ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Πρώτη νίκη του Εργοτέλη στο πρωτάθλημα, χωρίς νικητή το ντέρμπι της αγωνιστικής!

Πρώτη νίκη για τον Εργοτέλη στο πρωτάθλημα που επικράτησε με 0-1 στον δυνατό άνεμο των Χανίων απέναντι στον Κισσαμικό. Για ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι έμεινε στην ισοπαλία ο ΟΦΙ, ενώ χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ Λεβαδειακού και Ξάνθης. Πρώτο ματς της Δόξα Δράμας στο πρωτάθλημα και ήττα με… κάτω τα χέρια από τα Τρίκαλα.

Με λυτρωτή τον Κάστρο πήρε την ισοπαλία ο Ιωνικός στη Ρόδο.

Στη Ρόδο ο αγώνας μεταξύ του Διαγόρα με τον Ιωνικό ξεκίνησε με ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά και σκληρά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να μοιράζει κίτρινες από νωρίς.Από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα χωρίς να βγαίνει νικητής στο τέλος αφού ο Ιωνικός κατάφερε να ισοφαρίσει στην τελευταία φάση του αγώνα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ιωνικός ήταν πιο κινητικός πιέζοντας τον Διαγόρα Ρόδου με τον ιδιαίτερα δραστήριο Ρόλε αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που τελικά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Πιο συγκεκριμένα, στο 41΄ ο Λινάρδος με ωραίο σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν τόσο από πλευράς γηπεδούχων, όσο από πλευράς φιλοξενούμενων με τον Ιωνικό να πιέζει παραπάνω όσο το ματς έφτανε στο τέλος του. Λίγο πριν τη λήξη και στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ιωνικός «φόρτωσε» την αντίπαλη περιοχή με παίκτες και στο 94΄ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κάστρο να κάνει την κεφαλιά, την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης να την σπρώχνει στα δίχτυα. Η ισοφάριση πανηγυρίστηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έφυγαν με έναν σημαντικό βαθμό από τη Ρόδο.

Σημαντικός βαθμός για τον Καραϊσκάκη στην Πάτρα δια ποδός Μαραθιωνίτη!

Στην Πάτρα η Παναχαϊκή υποδέχθηκε τον Καραϊσκάκη, ματς στο οποίο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ αλλά οι πατρινοί είχαν απάντηση και στα δύο γκολ.

Καλύτερος στα πρώτα λεπτά με την έναρξη του αγώνα ο Καραϊσκάκης έφτασε στο γκολ στο 10΄ όταν ο  Μαραθιωνίτης με πλασέ νίκησε τον Σούλη και άνοιξε το σκορ για τους Αρτινούς. Στη συνέχεια η Παναχαϊκή πήρε μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να απαντήσει πριν το ημίχρονο αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα του Καραϊσκάκη δεν έδωσε δικαιώματα στην ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου. Στο 41ο λεπτό όμωςη Παναχαϊκή κέρδισε φάουλ κοντά στην περιοχή του Καραϊσκάκης, ο Ανάκογλου που μόλις είχε περάσει στον αγώνα ανέλαβε την εκτέλεσή του και ο Γιούσης με κεφαλιά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονοοι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν εκ νέου μπροστά στο σκορ με γκολ και πάλι του Μαραθιωνίτη στο 68΄, αλλά η Παναχαϊκή είχε απάντηση για ακόμα μια φορά με τον Κουσκουνά να βρίσκει δίχτυα στο 81΄. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή αλλά δεν τα κατάφεραν. Έτσι ο Καραϊσκάκης έφυγεαπό την Πάτρα με έναν πολύτιμο βαθμό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Εύκολη νίκη για τα Τρίκαλα απέναντι στην «πρωτάρα» Δόξα Δράμας!

Πρώτος αγώνας για την Δόξα Δράμας στηSuperLeague 2 αφούδεν είχεπάρει άδεια από το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνώναλλά με προσωρινή διαταγή του Διοικητικού Εφετείου η ομάδα της Δράμας θα αγωνιστεί κανονικά στους επόμενους αγώνες.

