ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Νίκη πρωτιάς για Λεβαδειακό, δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τον Εργοτέλη!

Νίκη πρωτιάς για Λεβαδειακό, δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τον Εργοτέλη!

Ο Λεβαδειακός ήταν ο μεγαλύτερος κερδισμένος της αγωνιστικής αφού μετά τη νίκη του με 1-3 στα Τρίκαλα έμεινε μόνος στη κορυφή της βαθμολογίας.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Εργοτέλη κόντρα στον Καραϊσκάκης φτάνοντας στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στα άλλα ματς της αγωνιστικής ο ΟΦΙ δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ιωνικό γνωρίζοντας την ήττα με 2-1, η Παναχαϊκή επικράτησε εύκολα με 0-3 κόντρα στον Απόλλων Λάρισας, ενώ ο Διαγόρας πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Δόξα Δράμας και ο Κισσαμικός πήρε έναν σημαντικό βαθμό αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 απέναντι στην Ξάνθη.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Παναχαϊκή των δέκα παικτών!

Σε ένα ματς όπου η Παναχαϊκή ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να πλασαριστεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη κόντρα στον Απόλλων Λάρισας που δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Έτσι με το τελικό 0-3 η Παναχαϊκή πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς ενόψει της συνέχειας!

Η Παναχαϊκή από νωρίς έδειξε τις προθέσεις της αφού προηγήθηκε στο 18΄ με τον Κουσκουνά παρά το καλό ξεκίνημα που είχε ο Απόλλων Λάρισας στον αγώνα.Ακριβώς 18 λεπτά αργότερα οι Πατρινοί διπλασίασαν τα τέρματα τους μετά από λάθος του Μόρα, ο Γιούσης έγινε αποδέκτης της μπάλας και σκόραρε μετά από ασσίστ του Κουσκουνά. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ισορροπίες άλλαξαν αφού μόλις στο 47΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες με τον Λαρέα να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλεται από το παιχνίδι. Στη συνέχεια ο Απόλλων πέρασε μπροστά και προσπάθησε να πιέσει προσπαθώντας να βρει ένα γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Η Παναχαϊκή θωράκισε τα μετόπισθεν προσπαθώντας να χτυπάει μόνο σε αντεπιθέσεις.Ο Απόλλων Λάρισας είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει σε 1-2 στο 62΄ αλλά ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρα βούλα. Ο Απόλλων συνέχισε να πιέζει μέχρι το τέλος του αγώνα δίχως να να καταφέρει κάτι ουσιαστικό, έτσι η Παναχαϊκή σε μια από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα κατάφερε να βάλει κι άλλο γκολ φτάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-3 με τον Κόκα. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Παναχαϊκή και τον Νίκο Παπαδόπουλο!

Ο αποτελεσματικός Διαγόρας επικράτησε της Δόξα Δράμας!

Στο πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι για φέτος, η Δόξα Δράμας ήταν κατώτερη των περιστάσεων με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 0-2 κόντρα στον πολύ ανταγωνιστικό φέτος Διαγόρα Ρόδου.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα ο Διαγόρας κυριάρχησε στο γήπεδο και έφτασε σε ένα γρήγορο γκολ. Ήταν μόλις στο 15΄ όταν ο Μπαστακός έκανε το σουτ  και νίκησε τον Στεφανάκογια να γράψει το 0-1.Στη συνέχεια του αγώνα και μέχρι την ανάπαυλα οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ιδιαίτερα με την μπάλα να παίζεται κυρίως στο κέντρο του γηπέδου. Μετά την ανάπαυλα ο Διαγόρας Ρόδου συνέχισε να είναι η καλύτερη ομάδα εντός γηπέδου. Η καλή του εικόνα μετουσιώθηκε σε γκολ στο 68΄ όταν ο Κοντοχρήστοςέκανε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα με τον Διαγόρα να ανεβαίνει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και την Δόξα Δράμας να μένει τελευταία δίχως βαθμούς.

Δεν τα κατάφερε ο ΟΦΙ απέναντι στον Ιωνικό.

Σε ένα ματς που ο ΟΦΙ είχε ανάγκη από ένα θετικό αποτέλεσμα για να «ξεκολλήσει» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας γνώρισε την ήττα με2-1 κόντρα στον Ιωνικό στη Νεάπολη.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ο Ιωνικός ήταν εκείνος που κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα προσπαθώντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα «άνοιγε» την άμυνα του ΟΦΙ.Ο Δημήτρης Σπανός είδε το πλάνο του να παίρνει… σάρκα και οστά στο 13΄ όταν ο Πλατέλλας πλάσαρε σωστά και έβαλε τον Ιωνικό μπροστά στο σκορ.Ο ΟΦΙ όμως είχε απάντηση πριν την ανάπαυλα! Στο 42΄ ο Μπαράτα έκανε το σουτ εντός περιοχής και ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στο 56΄ με τον Ομάρ να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον ΟΦΙ να γνωρίζει άλλη μία εκτός έδρας ήττα με την κρητική ομάδα να ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

«Παλικάρι» ο Εργοτέλης  στην Άρτα!

