασιστικής σημασίας νίκη στην προσπάθεια της παραμονής του στην Α2 πήρε το Ηράκλειο που επιβλήθηκε 70-56 της Νίκης Βόλου, στον εξ’ αναβολής αγώνα της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, οι οποίο στα πρώτα λεπτά του αγώνα πήραν προβάδισμα 5 πόντων, δεν επηρέασε το Ηράκλειο που έφερε τον αγώνα στα ίσα και παρά το νέο ξέσπασμα της Νίκης και τη διαφορά των 6 πόντων (13-19) που πήρε, ήταν αυτό που έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ 20-19, έπειτα από ένα σερί 7-0.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους παίκτες του Βασίλη Ράλλη οι οποίοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 11 πόντους (37-26), κάτι όμως που τους εφησύχασε και σε συνδυασμό με τα λάθη στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Βόλου να μειώσει στους 3 (37-34), για τελειώσει το πρώτο ημίχρονο 39-34.

Με τον «αέρα» των πέντε αυτών πόντων, αλλά και με την καλύτερη εικόνα που έδειξε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το Ηράκλειο συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα, μέχρι τα μισά του 3ου δεκαλέπτου. Στο σημείο αυτό η Νίκη Βόλου με πιο ψύχραιμες επιλογές στην επίθεση και σωστή άμυνα, μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, συρρικνώνοντας τη διαφορά στο μικρότερο δυνατό επίπεδο του ενός πόντου (45-44 και 50-49), για να κλείσει η περίοδος 53-49.

Το «Ηράκλειο» όμως έδειξε πως δεν ήθελε να συνεχίσει για πολύ αυτό το παιχνίδι με τη φωτιά και με τη βοήθεια που πήρε έξω από τη γραμμή των τριών πόντων από τους Γκοντόπουλο, Στεφανάκη και Κωτούλα οι οποίοι ευστόχησαν σε καθοριστικά τρίποντα, ξέφυγε και πάλι στο σκορ, για να πανηγυρίσει τη μεγάλη από όλες τις πλευρές νίκη 70-56.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Διαμαντής, Παπαθανασίου, Διμπινούδης.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης:  20-19, 39-34 ημίχρονο, 53-49, 70-56.

Ηράκλειο (Β. Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 3 (1), Στεφανάκης 13 (2), Πέλκιτς 13 (1), Αρναουτάκης Γ. 4, Αγαπιάδης, Σακελλαράκης 2, Ντιαλό 17, Γκοντόπουλος 18 (4).

Νίκη Β. (Γ. Ζαφειρούδης): Φωσσές, Σαμαράς 3 (1), Μαυρογιάννης 3 (1), Κούτινας 15 (1), Στάμος 1, Καραγκιολίδης 2, Μαλτέσιος 9, Θεοδωράκος 7 (1), Μυστιλιάδης 16 (3).