ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Με εκπλήξεις αλλά και χαμηλό «τέμπο» η σέντρα στη SuperLeague 2!

Με εκπλήξεις αλλά και χαμηλό «τέμπο» η σέντρα στη SuperLeague 2!

Σέντρα είχαμε το προηγούμενο Σαββατοκύριακο στην ταλαιπωρημένη SuperLeague 2 με τις ομάδες ασφαλώς να δείχνουν ανέτοιμες μετά από σχεδόν έναν χρόνο αποχής από τα γήπεδα. Οι εκπλήξεις ωστόσο δεν έλειψαν καθώς σύλλογοι που έμοιαζαν(και μοιάζουν) φαβορί για τη διεκδίκηση της ανόδου δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές, ενώ άλλες «απέδρασαν» από τις έδρες των αντιπάλων τους με τους τρεις βαθμούς στη… τσέπη!

Αξίζει να αναφερθεί πως δεν διοργανώθηκαν όλοι οι αγώνες και πιο συγκεκριμένα Κισσαμικός και Δόξα Δράμας δεν αγωνίστηκαν στην μεταξύ τους αναμέτρηση καθώς η ομάδα της Δράμας δεν πήρε άδεια από το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών. Μέχρι να εκδικαστούν(21/1) τα ασφαλιστικά μέτρα που κατέθεσε η Δόξα Δράμας δεν θα μπορεί να αγωνιστεί, μάλιστα οι πληροφορίες για το αν θα πάρει το τελικό «οκ» δεν είναι και τόσο «ενθαρρυντικές».

Δεν τα κατάφερε η «φλύαρη» Παναχαϊκή απέναντι στα Τρίκαλα.

Φαινομενικά για την Παναχαϊκή ο αγώνας εναντίον των Τρικάλων εντός έδρας για την έναρξη της SuperLeague 2 ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να ζητήσει ο σύλλογος της Αχαΐας ώστε να ξεκινήσει με το «δεξί» το πρωτάθλημα.

Δεν είναι κρυφό πως η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου θέλει να πρωταγωνιστήσει φέτος και να κοντράρει στα ίσα τους συνδιεκδικητές της για την άνοδο στη SuperLeague 1. Τα Τρίκαλα ως μία ομάδα που πέρυσι πήρε την άνοδο από τη FootballLeagueκαι κράτησε τον κύριο κορμό του ρόστερ μιας χαμηλότερης κατηγορίας, θα περίμενε κανένας να μην αποτελέσει εμπόδιο για την Παναχαϊκή αλλά αυτό δεν συνέβη. Όχι μόνον έβαλε… δύσκολα στην ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου αλλά κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από μια δύσκολη έδρα (όσο μπορούμε να μιλάμε για έδρες πλέον).

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου μετά το γκολ τουΜπάτροβιτς στο 17΄,θα μπορούσαν να έχουν διευρύνει το σκορ του αγώνα χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο τα Τρίκαλα ανέβασαν στροφές και σε συνδυασμό με τα σημάδια κόπωσης που έδειξε το κέντρο της Παναχαϊκής, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ευθυμίου στο 79΄.

Εύκολη δουλειά για τον Λεβαδειακό στην Άρτα!

Μία από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο στη SuperLeague 1 είναι και ο Λεβαδειακός που με την εικόνα του στην Άρτα άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Σωρεία χαμένων ευκαιριών καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα με το 0-2 στο τέλος να μοιάζει πολύ φτωχό για την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου. Νωρίς στο παιχνίδι, και πιο συγκεκριμένα στο 7΄ ήρθε το 0-1 για τους Βοιωτούς με ωραία ενέργεια και σουτ του Μυτίδη που κατέληξε στα δίχτυα. Ο Λεβαδειακός δεν άφησε το πόδι από το…γκάζι χάνοντας πολλές ευκαιρίες πριν την ανάπαυλα αλλά τελικά το 0-2 ήρθε στο 55΄ όταν ο Μύγας έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βήχου και έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Σοϊλεμέζογλου. Ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν για τον Λεβαδειακό που δείχνει από νωρίς πως φέτος θα βάλει δύσκολα στους αντιπάλους του.

Όσο για τον Καραϊσκάκη, είναι μια ομάδα που στελεχώνεται κατά κύριο λόγο από νεαρούς ποδοσφαιριστές προσπαθώντας να σώσει τη χρονιά και να μην υποβιβαστεί. Όσο πιο γρήγορα βρεθεί χημεία μεταξύ των ποδοσφαιριστών, τόσο πιο πολλές πιθανότητες θα έχει για παραμονή.

