ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | EUROPA LEAGUE | Προβάδισμα για τα φαβορί

Προβάδισμα για τα φαβορί

Ρέιντζερς και Μπενφίκα ήρθαν ισόπαλες 2-2 και αγκάλιασαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Σταντάρ Λιέγης-Λεχ Πόζναν 2-1, στο άλλο ματς.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Ρέιντζερς-Μπενφίκα 2-2
(7’ Άρφιλντ, 69’ Ρουφ - 78’ αυτ. Ταβερνιέ, 81’ Πίτσι)

Σταντάρ Λιέγης-Λεχ Πόζναν 2-1
(63’ Ταπσόμπα, 90’+3’ Λαΐφης - 61’ Ισάκ)

Πήρε το… πάνω χέρι η Γρανάδα!
Οι Ισπανοί επικράτησαν 2-1 της Ομόνοιας στο «Nuevo Los Carmenes» και έγιναν ξεκάθαρο φαβορί τόσο για την πρόκριση, όσο και για την πρώτη θέση του 5ου ομίλου του Europa League, σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από την Αϊντχόφεν.

5ος όμιλος
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής
Αϊντχόφεν-ΠΑΟΚ 3-2
(20’ Γκάπκο, 51’ Μαντουέκε, 53’ Μαλεν- 4’ Βαρέλα, 13’ Τζόλης)

Γρανάδα-Αϊντχόφεν (22:00)

Υπό τη «σκιά» του θανάτου του Ντιέγκο Μαραντόνα, η Νάπολι νίκησε χαλαρά στο «Σαν Πάολο» τη Ριέκα 2-0 για την τέταρτη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Europa League και πήρε «κεφάλι» στο γκρουπ, αφήνοντας την κροατική ομάδα εκτός συνέχειας.

Ισόπαλες χωρίς τέρματα ήρθαν Αλκμααρ και Σοσιεδάδ στην Ολλανδία και παραμένει «ανοιχτή» η πρόκριση.

Νάπολι-Ριέκα 2-0
Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και στο 41’ ο Πολιτάνο δέχτηκε την μπαλιά του Ζιελίνσκι και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0. Ο Λόντσαρ έχασε δύο ευκαιρίες για τη Ριέκα μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.Οι «παρτενοπέι» ήταν σαφώς ανώτεροι στην επανάληψη και έφτασαν στο 2-0 στο 75’ με τον Λοζάνο να δέχεται την πάσα του Ινσίνιε μέσα στην περιοχή και να κάνει το 2-0.

Σοσιεδάδ-Ριέκα

Η Μπάγερ διέσυρε την Μπερ Σεβά με 4-1, η ομάδα της Πράγας νίκησε στη Νίκαια με 3-1 και αμφότερες θέλουν πλέον έναν βαθμό για να προκριθούν από τον 3ο όμιλο!

Συνοπτικά τα αποτελέσματα του 3ου ομίλου

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Χάποελ Μπερ Σεβά 4-1
(29’ Σικ, 48’ Μπέιλι, 76’ Ντεμιρμπάι, 80’ Αλάριο – 58’ Σβίρο)

Νις-Σλάβια Πράγας 1-3
(61’ Γκουιρί – 15’ Λινγκρ, 64’ Ολαγίνκα, 75’ Σιμά)

Σλάβια Πράγας-Χάποελ Μπερ Σεβά (22:00)

Χωρίς να συναντήσει αντίσταση και με συνοπτικές… διαδικασίες, η Τότεναμ συνέτριψε 4-0 την Λουντογκόρετς, για να μείνει στην κορυφή του 10ου ομίλου με 9 βαθμούς, όσους έχει και η Αντβέρπ που νίκησε 2-0 τη Λίντσερ, μέσα στην Αυστρία.

10ος όμιλος

Λίντσερ-Αντβέρπ 0-2
(53’ Ρεφαέλοφ, 83’΄Γκέρκενς)

Τότεναμ-Λουντογκόρετς 4-0
(16’, 34’ Κάρλος Βινίσιους, 63’ Γουίνκς, 73’ Μόουρα)