ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Αναζητούνται γκολ στην 7η αγωνιστική της Super League 2!

Αναζητούνται γκολ στην 7η αγωνιστική της Super League 2!

Δίχως πολλά τέρματα έληξε η 7η αγωνιστική της Super League 2 αφού σημειώθηκαν μόλις πέντε γκολ σε έξι αναμετρήσεις.

Ο Κισσαμικός «έσωσε» στο τέλος την…παρτίδα και έφυγε ισόπαλος με 1-1 από τη Ρόδο, ενώ ο Εργοτέλης έμεινε στο 0-0 στην έδρα των Τρικάλων σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα λόγω των ελάχιστων ευκαιριών και του χαμηλού ρυθμού που υπήρχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Δεν τα κατάφερε ο ΟΦΙ καθώς δέχθηκε γκολ στο τέλος του αγώνα και ηττήθηκε με 1-0 από τον Λεβαδειακό. Στους υπόλοιπους αγώνες η Ξάνθη επικράτησε με 0-1 επί του Καραϊσκάκη, ο Ιωνικός επικράτησε με 1-0 του Απόλλων Λάρισας, ενώ η Παναχαϊκή έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Δόξα Δράμας.

«Λευκή ισοπαλία» μεταξύ Εργοτέλη και Τρικάλων!

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής ο Εργοτέλης αναμετρήθηκε στα Τρίκαλα με την τοπική ομάδα. Μετά την εντός έδρας νίκη επί της Ξάνθης, η ομάδα του Ηρακλείου ήθελε να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις ώστε να αναρριχηθεί κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη καθώς Εργοτέλης και Τρίκαλα έμειναν στο 0-0 σε ένα ματς με λίγες φάσεις και χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Πριν από την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Παύλου Βανγκέλι, που πέθανε σε ηλικία 37 ετών.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η πρώτη φάση ήταν από πλευράς Εργοτέλη με το σουτ του Πέιου να καταλήγει στην αγκαλιά του Γιακουμή. Τα Τρίκαλα είχαν απάντηση και τρία λεπτά αργότερα ο Σταματής έκανε το σουτ αλλά ο Κατσιμήτρος απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες με τις δύο ομάδες να θέλουν αμφότερες να πάρουν τους τρεις βαθμούς αλλά καμία να δείχνει αποτελεσματική. Έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Ο Εργοτέλης χρειάστηκε να τελειώσει το ματς με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Τσέλιος στις καθυστερήσεις του αγώνα, γεγονός που σημαίνει ότι θα απουσιάζει την Κυριακή εναντίον του Διαγόρα Ρόδου στο Παγκρήτιο.

Έσωσε στο τέλος την…παρτίδα ο Κισσαμικός!

Ο Κισσαμικός μετά το… στραπάτσο της προηγούμενης αγωνιστικής με την εντός έδρας ήττα από τα Τρίκαλα, ήθελε να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα με το έργο του, βέβαια, να είναι δύσκολο μιας και ο Διαγόρας Ρόδου φέτος έχει αποδειχθεί σκληρή ομάδα, ειδικά μέσα στην έδρα του. Βρισκόμενη πίσω στο σκορ η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη έμοιαζε πως θα έφευγε ηττημένη από τη Ρόδο αλλά λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Μασένα ισοφάρισε για τους Χανιώτες παίρνοντας έναν σημαντικό βαθμό σε μια δύσκολη έδρα.

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στο γήπεδο. Η πρώτη σημαντική στιγμή του ματς ήταν από πλευράς γηπεδούχων στο 22΄ όταν ο Ντοριβάλ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 35΄ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Κισσαμικό να φτάνει πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Κάρλος έκανε το σουτ αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Τσέλιου.

Μετά την ανάπαυλα ο Διαγόρας μπήκε καλύτερα στο ματς και σκόραρε στην πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε με τον Μπαστακό στο 50΄. Μετά το γκολ των γηπεδούχων ο Κισσαμικός προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς κάποιο αποτέλεσμα αφού ο Διαγόρας αμυνόταν εξαιρετικά και δεν άφηνε πολλά περιθώρια στον αντίπαλό του. Όμως, στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κισσαμικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Μασένα. Αποτέλεσμα το οποίο δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά του αγώνα.

«Πικρή» ήττα για τον ΟΦΙ στη Λειβαδιά!

Ο ΟΦΙ είναι απογοητευτικός μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα της Super League 2 μιας και ανήκει σε ένα κλειστό γκρουπ ομάδων (μαζί με τον Καραϊσκάκη) οι οποίες δεν έχουν καταφέρει ακόμα να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Η σημερινή αποστολή του ΟΦΙ στην έδρα του Λεβαδειακού είχε υψηλό βαθμό δυσκολίας για την Κρητική ομάδα. Ο ΟΦΙ το πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά το γκολ τελικά ήρθε για τους γηπεδούχους στην τελευταία φάση του αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΟΦΙ παρουσίασε καλό πρόσωπο μη αφήνοντας τον αντίπαλο να φτάσει με αξιώσεις στη δική του περιοχή. Η Κρητική ομάδα έδειχνε ανταγωνιστική καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρος χάνοντας κάποιες ευκαιρίες που όμως δεν ανησύχησαν τον Στογιάνοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός μπήκε πιο αποφασισμένος κυκλοφορώντας καλύτερα τη μπάλα και χάνοντας ευκαιρίες για να μπει μπροστά στο σκορ. Όσο περνούσε η ώρα ο ΟΦΙ κλεινόταν όλο και περισσότερο στα καρέ του για να μην επιτρέψει στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός ώστε να φύγει με έναν σημαντικό εκτός έδρας βαθμό από μια δύσκολη έδρα. Όλα έδειχνα πως ο ΟΦΙ θα κατάφερνε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Λειβαδιά αλλά οι γηπεδούχοι στην τελευταία φάση του αγώνα κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με κοντινό πλασέ του Κωστή μετά από σέντρα του Τζιώρα. Μια ήττα που, με τον τρόπο που ήρθε, αφήνει μια «πικρία» στους ανθρώπους του ΟΦΙ.

