ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Σπουδαία νίκη για τον Εργοτέλη, «βουλιάζει» ο ΟΦΙ!

Σπουδαία νίκη για τον Εργοτέλη, «βουλιάζει» ο ΟΦΙ!

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 2 οι ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα, όσο προχωρούσαν οι αγώνες στην εξέλιξη τους, ήταν πολλές!

Κερδισμένος της αγωνιστικής ήταν ο Εργοτέλης που πέτυχε μια σπουδαία νίκη εναντίον της Ξάνθης στο Παγκρήτιο Στάδιο. Ο ΟΦΙ για άλλη μια φορά ήταν κατώτερος τον περιστάσεων χάνοντας 2-3 από τη Δόξα Δράμας με αποτέλεσμα να βρίσκεται πλέον στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τη Δόξα (που έχει δύο παιχνίδια λιγότερα) και τον Καραϊσκάκη. Ο Κισσαμικός «αυτοκτόνησε» με τα Τρίκαλα να φτάνουν στην ανατροπή (1-2) και να φεύγουν νικητές από τα Χανιά, ενώ ο Διαγόρας Ρόδου πήρε σημαντικό βαθμό στην έδρα του Λεβαδειακού. Στους υπόλοιπους αγώνες της αγωνιστικής ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε εύκολα με 3-0 του Καραϊσκάκης, ενώ ο Ιωνικός πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με «buzzer beater» στην έδρα της Παναχαϊκής!

Μεγάλη ανατροπή για τα Τρίκαλα στην έδρα του Κισσαμικού!

Ο Κισσαμικός μετά τη νίκη του την προηγούμενη Τετάρτη στο εξ αναβολής παιχνίδι κόντρα στη Δόξα Δράμας, σήμερα είχε δυσκολότερο έργο απέναντι στα Τρίκαλα! Η ομάδα του Αλέκου Βοζνιάδη μέχρι το 82΄ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 1-0 αλλά 2 λεπτά ήταν αρκετά για τους φιλοξενούμενους για να φέρουν… τούμπα το ματς και να φύγουν εντέλει νικητές με 1-2 από τα Χανιά!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Κρητικοί ήταν περισσότερο κινητικοί με αποτέλεσμα να γίνονται απειλητικοί σε πολλές περιπτώσεις χωρίς όμως να έχουν κάποια σημαντική ευκαιρία για να προηγηθούν. Απόρροια των συχνών επισκέψεων του Κισσαμικού στα καρέ των Τρικάλων ήταν το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στο 40΄ με τον Διαμαντόπουλο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κισσαμικός κοίταξε περισσότερο την αμυντική του λειτουργία ώστε να κρατήσει το υπέρ του 1-0 προσπαθώντας να «χτυπήσει» τον αντίπαλό του στις αντεπιθέσεις. Ο αγώνας είχε φτάσει στο 82΄ όταν τα Τρίκαλα ανέλαβαν δράσει! Αρχικά ο Σουλιώτης με κεφαλιά μετά από φάουλ του Παπαγεωργίου ισοφάρισε σε 1-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ελευθεριάδης σκόραρε κάνοντας την ολική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους. «Αυτοκτονία» για τον Κισσαμικό που μέσα σε 2 λεπτά έχασε το ματς μέσα από τα χέρια του!

Εύκολο απόγευμα για τον Απόλλων Λάρισας που επικράτησε με 3-0 επί του Καραϊσκάκη!

Ο Απόλλων Λάρισας υποδέχτηκε τον Καραϊσκάκη για την 6η αγωνιστική της Super League 2 σε έναν κρίσιμο αγώνα για τη συνέχεια των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα μιας και όποιος έφευγε νικητής θα «ξεκολλούσε» από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι έκαναν επίδειξη δύναμης και επικράτησαν εύκολα με 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι προβλημάτισαν με την εικόνα τους!

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες χωρίς να σημειωθεί κάτι ιδιαίτερο. Περισσότερο παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες. Θυμίζουμε πως ο Απόλλων Λάρισας είχε μεγαλύτερη ανάγκη τη νίκη καθώς παίρνοντας τους τρεις βαθμούς θα ξεκολλούσε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Έτσι, στο 41΄ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με κοντινό πλασέ του Αθανασιάδη. Πρώτο γκολ για τον Έλληνα επιθετικό στο πρωτάθλημα!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με το «καλημέρα» αφού μόλις στο 46΄ ο Μπάμπης με ωραίο σουτ έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Ο Καραϊσκάκης δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να βγάλει αντίδραση με αποτέλεσμα να δεχθεί και τρίτο γκολ στο 78΄ με τον Μπαστιανό να σκοράρει για το τελικό 3-0.