Ο δυνατός άνεμος στην Ιεράπετρα έδωσε από ένα ημίχρονο στις δύο ομάδες.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του αγωνίζεται στη SuperLeague 2 ο ΟΦΙ και στην πρώτη αγωνιστική κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου θα μπορούσε να πανηγυρίσει και το πρώτο του τρίποντο αν ήταν πιο κυνικός στο τέλος. Μιλάμε για δύο ομάδες που έχουν κοινό στόχο την παραμονή τους στην κατηγορία.

Μοιρασμένο το ματς σε δύο ημίχρονα. Στο πρώτο μέρος του αγώνα ο Διαγόρας ήταν η καλύτερη ομάδα έχοντας και τη βοήθεια του ανέμου με το μέρος του. Έτσι, απέκτησε το προβάδισμα στο 14΄ μετά από εκτέλεση πέναλτι του Μπαστακού. Στη συνέχεια η ομάδα της Ρόδου έχασε κι άλλες ευκαιρίες έχοντας και δοκάρι στο 34΄ μετά από σουτ του Λινάρδου. Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά του ΟΦΙ να αντιδράσει και να ανατρέψει το σκορ έχοντας σύμμαχο του τον Ιεραπετρίτικο άνεμο. Η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη κατάφερε τελικά να φτάσει στην ισοφάριση στο 70΄ όταν ο Γκίνη με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ νίκησε τον Τσέλιο, ενώ 13 λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία πάλι με τον Γκίνη αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει μια μικρή στεναχώρια στον ΟΦΙ καθώς θα μπορούσε στο τέλος να πάρει το ματς αλλά δεν τα κατάφερε, όπως είπε και στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα ο Μανώλης Παπαματθαιάκης.

Ο Εργοτέλης τις ευκαιρίες, ο Ιωνικός τους τρεις βαθμούς!

Με το…αριστερό ξεκίνησε η χρονιά για τον Εργοτέλη γνωρίζοντας την ήττα με 0-1 εντός έδρας από τον Ιωνικό. Ο άστοχος και άτυχος Εργοτέλης πέταξε στα…σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο και προσπάθησε δίχως επιτυχία να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο. Στην αντίπερα όχθη, μεγάλη νίκη ψυχολογίας για τον Ιωνικό που του δίνει ώθηση για τη συνέχεια.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν η καλύτερη ομάδα στο πρώτο μέρος περνώντας μπροστά στο σκορ μόλις στο 5΄ με κεφαλιά του Κάστρο. Μετά την ανάπαυλα ο Εργοτέλης έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε και δύο δοκάρια με τους Σερβιλάκη και Μπουτσάκη στο 50΄ και στο 84΄ αντίστοιχα αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη που έχει την ευκαιρία να δουλέψει περισσότερο το επόμενο διάστημα καθώς δεν αγωνίζεται μεσοβδόμαδα με την Δόξα Δράμας. Κομβικό ωστόσο το επόμενο ματς κόντρα στον Λεβαδειακό το ερχόμενο Σαββατοκύριακο καθώς σε περίπτωση νέας ήττας ο Εργοτέλης θα μπει από νωρίς σε περιπέτειες δεδομένου του ότι δεν θα διεξαχθούν «Πλέι οφ» και «Πλέι άουτ» φέτος στη SuperLeague 2 και οι αγώνες είναι μετρημένοι.

Στραβοπάτημα για την Ξάνθη κόντρα στον αξιόμαχο Απόλλων Λάρισας.

Τι κι αν ήταν 0-1 το σκορ μέχρι την τελευταία φάση του αγώνα, ο Απόλλων Λάρισας κατάφερε να ισοφαρίσει την ομάδα-φαβορί για την άνοδο στο 93΄ κάτι που δικαιούταν βάση της συνολικής εικόνας του στο ματς.

Η Ξάνθη αποτελεί το φαβορί για την άνοδο κάτι που δεν επιβεβαιώθηκε κόντρα στον Απόλλων Λάρισας. Παρότι στο 14΄ ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ των φιλοξενούμενων για οφσάιντ, ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ με τον Μπριλάντε για την ομάδα της Ξάνθης. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων Λάρισας ήταν πιο δραστήριος ψάχνοντας απεγνωσμένα το γκολ της ισοφάρισης ενώ η Ξάνθη προσπαθούσε να διατηρήσει το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες πριν έρθει στο 93΄ το αυτογκόλ του Μάθιου Γιούρμαν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλογιάννη. Δίκαιη η ισοπαλία βάση της συνολικής εικόνας των δύο ομάδων με τους Ακρίτες να εκφράζουν τα παράπονά τους για τη διαιτησία μετά το τέλος του αγώνα για το γκολ που τους ακυρώθηκε ως οφσάιντ.