ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ο Εργοτέλης, παρέμεινε στην κορυφή ο Ιωνικός!

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ο Εργοτέλης, παρέμεινε στην κορυφή ο Ιωνικός!

Ο Εργοτέλης επικράτησε με 0-1 στο Βουζουνεράκειο του ΟΦΙ με τις δύο ομάδες να επιβεβαιώνουν την αντιστρόφως ανάλογη πορεία τους μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Με αυτή της νίκη η ομάδα του Ηρακλείου βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος.

Κισσαμικός και Λεβαδειακός δεν τα κατάφεραν απέναντι σε Παναχαϊκή και Απόλλων Λάρισας αντίστοιχα μένοντας αμφότεροι στο 0-0. Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής ο Καραϊσκάκης επικράτησε με 1-0 των Τρικάλων, ο Διαγόρας πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ξάνθης και η Δόξα Δράμας πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη της με 2-1 κόντρα στον Ιωνικό.

Σπουδαία πρώτη εντός έδρας νίκη για τη Δόξα Δράμας!

Ο Ιωνικός μετά τη νίκη του επί του Καραϊσκάκη, μία νίκη που του έδωσε τη πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα, φιλοξενήθηκε από τη Δόξα Δράμας με σκοπό να φύγει με τους τρεις βαθμούς στην…τσέπη ώστε να παραμείνει «αφεντικό» του πρωταθλήματος. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ αφού η Δόξα Δράμας πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 2-1 του Ιωνικού και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα Δράμας ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με το σουτ του Μαυριά να περνάει άουτ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν ψηλά από την αρχή του αγώνα με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 14΄ όταν ο Σαμπανίδης πήδηξε ψηλότερα από όλους αλλά η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου. Η Δόξα Δράμας που ήταν καλύτερη του αντιπάλου της στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να σκοράρει στο 23΄ με τον Νασιμέντο μετά από σέντρα του Μαρινάκη. Ο Ιωνικός είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 29΄ όταν ο Ρόλε, μετά από αδυναμία της άμυνας των γηπεδούχων να διώξει, έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας, πλάσαρε από κοντά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Στεφανάκου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος. Πιο συγκεκριμένα, στο 53΄ ο Κάστρο έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 59΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία αλλά ο Ματσούκας πλάσαρε άουτ. Αφοί οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 75΄ με τον Αγγελόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ιωνικού για το 2-0. Ο Ιωνικός όμως είχε απάντηση μειώνοντας σε 2-1 στο 82΄ με τον Ρόλε να εκμεταλλεύεται το λάθος του τερματοφύλακα της Δόξα Δράμας και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων που έχουν πετύχει φέτος αρκετά γκολ από το 85΄ και μετά, η Δόξα Δράμας πήρε μια μεγάλη νίκη, την πρώτη της εντός έδρας.

Μεστή εμφάνιση και καθαρή νίκη για τον Καραϊσκάκη!

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής ο Καραϊσκάκης φιλοξένησε τα Τρίκαλα στην Άρτα. Αμφότερες οι δύο ομάδες προέρχονταν από ήττες, ο Καραϊσκάκης από τον Ιωνικό και τα Τρίκαλα από την Ξάνθη. Οι γηπεδούχοι σήμερα ήθελαν ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια δύσκολη ομάδα για να «ξεκολλήσουν» από την τελευταία θέση του πρωταθλήματος. Έτσι, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Καραϊσκάκης επικράτησε με 1-0 των Τρικάλων και πήρε τους τρεις πολυπόθητους βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος ο αγώνας είχε υψηλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν συχνά προϋποθέσεις για γκολ χωρίς ωστόσο να υπάρξει κάποια κλασική ευκαιρία. Λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Καραϊσκάκης πίεσε κλείνοντας τον Απόλλων Λάρισας στα καρέ του. Η αυξημένη πίεση των γηπεδούχων έφερε διαδοχικά κερδισμένα κόρνερ και στο 45΄, σε ένα ακόμη κόρνερ που είχε κερδίσει η ομάδα της Άρτας, ο Γιαννίωτης πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στέλνοντας την στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυνατά μαρκαρίσματα κυρίως από πλευράς φιλοξενούμενων. Οι συχνές διακοπές του αγώνα είχαν ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει ιδιαίτερος ρυθμός γεγονός που ωφελούσε τους γηπεδούχους. Ο Καραϊσκάκης καταφέρνοντας να κρατήσει τα Τρίκαλα μακριά από την περιοχή του πήρε ένα εύκολο (παρά το 1-0) αποτέλεσμα και με αυτό το τρίποντο ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο «άσφαιρος» Λεβαδειακός έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλων Λάρισας!

Μετά την ήττα από την Παναχαϊκή την προηγούμενη αγωνιστική, ο Λεβαδειακός ήθελε να επιστρέψει στις νίκες απέναντι σε έναν βατό αντίπαλο. Μετά και το «στραβοπάτημα» του Ιωνικού στην Δράμα, η νίκη για τους Βοιωτούς ήταν απαραίτητη ώστε να επιστρέψουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Λεβαδειακός παρά τη συνεχόμενη πίεση και τις πολλές ευκαιρίες που είχε στον αγώνα, δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλων Λάρισας να παίρνει έναν σπουδαίο βαθμό ενόψει της συνέχειας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Λεβαδειακό να πιέζει από την αρχή προσπαθώντας να βρει ένα γρήγορο γκολ που θα «άνοιγε» την άμυνα του Απόλλων Λάρισας. Παρά την κατοχή της μπάλας και τις συχνές «επισκέψεις» στην αντίπαλη περιοχή, ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να βρει κάποιο γκολ στο πρώτο ημίχρονο κυρίως λόγω της πολύ καλής αμυντικής λειτουργίας των φιλοξενούμενων.

