ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Ήττες και κακή εμφάνιση για Εργοτέλη και ΟΦΙ – «παλικάρι» ο Κισσαμικός στην Άρτα!

Κακή αγωνιστική μέρα για τις κρητικές ομάδες η σημερινή μετρώντας δύο ήττες και μία ισοπαλία.

Ο Εργοτέλης παραμένει μακριά από το καλό του εαυτό γνωρίζοντας την ήττα με 0-1 από τον Λεβαδειακό, ενώ ο ΟΦΙ των δέκα παικτών ηττήθηκε με 2-0 σε μια αν μη τι άλλο δύσκολη εκτός έδρας αποστολή στην Πάτρα. Μοναδικός διασωθέντας ο Κισσαμικός που αδικείται από το τελικό 1-1 με τον Καραϊσκάκη στην Άρτα. Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, ισοπαλία με καλό ρυθμό στη Νίκαια μεταξύ Ιωνικού και Τρικάλων, ενώ εχθές ο Διαγόρας επικράτησε με 0-1 του Απόλλων Λάρισας στο «AELFCARENA».

Ο άνευρος Εργοτέλης έχασε και από τον Λεβαδειακό!

Μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής απέναντι στον Ιωνικό, ήρθε σήμερα και δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες αυτή τη φορά κόντρα στον Λεβαδειακό. Το χειρότερο ξεκίνημα του πρωταθλήματος πραγματοποιεί ο Εργοτέλης που σε δύο εντός έδρας αγώνες μετράει δύο ήττες. Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Ηρακλείου δεν αγωνίστηκε τη δεύτερη αγωνιστική απέναντι στη Δόξα Δράμας.

Παρά το γεγονός ότι ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός σε πολλές περιπτώσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα δεν ήταν καλό με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι η λευκή ισοπαλία ήταν μονόδρομος. Στο 80΄ όμως ένα φτηνό λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων οδήγησε στο γκολ με κοντινό πλασέ από τον Πολέτο. Στη συνέχεια του αγώνα ο Εργοτέλης προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά στερούσε δημιουργίας και τελικής πάσας με το τελικό 0-1 να είναι φυσικό επακόλουθο της κακής εικόνας που είχε η ομάδα του Ηρακλείου καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Συναρπαστικό «Χ» στο ντέρμπι της αγωνιστικής!

Ιωνικός και Τρίκαλα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στην έδρα του πρώτου σε ένα ματς με καλό ρυθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος ο Ιωνικός ήταν καλύτερος χάνοντας τις περισσότερες και σημαντικότερες ευκαιρίες του αγώνα χωρίς να καταφέρει να πάρει… κεφάλι στο σκορ. Τα γκολ του αγώνα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αλλά το απαύγασμα του αγώνα δεν ήταν διαφορετικό. Πρώτη προηγήθηκε η ομάδα των Τρικάλων στο 55΄ με τον Σκόνδρα. Στη συνέχεια του αγώνα ο Ιωνικός πίεσε ώστε να φτάσει στην ισοφάριση με την ομάδα των Τρικάλων να κλείνεται στην άμυνα της και να προσπαθεί να χτυπήσει μόνο στις αντεπιθέσεις. Η πίεση των γηπεδούχων έφερε το πέναλτι στο 90΄ όταν ο Κεχαγιάς ανέτρεψε τον Πλατέλλα μέσα στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Κάστρο ο οποίος ευστόχησε και έγραψε το τελικό 1-1 αποτρέποντας έτσι μια, αν μη τι άλλο, άδικη ήττα για τους γηπεδούχους.

Δεν τα κατάφερε ο ΟΦΙ στην Αγυιά!

Σε ένα ματς όπου η Παναχαϊκή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον ΟΦΙ να έχει περισσότερο παθητικό ρόλο και να δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην αμυντική του λειτουργία, μία φάση στο 54΄ ήταν αρκετή για να αλλάξει το ρου του αγώνα.

Ήταν ξεκάθαρο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πως ο ΟΦΙ θα κλεινόταν στα καρέ του και θα προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Δεν ήταν αποτελεσματικός στην τελική πάσα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και έτσι οι ελάχιστες ευκαιρίες που είχε στον αγώνα δε μετουσιώθηκαν σε γκολ. Αμυντικά η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη στεκόταν καλά μέχρι το 54΄ όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λεμονή εντός της περιοχής του ΟΦΙ και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και απέβαλε τον παίκτη του ΟΦΙ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Αραβίδης ήταν εκείνος που ευστόχησε από τα 11 βήματα και έγραψε το 1-0 για τους Αχαιούς. Στη συνέχεια το έργο για την Παναχαϊκή έγινε πιο εύκολο βρισκόμενη με παίκτη παραπάνω στο γήπεδο και στο 81΄ έγραψε το 2-0 με τον Μπάτροβιτς. Τρίτο γκολ σε ισάριθμους αγώνες για τονΜαυροβούνιο επιθετικό. Η λήξη του αγώνα βρήκε την Παναχαϊκή να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για τον ΟΦΙ με δύο ισοπαλίες και μία ήττα σε τρεις αγώνες.

«Όρθιος» στην Άρτα ο Κισσαμικός!

Ο Κισσαμικός παρά το γεγονός ότι έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ στον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στον Καραϊσκάκη, έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε νωρίς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ενώ το τελικό σφύριγμα αφήνει μια μικρή πικρία στην κρητική ομάδα καθώς είχε αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες να κάνει την ολική ανατροπή.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Καραϊσκάκης αιφνιδίασε τον Κισσαμικό περνώντας μπροστά στο σκορ μόλις στο 7΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λόβριτς. Ο Κισσαμικός όμως ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 52΄ όταν ο Διαμαντόπουλος έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο σουτ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια οι Κρητικοί πίεσαν περισσότερο, έχασαν πολλές ευκαιρίες να κάνουν το 1-2 με τη μεγαλύτερη να έρχεται στην τελευταία φάση του αγώνα όταν ο Μασένα βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή, πλάσαρε αλλά είδε τον Σοϊλεμέζογλου να πραγματοποιεί εκπληκτική απόκρουση και να κρατάει το 1-1 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Αήττητος και «ωραίος» ο Διαγόρας Ρόδου πέρασε από το «AELFCARENA».

Το Σαββατιάτικο βράδυ βρήκε τον Διαγόρα Ρόδου στην κορυφή της βαθμολογίας της SuperLeague 2 καθώς λίγες ώρες πριν η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη είχε επικρατήσει με 0-1 στην έδρα του Απόλλων Λάρισας.

Καλύτερος καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Διαγόρας Ρόδου έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, με χαρακτηριστικότερες από όλες να είναι το τετ-α-τετ του Σανδραβέλη που κατέληξε άουτ και την απομάκρυνση του Μόρα προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας της ομάδας του μετά από σουτ του Μασούρα. Τελικά το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 64΄ όταν ο Γεωργίου με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυατου Τάλισον. Μετά το γκολ ο Διαγόρας είχε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ αλλά αστοχία και Τάλισον κράτησαν το σκορ στο 0-1. Ο Απόλλων Λάρισας είχε τη δική του στιγμή λίγο πριν το τέλος του αγώνα για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσέλιο.