ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΚΥΠΕΛΛΟ | O Αθηναϊκός κέρδισε 64-61 στον τελικό τον Πρωτέα και πάει για νταμπλ

O Αθηναϊκός κέρδισε 64-61 στον τελικό τον Πρωτέα και πάει για νταμπλ

Το δεύτερο συνεχόμενο Κύπελλο Γυναικών στο μπάσκετ κατέκτησε ο Αθηναϊκός, επικρατώντας του Πρωτέα Βούλας με 64-61 στον τελικό του Final 4. Η ομάδα του Βύρωνα αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στα κορίτσια του Αλέκου Δάγλα τελικά έφτασε στη νίκη και μαζί στην κατάκτηση του τροπαίου.

Δεδομένου, δε, ότι βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 και μάλιστα αήττητες, ο τίτλος αυτός μπορεί να μεταφραστεί σε νταμπλ. Η Ράιλι κορυφαία για τις νικήτριες.

Ο Πρωτέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε προβάδισμα στο σκορ το οποίο και διατήρησε σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο (18-15). Μπροστά πέρασαν με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη με σερί 8-0 (18-23) και παρέμειναν επικεφαλής μέχρι το ημίχρονο (29-34). Το κρεσέντο τριπόντων ξαναέδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Βούλας έπειτα από 30' παιχνιδιού (52-51). Στο τελευταία λεπτά ο Αθηναϊκός έκανε το 56-60 χάρις σε ένα 7-0, όμως το τρίποντο της πρώτης σκόρερ της αναμέτρησης, Λίντα Φρόλιχ, για το 61-62 ξαναέβαλε τον Πρωτέα στο παιχνίδι. Πιο ώριμη στα τελευταία δευτερόλεπτα η ομάδα του Βύρωνα έφτασε στη νίκη (61-64) και μαζί στην κατάκτηση του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 29-34, 52-51, 61-64

Αθηναϊκός (Κτιστάκης): Βαλέτα 10, Φοξ 11 (1), Μπαρμπερίδου 5 (1), Κασάπογλου 12 (4), Τσέρου, Νικολοπούλου 3 (1), Ασλεϊ, Φρόλιχ 20 (2), Ισκίογλου

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Καλέντζου 6, Λύμουρα 8 (2), Χατζηνικολάου 7 (1), Σωτηρίου 3, Κεχαγιά 1, Κρες 10 (1), Κοσμάς, Ράιλι 14, Ντέιβις 15