Εικόνες ντροπής στην Αγυιά επισκίασαν τη νίκη του Ιωνικού!

Η Παναχαϊκή υποδέχτηκε στο γήπεδο της τον Ιωνικό σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να «σκαρφαλώσουν» στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την ισοπαλία του Λεβαδειακού κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη ποτέ αφού οι Πατρινοί δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και ηττήθηκαν με 0-1 από τον Ιωνικό με γκολ «buzzer beater» στο 90+9΄. Όλα αυτά βέβαια επισκιάστηκαν από τη διακοπή του αγώνα στο 78ο λεπτό και τις εικόνες ντροπής που ακολούθησαν καθώς είχαμε και εισβολή δύο οπαδών (!) στον αγωνιστικό χώρο…

Στην Αγυιά ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στο ματς χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία μόλις στο 2΄ με την κεφαλιά του Κάστρο να καταλήγει στην αγκαλιά του Κολοβούρη. Στη συνέχεια η Παναχαϊκή ισορρόπησε τον αγώνα αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να γίνει απειλητική αφού η μπάλα έφτανε με δυσκολία στα πόδια των επιθετικών της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή ανέβηκε πιο ψηλά και πίεσε. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 54΄ με το σουτ του Αραβίδη να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου. Στη συνέχεια ο αγώνας πήγε στη δύναμη με τα νεύρα να είναι τεντωμένα και τον διαιτητή να αναγκάζεται να διακόπτει συχνά λόγω των δυνατών μαρκαρισμάτων στα οποία υπέπιπταν και οι δύο ομάδες. Όλα αυτά είχαν ως αποκορύφωμα τη φάση του 78ου λεπτού όταν υπήρξε σύρραξη μεταξύ παικτών των δύο ομάδων, μπήκαν μέσα στο γήπεδο άνθρωποι και από τους δύο πάγκους με τους ψυχραιμότερους να προσπαθούν να επιβάλλουν την τάξη, ενώ είχαμε και είσοδο δύο οπαδών εντός αγωνιστικού χώρου. Ο αγώνας τελικά συνεχίστηκε και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν φάουλ με τον Μπρίτο να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ομάρ πρόλαβε τους αμυντικούς και έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Ο ψυχωμένος Εργοτέλης «κατάπιε» την Ξάνθη στο Παγκρήτιο Στάδιο!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Εργοτέλης έφτασε στην πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα με 2-1 απέναντι στην Ξάνθη. Μία σπουδαία νίκη για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνης αν αναλογιστεί κανείς το ρόστερ που έχει στη διάθεση της η Ακριτική ομάδα.

Η Ξάνθη μπήκε καλύτερα στο ματς χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα στο 10ο λεπτό όταν η άμυνα του Εργοτέλη έκανε το λάθος, ο Σχρόεϊεν έδωσε στον Καπνίδη ο οποίος από το ύψος του πέναλτι με κενό τέρμα κατάφερε να στείλει τη μπάλα ψηλά άουτ. Ο Εργοτέλης όμως στο πρώτο του σουτ στον αγώνα κατάφερε να προηγηθεί με τον Κόνραντ. Ο επιθετικός του Εργοτέλη έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας, την έφερε στο αριστερό του πόδι και εκτέλεσε τον Ίζο για το 1-0. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες τόσο για τον Εργοτέλη, όσο και για την Ξάνθη αλλά το σκορ έμεινε στο 1-0 κυρίως λόγω της αστοχίας των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη μόλις στο 49΄ κέρδισε πέναλτι με τον Σιατραβάνη να δέχεται το αντικανονικό μαρκάρισμα από τον Μαζουλουξή. Ο Τάτος ανέλαβε την εκτέλεση και παρόλο που ο Κατσιμήτρος είχε απάντηση, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός στην επαναφορά έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια του ματς οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να προηγηθούν με τον Εργοτέλη να πατάει περισσότερο την αντίπαλη περιοχή προς το τέλος του αγώνα. Στο 88΄ ο Μπουρσέλης, που είχε περάσει νωρίτερα στον αγώνα ως αλλαγή, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό παραθυράκι του τέρματος του Ίζο γράφοντας το τελικό 2-1. Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Ηρακλείου που πλέον κοιτάζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

«Βουλιάζει» όλο και περισσότερο ο ΟΦΙ, ήττα με 2-3 από τη Δόξα Δράμας!

