ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Νίκη τετράδας για τον Εργοτέλη, «πάτησε» κορυφή ο Ιωνικός!

Νίκη τετράδας για τον Εργοτέλη, «πάτησε» κορυφή ο Ιωνικός!

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής ο Εργοτέλης πάτησε τετράδα μετά την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί του Διαγόρα Ρόδου, ενώ η Παναχαϊκή πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Λεβαδειακό με 2-0.

Ο Ιωνικός επικράτησε κι αυτός με 2-0 του Καραϊσκάκη στη Νεάπολη δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα. Στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν εχθές ο Κισσαμικός ήταν αυτός που επικράτησε στο Κρητικό ντέρμπι επί του ΟΦΙ με 1-0, σκορ το οποίο είχαμε και στην Ξάνθη αφού οι Ακρίτες, με ήρωα τον τερματοφύλακά τους, νίκησαν με 1-0 τα Τρίκαλα. Στη Φιλιππούπολη ο αγώνας μεταξύ του Απόλλων Λάρισας και της Δόξα Δράμας αναβλήθηκε λόγω επέλασης της «Μήδειας» και έντονης χιονόπτωσης.

Νίκη τετράδας για τον Εργοτέλη επί του Διαγόρα Ρόδου!

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής ο Εργοτέλης φιλοξένησε στο Παγκρήτιο Στάδιο τον Διαγόρας Ρόδου με τις δύο ομάδες να θέλουν αμφότερες τη νίκη για να «αναρριχηθούν» στον βαθμολογικό πίνακα. Τόσο η ομάδα του Ηρακλείου, όσο και αυτή της Ρόδου προέρχονταν από ισοπαλίες. Ο Εργοτέλης τελείωσε το ματς στα Τρίκαλα με δέκα παίκτες μένοντας στη «λευκή ισοπαλία» με την τοπική ομάδα, ενώ ο Διαγόρας Ρόδου ήρθε ισόπαλος 1-1 απέναντι στον Ιωνικό σε έναν αγώνα που και οι δύο ομάδες είδαν από μια φορά τη κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Ο Εργοτέλης πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε εύκολα με 2-0 επί του Διαγόρα ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Εργοτέλης έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο 5΄ με τον Μπουτσάκη να πλασάρει σωστά τον Τσέλιο. Απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι που με την πίεση τους ψηλά υποχρέωναν τον αντίπαλό τους σε πολλά λάθη, ενώ αμυντικά δεν αντιμετώπισαν κανένα σοβαρό πρόβλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης είχε τον έλεγχο ρίχνοντας σε αρκετές περιπτώσεις τον ρυθμό του αγώνα ώστε να κρατήσει το υπέρ του 1-0. Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Ηρακλείου σημείωσε και δεύτερο γκολ όταν πια ο Διαγόρας Ρόδου είχε ανέβει στο γήπεδο με στόχο την ισοφάριση. Πιο συγκεκριμένα, στο 88΄ ο Μανουσάκης έκανε το 2-0 και έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους. Με αυτήν τη νίκη ο Εργοτέλης ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρισκόμενος τέσσερις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο αλλά έχοντας έναν αγώνα λιγότερο.

Ήττα και… πτώση από την κορυφή για τον Λεβαδειακό!

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Παναχαϊκή υποδέχθηκε τον Λεβαδειακό σε μια προσπάθεια να αφήσει πίσω της τις κακές εμφανίσεις και να πραγματοποιήσει μια νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας. Ο Λεβαδειακός μη έχοντας εξασφαλίσει βαθμολογική διαφορά από του διώκτες του, ήταν υποχρεωμένος να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Πάτρα για να διατηρηθεί στην κορυφή. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «χαμογέλασαν» στο τέλος μιας και επικράτησαν με 2-0 παίρνοντας τρεις σπουδαίους βαθμούς ενόψει της συνέχειας. Μια δίκαιη νίκη βάση της εικόνας των δύο ομάδων!

Στα πρώτα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός χωρίς ωστόσο να σημειωθεί κάποια φάση. Η Παναχαϊκή ήταν αυτή που πίεζε περισσότερο και κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα πατώντας πολλές φορές την περιοχή του Στογιάνοβιτς. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Λεβαδειακός ήταν εκείνος που πίεσε και ισορρόπησε το παιχνίδι χωρίς όμως να απειλήσει την εστία της Παναχαϊκής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή κέρδισε πέναλτι μόλις στο 46ο λεπτό όταν ο Λιάγκας ανέτρεψε αντικανονικά τον Γιούση με τον διαιτητή να δείχνει ακαριαία το σημείο του πέναλτι. Ο Αραβίδης ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε βάζοντας μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με 1-0. Στη συνέχεια του αγώνα η Παναχαϊκή κλείστηκε στα καρέ προσπαθώντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Έτσι, στο 71΄ ο Αραβίδης με κεφαλιά έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους κλειδώνοντας μια μεγάλη νίκη για την ομάδα του.

«Πάτησε» κορυφή ο Ιωνικός!

