ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΝΒΑ | Το έκανε ντέρμπι στο τέλος, αλλά το πήρε στην εκπνοή

Το έκανε ντέρμπι στο τέλος, αλλά το πήρε στην εκπνοή

Με τρίποντο του Άντονι Ντέιβις στην εκπνοή οι Λέικερς επικράτησαν 105-103 των Νάγκετς και έκαναν το 2-0 στους τελικούς της Δύσης.

Οι Νάγκετς έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση στους τελικούς της Δύσης, αλλά ο Άντονι Ντέιβις με τρίποντο στην εκπνοή χάρισε στους Λέικερς τη νίκη με 105-103 κάνοντας το 2-0.

Η ομάδα του LA είχε προηγηθεί με +16 στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με +8 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Νίκολα Γιόκιτς με έντεκα σερί πόντους έφερε το ματς τούμπα στο τέλος, μέχρι να μιλήσει ο «μονόφρυδος».

Ο AD είχε 31 πόντους (11/23 σουτ), τους 22 στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς επίσης 9 ριμπάουντ και 2 τάπες, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 26 πόντους (10/20 σουτ), αλλά μόλις 6 στο δεύτερο ημίχρονο, μαζί με 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 τάπες.

Ο «Τζόκερ» είχε 30 πόντους (9/20 σουτ), 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ έγραψε 25 πόντους (8/19 σουτ), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 τάπες.

Το τρίτο παιχνίδι θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης (4:00).

Οι Νάγκετς προηγήθηκαν νωρίς με πέντε, 7-12, ωστόσο οι Λέικερς με ένα επί μέρους 20-5 ανέτρεψαν τα δεδομένα. Το Ντένβερ πλησίασε ξανά στις αρχές της δεύτερης περιόδου, 33-35, αλλά ξανά ακολούθησε ένα 17- 5 (52-37) και οι «λιμνάνθρωποι» έδειχναν να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση όταν 8:12 πριν το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου έφτασαν στο +16, 70-54. Τότε όμως άρχισε η αντεπίθεση του Ντένβερ, που με εξαιρετική άμυνα και τον Μάρεϊ να παίρνει μπρος ισοφάρισε 82-82 στις αρχές της τελευταίας περιόδου και πέρασε μπροστά (86-87) 7:26 πριν το τέλος.

Τρεις ρολίστες, οι Γκριν, Ρόντο και Κάλντγουελ-Πόουπ, απάντησαν με ισάριθμα κρίσιμα τρίποντα (95-89) και μια ακόμη «βόμβα» του Ντέιβις έφεραν τους Λέικερς στο 100-92 με 3:02 να απομένουν. Ο Γιόκιτς με ένα προσωπικό 9-0 γύρισε το ματς (100-101) στα 31,8’’ για το τέλος, με τον Ντέιβις να απαντά, 102-101 στα 26,7’’, αλλά τον «Τζόκερ» να συνεχίζει και από κοντά να γράφει το 102-103 στα 20,8’’. Ο Καρούσο αστόχησε σε τρίποντο, αλλά η μπάλα έμεινε στην επαναφορά για τους Λέικερς για 2,1’’ και ο Ντέιβις με τρίποντο στην εκπνοή «σκότωσε» τους Νάγκετς.

Δωδεκάλεπτα: 29-21, 60-50, 82-78, 105-103