ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | «Αφεντικό» της Super League 2 ο Εργοτέλης, ήττες για τις υπόλοιπες κρητικές ομάδες!

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League 2 ο Εργοτέλης πήρε σημαντική νίκη απέναντι στην Παναχαϊκή με 1-0 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία (1-1) μεταξύ Ιωνικού και Λεβαδειακού, έμεινε μόνος του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στους υπόλοιπους αγώνες τις αγωνιστικής ο Διαγόρας πανηγύρισε σπουδαία νίκη στα Τρίκαλα με 1-0 τελειώνοντας μάλιστα το ματς με εννέα παίκτες, ενώ Κισσαμικός και ΟΦΙ γνώρισαν τις εκτός έδρας ήττες με 1-0 και 2-1 από Απόλλων Λάρισας και Ξάνθη αντίστοιχα.

Ο «άσφαιρος» Κισσαμικός ηττήθηκε στη Λάρισα!

Απόλλων Λάρισας και Κισσαμικός αναμετρήθηκαν στη Λάρισα για τη 10η αγωνιστική της Super League 2. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι προέρχονταν από ισοπαλίες δίχως τέρματα απέναντι σε Παναχαϊκή και Λεβαδειακό αντίστοιχα. Σήμερα ο Απόλλων Λάρισας ήταν αυτός που «χαμογέλασε» στο τέλος αφού επικράτησε του Κισσαμικού με 1-0 σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Απόλλων Λάρισας ήταν πιο κινητικός χωρίς όμως να καταγράψει καμία τελική προσπάθεια. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα ήρθε από πλευράς φιλοξενούμενων στο 26΄ με τον Κάσσο να πλασάρει εξ επαφής αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, όπως και στο πρώτο, ο Απόλλων Λάρισας ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα όντας πιο κινητικός. Αυτή τη φορά η μικρή υπεροχή των γηπεδούχων μετατράπηκε σε γκολ στο 60΄ όταν ο Ομπράντοβιτς δεν λάθεψε απέναντι στον Κουτζαβασίλη. Στη συνέχεια του αγώνα οι Κρητικοί πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά η καλά συγκροτημένη άμυνα των γηπεδούχων δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος και τον Απόλλων Λάρισας να παίρνει μια σημαντική νίκη.

Νέα ήττα για τον ΟΦΙ, έσωσε στο τέλος την… παρτίδα η Ξάνθη!

Ο ΟΦΙ αγνοεί τη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2 ενώ μετράει μόνο ήττες στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις του. Σήμερα στη Θράκη εναντίον της Ξάνθης το έργο του είναι αρκετά δύσκολο καθώς απέναντι του βρίσκει μια ομάδα που δεδομένα διαθέτει ποιοτικότερο ρόστερ, αλλά και «διψάει» για βαθμούς καθώς είναι μακριά από τις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος. Ο ΟΦΙ προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τη Θράκη με την Ξάνθη να επικρατεί στο τέλος με 2-1 και παίρνει τους απαραίτητους για εκείνοι τρεις βαθμούς ενόψει της συνέχειας

Στο πρώτο μέρος η Ξάνθη είχε την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να κάμψει την αμυντική λειτουργία του ΟΦΙ, ο οποίος ήταν κλεισμένος στα καρέ του προσπαθώντας να «χτυπήσει» τον αντίπαλό του σε αντεπιθέσεις. Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 26΄ με πλασέ εντός περιοχής του Σιατραβάνη. Στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε αλλά ο ΟΦΙ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 42΄ με τον Βογιατζή να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΙ έδειχνε να έχει βελτιώσει την εικόνα του κυκλοφορώντας περισσότερο τη μπάλα με την Ξάνθη να μη δείχνει απειλητική. Στη συνέχεια του αγώνα ο ΟΦΙ όταν είχε την κατοχή κρατούσε τη μπάλα με ευκολία, ενώ όταν ο αντίπαλός του γινόταν κάτοχός της, κλεινόταν αποτελεσματικά στα καρέ του κρατώντας το 1-1. Στο 84΄ φάνηκε η ποιοτική διαφορά που έχουν οι δύο ομάδες μεταξύ τους με την Ξάνθη να καταφέρνει να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (2-1) με τον Τάτο να χρίζεται σκόρερ για τους γηπεδούχους. Ο ΟΦΙ έψαξε αντίδραση στα ελάχιστα λεπτά που είχαν μείνει αλλά δεν κατάφερε ποτέ να γίνει απειλητικός γνωρίζοντας μία ακόμα ήττα.

Ο Διαγόρας των 9 παικτών επικράτησε των Τρικάλων!

Ο Διαγόρας Ρόδου προέρχεται από μεγάλη νίκη επί της Ξάνθης στην έδρα του, με μία ακόμα νίκη σήμερα «πατάει» τετράδα και βάζει τον εαυτό του μέσα στο… κόλπο της πρώτης θέσης. Τα Τρίκαλα από την άλλη προέρχονται από δύο σερί ήττες και σήμερα θέλουν τη νίκη για λόγους ψυχολογίας αλλά και για να βάλουν τέλος σε αυτό το μικρό αρνητικό σερί. Ο Διαγόρας που κλήθηκε να αγωνιστεί ακόμα και με 9 παίκτες, κατάφερε να φύγει νικητής από τα Τρίκαλα κρατώντας το υπέρ του 0-1 μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Διαγόρας Ρόδου σκόραρε μόλις στο 1΄ με τον Σμυρλή να πλασάρει σωστά μετά από σέντρα του Σανδραβέλη. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς φτάνοντας στο γκολ της ισοφάρισης αλλά η σωστή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων κράτησε το μηδέν στα μετ’ όπισθεν.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε με τις διακοπές να είναι πολλές γεγονός που ωφελούσε τους φιλοξενούμενους. Μέχρι το 81΄ δεν είχε σημειωθεί κάτι αξιόλογο στο ματς, αλλά σε εκείνο το σημείο οι ισορροπίες άλλαξαν. Ο διαιτητής έδειξε τη κόκκινη κάρτα στον Μπαστακό αφήνοντας τον Διαγόρα με δέκα παίκτες. Οι ισορροπίες έμελλαν να αλλάξουν και πάλι όταν στο 87΄ ο Διαγόρας έμεινε με 9 παίκτες μετά από δεύτερη αποβολή, αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Κάκκου να αντικρίσει τη κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν στα καρέ τους προσπαθώντας να ανταπεξέλθουν στην υψηλή πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι. Δίχως να κινδυνέψει ιδιαίτερα, η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα των Τρικάλων συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις.

Με… σπασμένα τα φρένα ο Εργοτέλης, «πάτησε» κορυφή!

Ο Εργοτέλης τρέχει ένα αήττητο σερί έξι αγωνιστικών (5 νίκες, 1 ισοπαλία) το οποίο τον έχει καθιερώσει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρισκόμενος ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο. Σήμερα με σύμμαχο την έδρα του θέλει να δώσει συνέχεια σε αυτό το σερί απέναντι σε μια δύσκολη ομάδα όπως είναι η Παναχαϊκή. Οι Πατρινοί με τη σειρά τους θέλουν και αυτοί τη νίκη μιας και σε περίπτωση που φύγουν από την Κρήτη με τους τρεις βαθμούς, θα έχουν προσπεράσει τον σημερινό τους αντίπαλο στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πανηγύρισε μια δίκαιη νίκη με 1-0. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Ηρακλείου ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, τα τελευταία ρεπορτάζ από το «στρατόπεδο» της Παναχαϊκής αναφέρουν λύση συνεργασίας με τον προπονητή της ομάδας, Νίκο Παπαδόπουλο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα στο ματς χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, στο 12΄ ο Τσέλιος πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Κολοβούρης ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε τη μπάλα. Ο Εργοτέλης στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα ήταν πολύ σταθερός αμυντικά έχοντας κρατήσει σε χαμηλά επίπεδα τους δύο επιθετικούς της Παναχαϊκής, Μπάτροβιτς και Αραβίδη. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Παναχαϊκή άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα με αποτέλεσμα να πατάει αρκετές φορές την περιοχή των Κρητικών δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Κατσιμήτρου. Ωστόσο η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Μανουσάκη στο 39΄ να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κολοβούρη.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν ανάλογα του πρώτου. Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, Εργοτέλης και Παναχαϊκή πρόσεχαν περισσότερο τις άμυνες τους χωρίς να ρισκάρουν επιθετικά. Ο Εργοτέλης ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος στο 66΄ με την κεφαλιά του Μανουσάκη να περνάει άουτ. Το πολύτιμο γκολ για τον Εργοτέλη ήρθε στο 71΄ με τον Μπουρσέλη να κάνει φοβερή ατομική ενέργεια περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του και πλασάροντας σωστά τον Κολοβούρη. Στη συνέχεια η Παναχαϊκή ήταν υποχρεωμένη να ρισκάρει για να φτάσει στην ισοφάριση. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για να ισοφαρίσει αλλά ο Γιούσης από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κατσιμήτρο. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Εργοτέλης κράτησε το υπέρ του 1-0 και έτσι πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που τον ανέβασαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Λεβαδειακός στην Νεάπολη!

