ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό ο Κισσαμικός –τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή!

Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό ο Κισσαμικός –τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή!

Στον πρώτο του αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα της SuperLeague2 ο Κισσαμικός παραλίγο να φύγει με το διπλό από την έδρα του Λεβαδειακού ενώ ο ΟΦΙ δεν τα κατάφερε στην έδρα του για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Ισόπαλη στη Ρόδο παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα η Παναχαϊκή, τριπλή ισοβαθμία στη κορυφή μετά τις νίκες της Ξάνθης και των Τρικάλων.

Τα Τρίκαλα νικητής του θεσσαλικού ντέρμπι!

Πήραν τους τρεις βαθμούς με τη νίκη τους στο θεσσαλικό ντέρμπι τα Τρίκαλα που έχουν κάθε λόγο να χαίρονται μετά από δύο θετικά αποτελέσματα στις πρώτες δύο αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλων Λάρισας ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα σκοράροντας στο 27΄ με τον Αθανασιάδη αλλά το γκολ του έμπειρου επιθετικού ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει ο Απόλλων Λάρισας σε ένα ολόκληρο 45λεπτο, το κατόρθωσαν τα Τρίκαλα με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου όταν ο Σταματής έκανε την ατομική ενέργεια, πλάσαρε, και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Γλύκου μετά από κόντρα σε αμυντικό των φιλοξενούμενων. Πρώτος εντός έδρας αγώνας για τα Τρίκαλα ο οποίος συνδυάστηκε με την πρώτη νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα της SuperLeague 2.

Πρώτη νίκη στο 98΄ με χρυσή αλλαγή τον Καπνίδη για την Ξάνθη!

Πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα για την Ξάνθη,τρίποντο το οποίο ήρθε ακριβώς όπως χάθηκε το προηγούμενο στο ματς της Κυριακής με αντίπαλο τον Απόλλων Λάρισας. Γκολ στο 94΄ και 1-1 ο Απόλλων Λάρισας την Ξάνθη την προηγούμενη Κυριακή, γκολ η Ξάνθη σήμερα στο 98΄ και πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τους Ακρίτες.

Σε ένα μέτριο ματς με ελάχιστες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, Ξάνθη και Ιωνικός ήταν έτοιμοι να μοιραστούν τους βαθμούς της ισοπαλίας αλλά λογάριαζαν δίχως τον… Αντώνη Καπνίδη. Η αλλαγή του Πόποβιτς στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης περνώντας στο ματς τον Καπνίδη αποδείχθηκε χρυσή, με τον Έλληνα επιθετικό να βρίσκει δίχτυα μετά από σέντρα του Γκαρσία. Με αυτή τη νίκη της η Ξάνθη απέφυγε την γκρίνια που θα υπήρχε στις τάξεις της μετά το ενδεχόμενο δεύτερης συνεχόμενης ισοπαλίας στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τον Ιωνικό στην πρώτη δική του ήττα στο πρωτάθλημα.

Ισοπαλία με αποβολή στη Ρόδο!

Πρώτος αγώνας μακριά από την έδρα της για την Παναχαϊκή η οποία αγωνιζόμενη για περισσότερο από ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από τη Ρόδο.

Το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς μόλις στο 8΄ ο Κουσκουνάς δημιούργησε και ο Μπάτροβιτς εκτέλεσε γράφοντας το 0-1 για την ομάδα τους. Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που οι δύο παίκτες συνεργάζονται και βρίσκουν δίχτυα. Η χαρά για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου κράτησε έως το 33ο λεπτό όταν ο Ντοβιράλ με ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Σούλη ισοφαρίζοντας σε 1-1. Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Σμυρλής αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά την βαθμολογική υπεροχή που είχε η Παναχαϊκή, καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με αποτέλεσμα να αναδεικνύονται ισόπαλες σε 1-1.

Γλίτωσε τα «χ»ειρότερα ο ΟΦΙ!

Δεύτερο συνεχόμενο ισόπαλο αποτέλεσμα για τον ΟΦΙ μέσα στην έδρα του, με την ομάδα του Μανώλη Παπαματθαίακη να χαρακτηρίζεται τυχερή που δεν γνώρισε την ήττα στο τέλος του αγώνα.

Όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο στην Ιεράπετρα με την ΑΕ Καραϊσκάκης να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα όταν στο 9΄ ο Δεινόπαπας με ψιλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-1. Ο ΟΦΙ ισοφάρισε στο 30΄ από τα 11 βήματα με τον Ντάλα Κόστα να νικά τον Σοϊλεμέζογλου, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Γκίνη σε μαρκάρισμα του Δούμτσιου. Στο 37΄ η ομάδα της Ιεράπετρας έμεινε ξανά πίσω στο σκορ με τον Δούμτσιο να χρίζεται σκόρερ και να εξιλεώνεται για το λάθος που έπραξε και οδήγησε σε πέναλτι λίγα λεπτά νωρίτερα. Ο ΟΦΙ απάντησε για άλλη μια φορά γρήγορα. Πιο συγκεκριμένα 3 λεπτά αργότερα, στο 40΄, ο Λεμονής θα εκτελέσει το κόρνερ με τον Γκίνη να παίρνει την κεφαλιά και να ισοφαρίζει σε 2-2 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στο σκορ ωστόσο η κρητική ομάδα θα πρέπει να νιώθει τυχερή που έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς η ΑΕ Καραϊσκάκης έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να φύγει με το διπλό από την Κρήτη.

Παραλίγο την νίκη ο μαχητικός Κισσαμικός!

Πρώτος αγώνας για τον Κισσαμικό στο πρωτάθλημα της SuperLeague 2 και παραλίγο να κάνει τη «ζημιά» με το… καλημέρα κόντρα στον Λεβαδειακό.

Ο Κισσαμικός είχε τη νίκη στα χέρια του αφού στο 17΄ ο Μπραμπίγια έγραψε το 0-1 για την ομάδα των Χανίων και στο 36΄ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Διαμαντόπουλο να αστοχεί από την άσπρη βούλα. Στη συνέχεια του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πατούσε καλά στο γήπεδο δίχως να επιτρέπει στον αντίπαλο της να κάνει παιχνίδι. Μια αδράνεια στην άμυνα στο 77΄ ήταν αρκετή για την κρητική ομάδα να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης από τον Λιάγκα και να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Λειβαδιά.