Ο Ιωνικός είναι μέχρι τώρα η ομάδα «έκπληξη» του πρωταθλήματος αφού κόντρα στα προγνωστικά αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη δεύτερη θέση βρισκόμενος μόλις ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό. Σήμερα ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στην τελευταία ομάδα του πρωταθλήματος, τον Καραϊσκάκη, ώστε να «πατήσει» κορυφή σε περίπτωση που Λεβαδειακός «άφηνε» βαθμούς αγωνιζόμενος την ίδια ώρα στην Πάτρα. Ο Ιωνικός κρατώντας το μηδέν αγωνιζόμενος με 10 παίκτες για περίπου είκοσι λεπτά, κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 του Καραϊσκάκη. Με αυτή τη νίκη τους οι γηπεδούχοι είναι μόνοι πρώτοι στο βαθμολογικό πίνακα αφού ο Λεβαδειακός ηττήθηκε στην Αγυιά!

Στη Νεάπολη ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλά να μας επιδείξει. Ο Ιωνικός προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ αλλά συνεχώς «έπεφτε» στη πολυπρόσωπη άμυνα του Καραϊσκάκη. Η πιο σημαντική ευκαιρία ήταν στο 31΄ από πλευράς γηπεδούχων με τον Ρόλε στο να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός ευτύχησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Πιο συγκεκριμένα, στο 48΄ ο Κάστρο μετά από απόκρουση του Μπουργάνη, πέτυχε το 1-0 για τον Ιωνικό. Μετά το γκολ των γηπεδούχων ο Καραϊσκάκης ανέβηκε για να πιέσει ψηλά και για το επόμενο διάστημα ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως να γίνεται επικίνδυνος. Στο 71΄ ο Ιωνικός έμεινε με 10 παίκτες μετά από αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τιεντσέ. Η αποβολή δεν πτόησε τους γηπεδούχους που έβαλαν και δεύτερο γκολ στο 80΄ με κεφαλιά του Νιασέ μετά από σέντρα του Πλατέλλα. Με αυτή του νίκη ο Ιωνικός πλέον είναι πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα της Super League 2!

Ο Κισσαμικός επικράτησε στο Κρητικό «ντέρμπι»!

Κρητικό ντέρμπι με τα δύο άκρα της Μεγαλονήσου να «συγκρούονται» στα Χανιά. Ο ΟΦΙ ταξίδεψε μέχρι τα Χανιά για να αντιμετωπίσει τον Κισσαμικό στοχεύοντας στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2. Από την άλλη, ο Κισσαμικός μετά την ισοπαλία στη Ρόδο εναντίον της τοπικής ομάδα, ήθελε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να επιστρέψει στις νίκες. Η νίκη τελικά ήρθε για τους γηπεδούχους επικρατώντας με 1-0 με τον Βασιλόγιαννη να είναι ο μοναδικός σκόρερ του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κισσαμικός ξεκίνησε από την αρχή να πιέζει ψηλά στο γήπεδο ενώ ο ΟΦΙ έψαχνε τις δικές του στιγμές σε αντεπιθέσεις. Η μεγαλύτερη στιγμή ήρθε στο 31΄ όταν η μπάλα έφτασε στον Κάσσο αλλά ο Αθανασόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος ο Κισσαμικός ήταν πιο κινητικός πατώντας συχνά την περιοχή του ΟΦΙ με αποτέλεσμα στο 66΄ ο Βασιλόγιαννης να κάνει το 1-0 μετά από κεφαλιά πάσα του Διαμαντόπουλου. Στη συνέχεια ο ΟΦΙ άρχισε να πιέζει ψηλά προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 86΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ισορροπήσουν το παιχνίδι αλλά ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Γκίνη κρατώντας το 1-0 μέχρι το τέλος του αγώνα.

Με ήρωα τον Ίζο η Ξάνθη επικράτησε των Τρικάλων με 1-0!

Η Ξάνθη δεν «πατάει» καλά! Σε καμία περίπτωση δεν έχει ικανοποιήσει τις προσδοκίες των ανθρώπων της. Στον προηγούμενο αγώνα χρειάστηκε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι για να περάσει το εμπόδιο του Καραϊσκάκη. Στο εντός έδρας ματς εναντίον των Τρικάλων στόχευε σε ένα «restart» ώστε να κάνει μία νέα αρχή στο πρωτάθλημα. Οι Ακρίτες τα κατάφεραν επικρατώντας με 1-0 με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Ίζο, να «κλέβει» την παράσταση αφού στο 94΄ απέκρουσε πέναλτι και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο πρώτο μέρος η Ξάνθη ήταν πιο δραστήρια χάνοντας την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 22΄ με την κεφαλιά του Καπνίδη να περνάει άουτ. Η μεγαλύτερη στιγμή του ημιχρόνου ωστόσο ανήκε στους φιλοξενούμενους με τον Σταματή στο 31΄ να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ίζο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και σε μια αντεπίθεση στο 60΄ μετά από κόρνερ των Τρικάλων, ο Σρόεϊεν διένυσε όλο το γήπεδο, έκανε τη σέντρα με τον Έμπερτ να κάνει το σουτ και τον Καπνίδη στην επαναφορά να βρίσκει δίχτυα. Τα Τρίκαλα που είχαν σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και πραγματοποιούσαν μέχρι εκείνο το σημείο μια πολύ καλή εμφάνιση, ευτύχησαν να κερδίσουν πέναλτι στο 94΄ το οποίο εκτέλεσε ο Ριζογιάννης αλλά ο Ίζο διαλέγοντας τη σωστή γωνία μπλόκαρε τη μπάλα και κράτησε το 1-0 χαρίζοντας τη νίκη στην Ξάνθη.