MUNDIAL

10ος Όμιλος: Πέρασε το εμπόδιο της Ισλανδίας και βλέπει μπαράζ η Β. Μακεδονία!

Η Β. Μακεδονία επικράτησε 3-1 της Ισλανδίας και πάει μπαράζ από τη 2η θέση του ομίλου

Η ομάδα του Μπλαγκόγια Μιλέφσκι κατάφερε να νικήσει την Ισλανδία με σκορ 3-1 και να τερματίσει στην 2η θέση του 10ου ομίλου, μέσω της οποίας θα διεκδικήσει στα μπαράζ την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ!

Ο Αλιόσκι μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Τορστέινσον στο 54’ να φέρνει το ματς στα ίσα. Ο Ελμάς στο 65’ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Βόρεια Μακεδονία, κάνοντας το 2-1. Στο 79’ ο Γιοχάνεσον αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και άφησε την Ισλανδία με 10 παίκτες. Στο 87’ ο Ελμάς ξαναχτύπησε διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση της 2ης θέσης.

Καταιγιστική Γερμανία νίκησε την Αρμενία με 4-1, τερματίζοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας 27 βαθμούς.

Ο Χάβερτς στο 15’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Γκιντογκάν στο 45+4’ να διπλασιάζει τα τέρματα. Στο 50’ ο ίδιος παίκτης ξαναχτύπησε και έκανε το 3-0. Στο 58’ ο Μκιταριάν εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα μειώνοντας σε 3-1, με τη Γερμανία να βγαίνει ξανά στην αντεπίθεση και να κάνει το 4-1 στο 64’ με τον Χόφμαν, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Από την άλλη, η Ρουμανία νίκησε εύκολα το Λιχτενστάιν με 2-0 και τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας, αφού η Ισλανδία δεν της έκανε τη… χάρη να κόψει βαθμούς από τη Βόρεια Μακεδονία.

Ο Μαν στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μιρέλ Ραντόι, με το Λιχτενστάιν να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις, να μην μπορεί να αντιδράσει και να συνεχίζει την κακή του πορεία, έχοντας μέχρι τώρα μόνο ήττες και μια ισοπαλία. Ο Μπάνκου στο 87’ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, κάνοντας το τελικό 2-0.