Συνεχίζει τις κακές εμφανίσεις η Παναχαϊκή!

Μετά την εκτός προγράμματος εντός έδρας ήττα κόντρα στον Ιωνικό, η Παναχαϊκή φιλοξενήθηκε στην έδρα της Δόξα Δράμας με μοναδικό στόχο τη νίκη για να ξαναμπεί στο παιχνίδι της ανόδου. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έμεινε για έναν ακόμα αγώνα στο μηδέν, παρουσιάζοντας για άλλη μια φορά κακό πρόσωπο και έτσι έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Δράμα.

Με την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα με την Παναχαϊκή να υποπίπτει σε πολλά και εύκολα λάθη. Τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων είχαν ως αποτέλεσμα η Δόξα Δράμας να βγαίνει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή αλλά οι λάθος επιλογές των γηπεδούχων στην τελική πάσα οδήγησαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς να σημειωθεί κάποιο γκολ. Προβληματική η εικόνα της Παναχαϊκής που χρειαζόταν να αλλάξει πολλά πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στη νίκη.

Στο δεύτερο μέρος η Παναχαϊκή μπήκε καλύτερα φτάνοντας εύκολα στην αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που τις παρουσιάζονταν. Η Δόξα Δράμας είχε περισσότερο παθητικό ρόλο με μοναδικό της στόχο να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν πράγμα που το κατάφερε. Η Παναχαϊκή παρά την μεγάλη πίεση που άσκησε στο τέλος του αγώνα, δεν τα κατάφερε και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Δράμα. Άλλη μια φορά που δεν καταφέρνει να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου.

Νίκη από την άσπρη βούλα και με δόση… τύχης για την Ξάνθη!

Η Ξάνθη πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα της Super League 2 ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο λόγω του ανώτερου ρόστερ που κατέχει για τα δεδομένα της κατηγορίας. Τα αποτελέσματα της Ακριτικής ομάδας όμως δεν είναι τα αναμενόμενα μένοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας με μόλις 6 βαθμούς. Σήμερα αντιμετώπιζε μία φαινομενικά κατώτερη ομάδα και η εκτός έδρας νίκη επί του Καραϊσκάκη ήταν… μονόδρομος. Με ένα πέναλτι στο 76΄ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 0-1 και να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη θέλησε να δείξει από νωρίς τις προθέσεις της έχοντας δοκάρι μόλις στο 6΄ μετά από σουτ του Έμπερτ. Στη συνέχεια η Ξάνθη συνέχιζε να πιέζει με σκοπό να φτάσει στο γκολ με το οποίο θα «άνοιγε» την άμυνα του Καραϊσκάκη. Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε πράξη παρά τις πολλές ευκαιρίες που έχασαν οι φιλοξενούμενοι και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καραϊσκάκης μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας τη μπάλα και βρίσκοντας τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία αλλά η αστοχία κράτησε την γηπεδούχο ομάδα στο μηδέν. Αφού δεν τα κατάφερε ο Καραϊσκάκης, ήρθε η Ξάνθη να τιμωρήσει την αστοχία των γηπεδούχων και να πάρει αυτή…κεφάλι στο σκορ. Έτσι στο 76΄ η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι, ο Μπουργάνης απέκρουσε την εκτέλεση του Έμπερτ, αλλά ο ίδιος στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία και ειδικότερα για τη φάση του πέναλτι υπέρ της Ξάνθης.

Με…σπασμένα τα φρένα ο Ιωνικός!

Ιωνικός και Απόλλων Λάρισας αναμετρήθηκαν στη Νεάπολη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής με τις δύο ομάδες να προέρχονται αμφότερες από νίκη. Ο Ιωνικός επικράτησε εκτός έδρας της Ξάνθης με 0-1, ενώ ο Απόλλων Λάρισας νίκησε εύκολα τον Καραϊσκάκη με 3-0. Σήμερα και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Ο Ιωνικός για να παραμείνει στις πρώτες θέσεις τις βαθμολογίας, ενώ ο Απόλλων Λάρισας για να «ξεφύγει» από τις τελευταίες θέσεις της.

Με την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να φτάσουν σε κάποια τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να μην γίνονται απειλητικές. Χαρακτηριστικό αυτού είναι το γεγονός πως η πρώτη (και μοναδική στο πρώτο ημίχρονο) σημαντική στιγμή ήρθε στο 38΄ όταν το σουτ του Πλατέλλα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός ήταν πιο κινητικός από τον αντίπαλό του ψάχνοντας το γκολ που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό δεν άργησε να συμβεί καθώς στο 56΄ ο Κάστρο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μετά από ασσίστ του Πλατέλλα. Στη συνέχεια του αγώνα ο Ιωνικός ήταν αυτός που πίεζε για να φτάσει και σε δεύτερο γκολ χωρίς όμως να καταφέρει να διευρύνει το υπέρ του σκορ. Μάλιστα στο 89ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Μπρίτο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Ιωνικό να επικρατεί με 1-0 πανηγυρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του βρισκόμενος ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.