Ο Εργοτέλης προερχόμενος από τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα εναντίον του Κισσαμικού, ήθελε να «χτίσει» πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα. Με ακόμη μια νίκη κόντρα στον Καραϊσκάκης, θα αποκτούσε μεγαλύτερη ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Η ομάδα του Ηρακλείου παίζοντας ορθολογικό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα απέδειξε ότι έχει αφήσει πίσω της το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και επικρατώντας με 0-1 πήρε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης ήταν καλύτερο πατώντας συχνά την περιοχή του Καραϊσκάκη. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου στο 20΄ με την προσπάθεια του Κορέλα να καταλήγει στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα, ο Γιάννης Ταουσιάνης πέρασε στο ματς τον Πατρινό και ο Έλληνας φορ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα χρίστηκε σκόρερ γράφοντας το 0-1 για τον Εργοτέλη. Λίγο πριν το τέλος ο Καραϊσκάκης έμεινε με δέκα παίκτες ύστερα από αποβολή του Λουίς Φελίπε.

Πέρασε και από τα Τρίκαλα ο Λεβαδειακός!

Ο Λεβαδειακός πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση πήρε άλλο ένα εκτός έδρας τρίποντο κάνοντας το 3/3 στις εκτός έδρας εμφανίσεις του μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. «Θύμα» του αυτή τη φορά ήταν τα Τρίκαλα που παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 στο ημίχρονο του αγώνα, κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 αλλά ο Λεβαδειακός ευτύχησε να σκοράρει ξανά και να σφραγίσει τη νίκη του με 3-1.

Χωρίς καλό ρυθμό και «φτωχό» θέαμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ του ΑΟΤ και του Λεβαδειακού. Περισσότερο παιχνίδι κέντρου μέχρι το 34΄ όταν ο Λεβαδειακός προηγήθηκε 0-1 με αυτογκόλ του Σουλιώτη. Ο Νίκα βρήκε το δοκάρι της εστίας του Γκάρα και στην επαναφορά ο Παπαγεωργίου προσπάθησε να απομακρύνει λανθασμένα με τη μπάλα να βρίσκει πάνω στον Σουλιώτη και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Λεβαδειακός είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του στο 41΄ αλλά η κεφαλιά του Τζιώρα κατέληξε στο δοκάρι. Ο ίδιος παίκτης 4 λεπτά αργότερα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα αφού σε τετ-α-τετ πλάσαρε σωστά τον Γκάρα και έγραψε το 0-2 για τους Βοιωτούς. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά των Τρικάλων να πιέσουν και να κυνηγήσουν ένα γκολ που θα έβαζε την γηπεδούχο ομάδα στο παιχνίδι. Έτσι, στο 51΄ ο Γκέκας έκανε τεράστιο λάθος απομακρύνοντας τη μπάλα πάνω στον Αλμπάνη με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1. Ο Λεβαδειακός στη συνέχεια σοβαρεύτηκε, κυκλοφόρησε ορθολογικά τη μπάλα και το γκολ δεν άργησε να έρθει. Πιο συγκεκριμένα, στο 74΄ ο Νίλιμε εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το τελικό 1-3 για του Βοιωτούς. Με αυτό το τρίποντο ο Λεβαδειακόςβρίσκεται μόνος πρώτος στην βαθμολογία.

Κόλλησαν στο μηδέν Ξάνθη και Κισσαμικός.

Ξάνθη και Κισσαμικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 στα πηγάδια με την Ξάνθη να χάνει σημαντικό έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα, ειδικά μετά τη νίκη του Λεβαδειακού στα Τρίκαλα. Ένα ματς που σίγουρα θα ξεχαστεί γρήγορα από όλους καθώς δεν υπήρξε ιδιαίτερος ρυθμός στον αγώνα με εξαίρεση κάποια μικρά διαστήματα.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ξάνθη ήταν πιο κινητική χωρίς όμως να γίνει απειλητική για την άμυνα των Κρητικών. Στην αντίπερα όχθη ο Κισσαμικός είχε και αυτός τις στιγμές του αλλά χωρίς κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Μοιραία, οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη συνέχισε να πιέζει με τον Σιατραβάνη να είναι ιδιαίτερα κινητικός, ήταν η ομάδα με τις περισσότερες προσπάθειες κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου αλλά δεν κατάφερε ποτέ να φτάσει σε μια κλασική ευκαιρία. Το τελικό 0-0 αφήνει ικανοποιημένο το σύνολο του Κισσαμικού που πήρε έναν πολύτιμο βαθμό απέναντι σε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.