Ο ΟΦΙ δεν κατάφερε για ακόμα μια φορά να φτάσει στη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά, η ουραγός Δόξα Δράμας που ακόμη δεν είχε καταφέρει να σκοράρει στο πρωτάθλημα, έφυγε νικήτρια με το τελικό 2-3 από το Βουζουνεράκειο!

Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα Δράμας ευτύχησε να μετατρέψει σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν αλλά ο ΟΦΙ είχε απάντηση πριν το ημίχρονο καταφέρνοντας να μειώσει σε 2-1 πριν την ανάπαυλα. Ήταν μόλις στο 3΄ όταν η Δόξα Δράμας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Σε μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Μαυριάς βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο σημειώνοντας το πρώτο γκολ της Δόξας στη Super League 2. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν σταμάτησαν εκεί! Στο 21ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους με κοντινό πλασέ του Βάντερσον αποκτώντας από νωρίς σημαντικό προβάδισμα για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Ο ΟΦΙ κυνήγησε τη μείωση του σκορ πριν το ημίχρονο και το πέτυχε με τον Λεμονή στο 32΄ γράφοντας το 2-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα Δράμας απέκτησε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Αγγελόπουλο να κάνει το 1-3 για τους φιλοξενούμενους. Στο 67΄ όμως ο ΟΦΙ κυκλοφορώντας ωραία τη μπάλα στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου, τελικός αποδέκτης έγινε ο Γκίνη ο οποίος δε λάθεψε και μείωσε σε 2-3. Παρά την προσπάθεια του ΟΦΙ να φτάσει στην ισοφάριση κάτι τέτοιο δεν έγινε με τη Δόξα Δράμας να φτάνει στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και τον ΟΦΙ να μην μπορεί, σε ένα ακόμα ματς, να εκμεταλλευτεί την έδρα του! Τα πράγματα πλέον για τον ΟΦΙ γίνονται πολύ δύσκολα καθώς η ομάδα της Ιεράπετρας μετά και την νίκη του Απόλλων Λάρισας κόντρα στον Καραϊσκάκης έμεινε τελευταία στον βαθμολογικό πίνακα σε ισοβαθμία με τον Καραϊσκάκη και τη Δόξα Δράμας.

Έμειναν στο μηδέν Λεβαδειακός και Διαγόρας Ρόδου!

Σε ένα ματς χωρίς γκολ, με ελάχιστες σημαντικές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, Λεβαδειακός και Διαγόρας Ρόδου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 με τους Ροδίτες να παίρνουν έναν σημαντικό βαθμό στην έδρα του πρωτοπόρου του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο μεταξύ των δύο ομάδων έληξε χωρίς την επίτευξη κάποιου τέρματος με τις περισσότερες ευκαιρίες να τις έχουν οι γηπεδούχοι κυρίως με τον Νίκα. Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα ήταν πολύ χειρότερο σε σύγκριση με το πρώτο! Ενδεικτικό αυτού είναι το γεγονός πως η πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 65΄ όταν ο Συμελίδης πλάσαρε με τη μπάλα να περνάει άουτ. Στο 78΄ το σουτ του Πολέτο κατέληξε στα χέρια του Τσέλιου σε ένα από τα ελάχιστα σουτ εντός στόχου.

Το τελικό 0-0 αφήνει ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πήραν έναν βαθμό που πολλές ομάδες της κατηγορίας δεν θα μπορέσουν να πάρουν στην έδρα του Λεβαδειακού. Η ομάδα της Βοιωτίας από την άλλη με αυτή την ισοπαλία έχασε την ευκαιρία να αποκτήσει βαθμολογική διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες αφού η Παναχαϊκή δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από τον Ιωνικό.