Μετά την ανάπαυλα η εικόνα του ματς στα πρώτα λεπτά δεν άλλαξε. Ο Λεβαδειακός συνέχισε να πιέζει χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Η πολυπρόσωπη άμυνα του Απόλλων Λάρισας είχε εξουδετερώσει οποιαδήποτε επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων. Όσο περνούσε η ώρα ο Λεβαδειακός καλούνταν να ρισκάρει περισσότερο. Στο 76΄ οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 1-0 αλλά η κεφαλιά του Μύγα βρήκε το δοκάρι. Τελικά το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τον Λεβαδειακό να χάνει μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Νίκη «πεντάδας» για τον Διαγόρα Ρόδου!

Δύσκολη αποστολή για την Ξάνθη στη Ρόδο ειδικά από τη στιγμή που οι Ακρίτες ταξίδεψαν αυθημερόν για το δωδεκανησιακό νησί. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από ήττα με…κάτω τα χέρια από τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο, ενώ οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν αλλά νίκησαν τα Τρίκαλα εντός έδρας. Όπως συμβαίνει συχνά στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2, όσες ομάδες πάνε να αντιμετωπίσουν τον Διαγόρα στη Ρόδο δυσκολεύονται. Έτσι και η Ξάνθη σήμερα υπέκυψε στις ορέξεις των γηπεδούχων που επικράτησαν με 1-0 και «πάτησαν» πεντάδα στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο πρώτο μέρος ο Διαγόρας Ρόδου ήταν πιο κινητικός φτάνοντας εύκολα στην αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να φτάσει σε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια. Η υπεροχή του Διαγόρα ήταν ολοφάνερη καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με την Ξάνθη να αμύνεται σε μόνιμη βάση.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Διαγόρας βρήκε το γκολ που δικαιούταν βάση της εικόνας του στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι στο 48΄ ο Αλάεθ έκανε το 1-0 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα της Ρόδου. Στη συνέχεια η Ξάνθη πίεσε ώστε να φτάσει στην ισοφάριση με τους γηπεδούχους να κλείνονται από νωρίς στο δικό τους μισό του γηπέδου προσπαθώντας να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0. Η Ξάνθη σε καμία περίπτωση δεν έγινε απειλητική για την εστία του Τσέλιου με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι το τέλος και ο Διαγόρας να παίρνει άλλη μια σπουδαία νίκη στην έδρα του.

«Λευκή ισοπαλία» στα Χανιά!

Μετά τη σπουδαία εντός έδρας νίκη επί του Λεβαδειακού, η Παναχαϊκή κλήθηκε να περάσει ακόμα ένα δύσκολο «εμπόδιο». Σήμερα αντιμετώπισε τον Κισσαμικό στα Χανιά με μοναδικό στόχο τη νίκη. Ο Κισσαμικός προερχόμενος και αυτός από νίκη, επί του ΟΦΙ με 1-0, ευελπιστούσε σε ένα θετικό αποτέλεσμα έχοντας ως σύμμαχο την έδρα του απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο. Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους αλλά κανένας δεν επικράτησε με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα κινητικές προσπαθώντας να βρουν τα πατήματά τους μέσα στο γήπεδο. Η Παναχαϊκή ήταν αυτή που όσο περνούσε ο χρόνος άρχισε να έχει την υπεροχή. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία και μεγαλύτερη του πρώτου ημιχρόνου ήρθε για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου στο 31΄ όταν ο Πάνου έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Στο δεύτερο μέρος η Παναχαϊκή συνέχισε να πιέζει χάνοντας μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γιούσης νίκησε τον Κουτζαβασίλη αλλά είδε τον Γρομητσάρη να απομακρύνει σε κόρνερ προτού περάσει η μπάλα τη γραμμή του τέρματος. Οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στο δεύτερο ημίχρονο αλλά καμία δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με αποτέλεσμα να μην αλλάξει τίποτα στο σκορ μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Επικράτησε στον δυνατό αέρα της Ιεράπετρας ο Εργοτέλης!

Ένα ακόμη κρητικό ντέρμπι με τον ΟΦΙ να φιλοξενεί στην Ιεράπετρα τον Εργοτέλη. Ο Εργοτέλης στους τελευταίους αγώνες έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του γεγονός που «μαρτυρά» η βαθμολογική του θέση. Σήμερα με αντίπαλο τον ΟΦΙ ήθελε μία ακόμη νίκη που θα του έδινε περαιτέρω ώθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Ο Ιεραπετρίτικος άνεμος έδωσε από ένα ημίχρονο στις δύο ομάδες με τον Εργοτέλη να εκμεταλλεύεται καλύτερα τις ιδιαίτερες συνθήκες του αγώνα καταφέρνοντας να σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και να φύγει νικητής από το Βουνουνεράκειο.

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Εργοτέλης πήρε το προβάδισμα μόλις στο 6΄ με το σουτ του Μπουτσάκη να καταλήγει στα δίχτυα του Αθανασόπουλου. Κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ηρακλείου έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και απειλώντας πολλές φορές την εστία του Αθανασόπουλου χωρίς όμως να καταφέρει να διπλασιάσει τα τέρματά της πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΙ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως είχε τον αέρα με το μέρος του. Παρά την πίεση των γηπεδούχων ψηλά στο γήπεδο, ο Εργοτέλης δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα βγάζοντας εύκολα τη μπάλα από τα δικά του καρέ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να επιβεβαιώνουν την αντιστρόφως ανάλογη εικόνα τους στον βαθμολογικό πίνακα. Πλέον ο Εργοτέλης είναι στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο, ενώ ο ΟΦΙ έμεινε μόνος τελευταίος στον βαθμολογικό πίνακα.