Είναι λογικό στον πρώτο της αγώνα στο πρωτάθλημα η Δόξα Δράμας να μη μπορεί να βρει αμέσως ρυθμό γεγονός που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τα Τρίκαλα μπαίνοντας δυνατά στο γήπεδο και έχοντας την κατοχή της μπάλας. Η υπεροχή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 39΄ όταν ο Τζαλόσι πλάσαρε σωστά τον Στεφανάκο. Στο δεύτερο μέρος τα Τρίκαλα τελείωσαν τον αγώνα με συνοπτικές διαδικασίες. Στο 59΄ ο Σταματής έγραψε το 2-0 μετά από σέντρα του Σιλβάνο και στο 76΄ ο Ευθυμίου εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και έγραψε το τελικό 3-0 για τους γηπεδούχους. Εύκολο απόγευμα για την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη.

Μοιραίος ο Γκίνη σε μία ακόμη ισοπαλία του ΟΦΙ!

Στην Ιεράπετρα ο ΟΦΙ για ακόμα ένα ματς έμεινε στην ισοπαλία, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Απόλλων Λάρισας. Μοιραίος για την ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη ο Γκίνη που δεν κατάφερε να σκοράρει από τα έντεκα βήματα!

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Απόλλων Λάρισας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καταφέρνοντας να σκοράρει με τον Τζοβάρα το γκολ του οποίου όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Από εκεί και πέρα δεν έγινε κάτι αξιόλογο στο πρώτο μέρος του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες για να προηγηθούν, αλλά η κρητική ομάδα ήταν αυτή που είχε τη μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα για να πάρει προβάδισμα χάνοντας πέναλτι στο 63΄ με εκτελεστή τον Γκίνη.Λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Απόλλων Λάρισας ήταν αυτός που πίεσε για να φτάσει στο γκολ αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο. Ακόμα ένα ματς που ο ΟΦΙ δεν καταφέρνει να κερδίσει στην έδρα του.

«Χόρεψε» ο Εργοτέλης στον χανιώτικο άνεμο!

Στο κρητικό ντέρμπι που διεξήχθη στα Χανιά μεταξύ του Κισσαμικού και του Εργοτέλη το θέαμα ήταν μέτριο λόγω του δυνατού ανέμου που έκανε αισθητή την παρουσία του καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά ο Εργοτέλης ήταν πιο αποτελεσματικός και πήρε εν τέλη τους τρεις βαθμούς καταγράφοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός ήταν μέτριος με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να προσπαθούν να επιβληθούν η μία της άλλης χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Ο  Εργοτέλης ήταν ελαφρώς καλύτερος από τον αντίπαλό του, είχε τις περισσότερες ευκαιρίες δίχως όμως να μπορέσει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.Στην επανάληψη οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να προηγηθούν αλλά ο Εργοτέλης ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει… κεφάλι στο σκορ. Στο 57΄ οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν το κόρνερ με την άμυνα του Κισσαμικού να μην διώχνει αποτελεσματικά και την μπάλα να φτάνει στον Μανουσάκη ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 0-1. Ο Κισσαμικός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά στάθηκε άτυχος καθώς στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπραμπίγια εκτέλεσε το κόρνερ με τον Ανδρέου να βλέπει την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι μετά την κεφαλιά που επιχείρησε. Πρώτη νίκη για τον Εργοτέλη στο πρωτάθλημα της SuperLeague 2!

«Χ»ωρίς νικητή το ντέρμπι της αγωνιστικής!

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Λεβαδειακός υποδέχθηκε την Ξάνθη σε έναν αγώνα μεταξύ των δύο φαβορί για την άνοδο στη SuperLeague 1 αλλά κανέναςτους δεν κατάφερε να επικρατήσει.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που έδειχνε πιο ικανός να φτάσει στην επίτευξη ενός τέρματος και τα κατάφερε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τσαμούρης έκανε το λάθος, ο Ενομό έκανε το σουτ και στην επανάληψη ο Νίλι με ωραίο γύρισμα βρήκε τον Τζιώρα ο οποίος από κοντά δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει την κατάσταση και τα κατάφερε πετυχαίνοντας γρήγορο γκολ με τον Θυμιάνη στο 55΄. Μετά το γκολ η Ξάνθη συνέχισε να πιέζει, κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα χάνοντας τις περισσότερες ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή. Με αυτήν την ισοπαλία o Λεβαδειακός αποκτά «συγκάτοικο» τα Τρίκαλα στην κορυφή της βαθμολογίας ενώ η Ξάνθη πέφτει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.