Μετά την νίκη του Εργοτέλη απέναντι στην Παναχαϊκή, Ιωνικός και Λεβαδειακός ήταν υποχρεωμένοι να ψάξουν τη νίκη στην μεταξύ τους αναμέτρηση καθώς όποιος έπαιρνε τους τρεις βαθμούς θα ανέβαινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τόσο ο Ιωνικός, όσο και ο Λεβαδειακός προέρχονταν από αρνητικά αποτελέσματα οπότε μία νίκη σήμερα για τις δύο ομάδες θα ήταν εκ των ων ουκ άνευ. Τελικά η… μπίλια έκατσε στη μέση με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 και να μοιράζονται τους βαθμούς δίχως να μένει κανένας ευχαριστημένος.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Λεβαδειακός ήταν εκείνος που κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα πιέζοντας την άμυνα των γηπεδούχων. Ο Ιωνικός όμως ήταν πιο αποτελεσματικός και κατάφερε να κάνει το 1-0 στο 27΄ με τον Κάστρο να νικάει τον Στογιάνοβιτς. Ο Λεβαδειακός θέλησε να απαντήσει άμεσα και να φτάσει στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο αλλά το σουτ του Μεχία τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας πήγε στη δύναμη με τα μαρκαρίσματα να είναι πολλά και τον διαιτητή να βγάζει συχνά την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του. Στο 63΄ ο Λεβαδειακός έμεινε με δέκα παίκτες αφού ο Μύγας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε κάνοντας το έργο των φιλοξενούμενων ακόμα δυσκολότερο. Ο Λεβαδειακός των δέκα παικτών κατάφερε να ισοφαρίσει στο 70΄ με τον Νίκα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Μαρίνου. Στη συνέχεια ο Ιωνικός βρισκόμενος με παίκτη παραπάνω στο γήπεδο ήταν υποχρεωμένος να πιέσει τον αντίπαλό. Οι γηπεδούχοι παρά τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν δεν ήταν αποτελεσματικοί και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό η καθεμία μένοντας και οι δύο δυσαρεστημένοι από το τελικό αποτέλεσμα.

Χαμηλός ρυθμός και «λευκή ισοπαλία» στη Δράμα!

Η Δόξα Δράμας δείχνει να βρίσκει τα πατήματά της ύστερα από το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Μετράει τρία σερί ματς χωρίς ήττα (2 νίκες, 1 ισοπαλία) έχοντας ως μοναδικό στόχο να προστατέψει το θετικό σερί που έχει χτίσει. Απέναντι στον Καραϊσκάκη το έργο της δεν ήταν εύκολο καθώς η ομάδα της Άρτας ερχόταν με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη νίκη επί των Τρικάλων την προηγούμενη αγωνιστική. Σε αντίθεση με την προηγούμενη αγωνιστική, οι δύο ομάδες δεν έδειξαν καλή εικόνα στο μεταξύ τους παιχνίδι και έμειναν στο 0-0 με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δίχως όμως να μπορέσουν να μετατρέψουν σε γκολ κάποια από τις λίγες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Στο πρώτο μέρος η Δόξα Δράμας ήταν καλύτερη έχοντας δοκάρι μόλις στο 13΄ με μακρινό σουτ του Αγγελόπουλου. Στη συνέχεια ο Καραϊσκάκης ισορρόπησε το παιχνίδι φτάνοντας σε τελικές προσπάθειες χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Στεφανάκος.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας ψηλά χωρίς ωστόσο να γίνονται απειλητικοί για την εστία του Καραϊσκάκη. Η πρώτη σημαντική στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν από πλευράς φιλοξενούμενων στο 56΄ με τον Δούμτσιο να «κουβαλάει» τη μπάλα σε αντεπίθεση της ομάδας του, να κάνει το σουτ αλλά ο Στεφανάκος πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση. Παρά την πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς και να παραμένουν χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.